Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Günümüz Liderlerinin Tekrar Tekrar Okuyup Ders Alması Gereken 20 Atatürk Sözü

68bPAYLAŞIM

Mustafa Kemal'in dilinden dökülen bu aydınlatıcı cümleleri şimdikilerin hangisinden duyabiliyoruz?

Bir asır önce yaşamış bir insan var ki çağını aşan bir düşünce yapısına sahipti. O'ndan bir asır sonra bile fikir özgürlüğüne, çağdaşlığa, bilime verilen değerde sınıfta kalmamız ne acı. Bir kez daha anlıyoruz ki Atatürk gibi bir kurucumuz olduğu için çok şanslıyız.

1. "En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır."

2. "Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir."

3. "Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdetâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir."

4. "Memleket mutlaka modern, medeni ve yeni olacaktır. Bizim için bu hayat davasıdır."

5. "Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir."

6. "Biz ne Bolşevikiz, ne de Komünist: Ne biri, ne diğeri olamayız. Türkler milliyetperver ve dinlerine hürmetkâr bir millettir. Bizim hükümet şeklimiz tam bir demokrat hükümetidir."

7. "Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağımıza uygun ve bütün mana ve biçimiyle uygar bir toplum haline değiştirmektir."

8. "Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."

9. "Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

10. "Müsbet bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan erdemli, kudretli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin açık dileğidir."

11. "Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

12. "Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden içerdeki cephenin suskunluğudur."

13. "Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için yeterlidir."

14. "Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır."

15. "Türk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir."

16. "Bazı kimseler çağdaş olmayı kâfir olmak sayıyorlar. Asıl küfür onların bu zannıdır. Bu yanlış tefsiri yapanların maksadı İslâmların kâfirlere esir olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla değil, dimağ*ladır."

*dimağ: beyin, zihin

17. "Bir dinin tabiî olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır."

18. "Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz."

19. "Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız."

20. "Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ertan-urunga

Gezegenimizin adalet, özgürlük ve erinç içinde dönmesini isteyen bütün devlet adamları, ATATÜRK'ün sözlerine mutlak kulak vermeli! Çünkü ondan öğrenecekleri daha çok 'idea' var.

gulcin-akhan

En güzel Mustafa Kemal Atatürk sözleri

horusunsozu

Bu sözleri hayatlarına uyarlayanlar şu an dünyayı yönetiyorlar...

teknoooo

3 OKUYUN HACI GÜNÜMÜZÜ ÇOK GÜZEL ÖZETLİYOR

Görüş Bildir