Güney Kore’'den Çin’'e Askeri Rest

-

Güney Kore’Den Çin’E Askeri Rest

Güney Kore’Den Çin’E Askeri Rest

Doğu Çin Denizi’nde son yıllarda Çin, Japonya, Tayvan ve Filipinler gibi birçok ülke arasında gerginliğe neden olan sahipsiz adalar, bu sefer Çin ile Güney Kore arasında gerilim yarattı.

Güney Kore, bugün yaptığı açıklamada hava savunma sahasının genişletildiği açıkladı. Seul, bu kararın Çin’in yeni bir hava savunma sahası belirlemesi üzerine alındığını ve kısmen iki bölgenin ‘çakışacağını’ belirtti.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, hava savunma sahasını Çin’in kendisine ait olduğunu ileri sürdüğü iki ada ile sualtındaki bir kaya parçasını içine alacak şekilde genişletmekle, bölge ülkelerine konumunu açıkça belirttiğini ifade etti.

Bakanlık, hava sahasını genişletmenin komşu ülkelerin egemenliğini ihmal etmediğini belirtti.

MEYDAN OKUDULAR

Çin, yeni hava savunma sahasını geçtiğimiz hafta sonu ilan etmişti. Pekin, hava sahasına girecek yabancı uçakların girmeden önce kendilerini tanımlamalarını ve hava sahası içindeyken Çinli yetkililerle bağlantı halinde olmaları gerektiğini şart koşmuştu.

Japonya, Güney Kore ve ABD, Çin’in yeni hava sahasını tanımadıklarını ve sahil güvenlik gemileri ve uçaklarıyla bu sınırları ihlal edeceklerini açıklamıştı.

Açıklamanın ardından, 4 Aralık Çarşamba günü iki ABD B-52 bombardıman uçağı Çin’in ilan ettiği yeni hava sahasına girmişti. Güney Kore savaş jetleri de daha sonra bölgede uçuş yapmış ve bir müdahaleyle karşılaşmamıştı.

Akşam

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇinFilipinlerJaponyaKoreSahil GüvenlikSavaş
Görüş Bildir