Gürcistan'a Rusya Yanlısı Başbakan

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Gürcistan'da Kritik Genel Seçim Bugün

Gürcistan'da Kritik Genel Seçim Bugün

Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili için en büyük sınav olarak nitelenen seçimde oylama bugün yapılıyor.

Muhalefet lideri Bidzina İvanişvili, devlet başkanını anti-demokratik olmakla suçluyor.

Ülkenin en zengin kişisi olan muhalefet lideri, Saakaşvili'nin, insan haklarını ayakları altına aldığını söylüyor.

Saakaşvili ise muhalefet liderinin Gürcistan'ı Rusya'nın güdümüne sokacağını söylüyor.

Rusya ile Gürcistan arasında 2008 yılında kısa süreli bir olduğunda Saakaşvili iktidardaydı.

Saakaşvili, seçimin kendisinin ilerici olduğunu söylediği Batı yanlısı hükümeti ile Rusya'nın hegemonyasındaki bir gelecek arasında tercih olacağı temasını işledi.

Gürcü lider dün akşam televizyonda yayımlanan konuşmasında "Yarın (pazartesi) düşmanımız, bizi bağımsızlık yolumuzdan döndürmek için son kozunu oynayacak" dedi.

Saakaşvili devamla "Ancak yarın, hürriyet aşığı ulusumuzun, istilacılığın pençesinden kurtulup, Avrupa ile bütünleşme yolunda özgürlüğe doğru nihai ve kararlı adımı atacağına eminim" dedi.

Hükümetin itibarı, son haftalarda sarsılmış durumda.

Bunda cezaevi gardiyanlarının mahkumları cinsel olarak taciz ederken gösteren videoların yayınlanması etkili oldu.

Skandal, protestocuları sokağa dökerken, Ivanişvili için de, hükümetin küstah ve umursamaz olduğu mesajını verme fırsatı doğurdu.

Ivanişvili, "Bu rejim ülkemize liderlik edemez. Bu sistem çökmelidir" şeklinde konuştu.

Gözlemciler, parlamentoya daha geniş yetkiler verilmesinin karar bağlandığı bugünlerde seçimin daha kritik hale geldiğini belirtiyor.

Saakaşvili'nin ikinci devlet başkanlığı dönemi gelecek sene sona eriyor.

Anayasa, devlet başkanının bir üçüncü dönem için daha seçilmesini engelliyor.

Dolayısıyla, Birleşik Ulusal Hareket'in parlamentoda çoğunluğu elde etmesi, koltuktan indikten sonra da, Saakaşvili'nin siyasetteki etkisini sürdürme fırsatı verecek.

BBC'nin Tiflis'teki muhabiri, kampanyanın yumruklaşmalara sahne olduğu bir ortamda, seçimin sonucuyla ilgili bir anlaşmazlığını şiddet olaylarına dönüşmesinden endişe edildiğini belirtiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Gürcistan'da İki Parti Zafer İlan Etti

Gürcistan'da İki Parti Zafer İlan Etti

Gürcistan’da yapılan parlamento seçimleri sonrasında iktidar olmaya aday iki büyük parti, kendilerinin zafere ulaştıklarını iddia etti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin Birleşik Ulusal Hareket Partisi (BUHP) seçimi ‘çoğunluk’ temelinde yapılan kesimlerde yüzde 73 ile kazandıklarını açıkladı: “Hepimiz Gürcistanlıyız. Hepimiz, bu ülkenin vatandaşlarıyız. Yanyana durmalıyız ve bu demokratik koşullarda birlikte çalışmalıyız.”

Sandık çıkışı anket sonuçlarına göre Bidzina Ivanişvili’nin partisi Gürcistan Hayali koalisyonu yüzde 51 ile ilk sırada yer aldı. İvanişvili, büyük başarı kazandıklarını söyledi: “Gürcistan tarihinde ilk defa halkımız hükümeti seçimler yoluyla değiştirme iradesi ortaya koydu. Bu, Gürcistan’ın tarihinde büyük bir olay. Bu durum Gürcistan tarihine altın harflerle yazılacak. Bence hükümeti destekleyenler ve muhalefet bu süreçte birbirlerine çok iyi davrandı.”

Gürcistan Hayali koalisyonu taraftarları, Özgürlük Meydanı’nda resmi sonuçların açıklanmasını bekliyor.

Seçimlerde 150 sandalye için 14 parti ve 2 seçim koalisyonundan toplam 2 bin 805 aday mücadele verdi.Daha fazla: Gürcistan, Gürcistan politikası, Parlamento seçimleri

Copyright © 2012 euronews

Haberin Tamamı İçin:

Gürcistan'a Rusya Yanlısı Başbakan

Gürcistan'a Rusya Yanlısı Başbakan

Gürcistan’da Batı yanlısı, Türkiye’ye yakın Devlet Başkanı Saakaşvili genel seçimleri kaybetti. Ülkenin yeni patronu, “Rusya yanlısı” diye nitelenen İvanişvili olacak.

GÜL Devrimi ile 2003’te Rusya yanlısı Eduard Şevardnadze’yi koltuğundan indirip Devlet Başkanı olan Mihail Saakaşvili’nin en büyük icraatı, 2008’de ayrılıkçı Güney Osetya’ya Gürcü ordusunu sokup Moskova’nın hızlı müdahalesi üzerine savaşı kaybetmek olmuştu. 5 günlük savaşın ardından Rusya’dan tamamen kopan Gürcistan, şimdi yeniden Moskova eksenine girebilir.

Önceki gün yapılan parlamento seçimlerini, Saakaşvili’nin iktidardaki “Ulusal Birlik” partisi yüzde 40 oyla kaybetti. Anamuhalefetteki milyarder işadamı Bidzini İvanişvili’nin liderliğindeki “Gürcistan Rüyası” adlı siyasi blok oyların yüzde 55’ini aldı. Yenilgiyi kabul ettiği konuşmasında adeta övünen Saakaşvili, “Bu ülkede iktidarın seçimle değiştiğini gösterdik. Gürcistan’ın parlak geleceği için muhalefet olarak çalışmaya hazırız. 9 yıldır yaptığımız reformlar karanlık geçmişe dönüş yollarını kapamıştır. Şimdi kazananlar düşmanımız değil, siyasi rakibimizdir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınBaşbakanDiyetRusyaTerciholay
Görüş Bildir