Pasifik'te Büyük Deprem: 'En Az 4 Köy Haritadan Silindi'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Güney Pasifik'te 8 Büyüklüğünde Deprem

Güney Pasifik'te meydana gelen 8 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan yaklaşık 1,5 metre yüksekliğindeki tsunaminin, Solomon Adaları'nda çok sayıda eve hasar verdiği bildirildi.

Güney Pasifik'te meydana gelen 8 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan yaklaşık 1,5 metre yüksekliğindeki tsunaminin, Solomon Adaları'nda çok sayıda eve hasar verdiği bildirildi.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin Solomon Adaları'nın doğusundaki Temotu eyaletinde yer alan Lata kentinin 81 kilometre batısında, denizin 5,8 kilometre derinliğinde meydana geldiğini açıkladı.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi'nin depremin ardından yaptığı tsunami uyarısı üzerine yöre halkı, yüksek yerlere kaçtı.

Nauru, Papua Yeni Gine, Tuvalu, Yeni Caledonya, Kosrae, Fiji, Kiribati, Wallis, Futuna, Amerikan Samoa, Avustralya, Yeni Zelanda ve Endonzya için de tsunami uyarısı yapıldı.

Solomon Adaları Başbakanlık Sözcüsü George Herming, yaklaşık 1,5 metre yüksekliğe ulaşan dalgaların Santa Cruz Adası'nda çok sayıda evi harabeye çevirdiğini açıkladı.

Herming, tsunami uyarısının kaldırılmasına karşın halkın hala yüksek yerlerde beklediğini belirtti.

SYDNEY / AA

Haberin Tamamı İçin:

Pasifik'te Büyük Deprem Sonrası Tsunami: 4 Ölü

Solomon adaları açıklarında meydana gelen Richter ölçeğine göre 8 büyüklüğündeki depremin yol açtığı tsunamide en az dört kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Depremin Solomon adalarının bir parçası olan Santa Cruz adaları yakınlarında meydana geldiği açıklandı.

Depremin ardından adaların doğusundaki Lata kentini yaklaşık bir metre boyundaki dalgaların vurduğu, tsunami nedeniyle onlarca evin yerle bir olduğu haberleri geliyor.

Lata, Santa Cruz adası olarak bilinen Nendo'nun en büyük kenti.

Solomon Başbakanı'nın basın sözcüsü Robert İroga BBC'nin sorularını yanıtlarken, Lata'yı vuran dalgaların kentin 500 metre kadar içine ulaştığını söyledi.

Sözcü de, kendilerine ulaşan ölü sayısı bilgisinin dört olduğunu söyledi.

Lata Hastanesi'ndeki yetkililer ise, olayda dördü yaşlı, biri de küçük bir erkek çocuk olmak üzere beş kişinin hayatını kaybettiğini kaydediyor.

Solomon adalarında yayın yapan Power FM çalışanlarından İrene Scott, çeşitli yaralanmalar nedeniyle çok sayıda kişinin hastanelere kaldırıldığını, ancak insanların çoğunun kentin yüksek kesimlerine kaçmasının ölü ve yaralı sayısının artmasını önlediğini söyledi.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

En Az 4 Köy Haritadan Silindi

Güney Pasifik'te meydana gelen 8 büyüklüğündeki depremde tsunami nedeniyle en az 4 köy haritadan silindi.

Güney Pasifik'te meydana gelen 8 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan ve Solomon Adaları'nın batısını etkileyen yaklaşık 1,5 metre yüksekliğindeki tsunamide ilk belirlemelere göre beş kişinin öldüğü bildirildi.

Yetkililer, Santa Cruz Adası'nda dört yaşlı ile bir çocuğun öldüğünü açıkladı.

Solomon Başbakanlığı Sözcüsü Robert Iroga, karanın yaklaşık 500 metre içine ilerleyen dalgaların en az dört köyün haritadan silinmesine neden olduğunu açıkladı.

Iroga, tsunamide 9 kişinin de yaralandığını belirtti.

Bölgeye çok sayıda güvenlik gücü gönderildiğine işaret eden Iroga, insani yardımın gönderilebilmesi için Lata'daki yerel havaalanının açık tutulacağını sözlerine ekledi.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin Solomon Adaları'nın doğusundaki Temotu eyaletinde yer alan Lata kentinin 81 kilometre batısında, denizin 28,7 kilometre derinliğinde meydana geldiğini açıkladı. Merkez, daha önce depremin derinliğini 5,8 kilometre olarak duyurmuştu.

Depremin ardından biri 6,6 büyüklüğünde çok sayıda artçı sarsıntı kaydedildi.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi'nin depremin ardından Nauru, Papua Yeni Gine, Tuvalu, Yeni Kaledonya, Kosrae, Fiji, Kiribati, Wallis, Futuna, Amerikan Samoa, Avustralya, Yeni Zelanda ve Endonezya'yı da kapsayan geniş bir alanda tsunami uyarısı yapması üzerine Güney Pasifik ülkeleri önlem aldı.

200'den fazla adadan oluşan ve 552 bin nüfusa sahip Solomon Adaları, "Pasifik ateş çemberi" deprem ve volkan kuşağında yer alıyor.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EndonezyaPapua Yeni GineTsunamideprem
Görüş Bildir