Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Günümüzden Daha İyi Cilalı 6000 Yıllık Balta

-

Günümüzden Daha iyi Cilalı 6000 Yıllık Balta

Günümüzden Daha iyi Cilalı 6000 Yıllık Balta

Bir çok insan modern teknolojinin çok gelişmiş olduğunu düşünür fakat Harvard Üniversitesinden Dr. Peter J. Lu 'ya göre, milattan önce 4.500 lü yıllarda Çin'de insanlar metal yüzeyi parlatma teknolojisinde günümüzden daha yetenekliydiler.

1990 lı yıllarda Çin'de arkeolojik kazılarda ele geçirilen dört antik balta üzerinde çalışan Dr. Lu ve takım arkadaşları baltaları çeşitli deneylere tabi tuttular. Araştırma sonucunda, Neolitik çağdan kalma baltaların yüzeyindeki parlatma işçiliğinin ancak yüksek teknoloji ve elmas kadar sert bir malzeme kullanılarak elde edilecek kadar kaliteli ve pürüzsüz olduğunu fark ettiler.

Sanxingcun ve Liangzhu kültürlerine ait, dört tören baltasının milattan önce 2500-4500 arası döneme ait olduğu anlaşıldı. Dr Lu ve takım arkadaşları baltalar üzerinde ilk kez çalışmaya başladıklarında baltaların yüzeyindeki finişin kuvars ile yapıldığını düşündüler ancak çalışmaları ilerledikçe kuvars yerine başka bir malzeme kullanıldığını fark ettiler.

Baltalar elektronik ultrasound ve radyo-grafik kırınımı testlerine tutuldu, elektron mikroskobu ile incelendi. Baltaların hammaddesinin korindon dan oluştuğu anlaşıldı. Korindon taşının kırmızısı yeryüzündeki ikinci en sert malzeme olan yakut olarak biliniyor. Ana maddesi korindon olan bir kütleyi cilalamak için ondan daha sert bir malzeme gerekir, elmas. Tarihsel kayıtlara göre insanoğlu elması ilk kez milattan önce 500 yılında Hindistan'da kullanmaya başlamıştı.

Hipotezlerini doğrulamak için Dr. Lu ve ekibi, baltalardan aldıkları küçük kesitleri modern yöntemler kullanarak elmas, albumin ve silika ile parlattılar. Elde ettikleri sonucu elektron mikroskobu ile incelediler ve antik baltaların üzerindeki cila ile karşılaştırdılar; şaşırtıcı olan baltalardaki finişin daha kaliteli olmasıydı. Günümüzden binlerce yıl önce atalarımızın böylesi bir teknolojiye sahip olmaları çok şaşırtıcı br durum. Şimdi mağara adamı olarak bilinen atalarımızın bunu nasıl başardıkları araştırılıyor.

Vedat Şafak Yamı

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinHindistan
Görüş Bildir