Güney Kore'de Nükleer Skandal

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Güney Kore, 2 Nükleer Reaktör Kapattı

Güney Kore, 2 Nükleer Reaktör Kapattı

Güney Kore Bilgi Ekonomisi Bakanı Hong Suk-woo, Yeonggwang nükleer santralinde düzgün şekilde teftiş edilmeyen bölümlerin, reaktörlerin 'en önemli' kısımları olmadığını ve güvenlik tehdidi oluşturmadıklarını söyledi.

Hong, füzyon, soğutma fanları ve şalterleri kapsayan söz konusu bölümlerin, nükleer sanayi sertifikalarını gerektirmediğine de işaret etti.

Bilgi Ekonomisi Bakanı, reaktörlerin kapatılması kararının, gelecek birkaç ay 'benzeri görülmemiş' elektrik kesintilerine neden olabileceğini bildirdi

Haberin Tamamı İçin:

Güney Kore İki Nükleer Reaktörünü Kapattı

Güney Kore'de iki nükleer reaktör, bazı parçalar gerektiği şekilde denetimden geçirilmemiş olduğu için devre dışı bırakıldı.

Bilgi Ekonomisi Bakanı Hong Suk-woo, söz konusu parçaların reaktörün en önemli kısmına ait olmadığını ve güvenlik açısından tehlike yaratmadığını bildirdi.

Reaktörlerin kapatılmasına, nükleer güç sanayii için gerekli belgeleri taşımayan patlatıcı parçaların, soğutucu pervanelerin ve şalterlerin neden olduğu kaydedildi.

5 bini aşkın sayıdaki parçanın başka endüstrilerde kullanılabileceğini ama nükleer enerji santrallerinde kullanılabilmeleri için uluslararası belgeler taşımaları gerektiğini söyleyen bakan Hong, bu parçaların yaygın şekilde kullanıldığı iki reaktörde kapsamlı kontroller yapılacağını vurguladı.

Bakanın açıklamasına göre, 750 bin dolar değerinde olan eksik belgeli parçalar, 2003'ten beri, sekiz ayrı şirketten sağlanıyor.

Hong Suk-woo, iki reaktörün kapatılması nedeniyle gelecek birkaç ay boyunca planlanmamış elektrik kesintilerinin kaçınılmaz olduğunu açıkladı.

Söz konusu parçaların hemen tamamı, ülkenin güneybatısındaki Yeonggwang Nükleer Enerji Santralinde kullanılmaktaydı. Devre dışı bırakılan iki reaktör de, bu santralde bulunuyor.

Güney Kore'de elektrik ihtiyacının yüzde 35'ini karşılayan nükleer reaktörlerde son birkaç aydır bir dizi aksaklık meydana geldi.

BBC'nin Seul'daki muhabiri Lucy Williamson, bu sorunların hiçbirinin halk sağlığı açısından bir tehlike yaratmamasına rağmen, hükümetin nükleer endüstriyi büyük çapta genişletme girişimlerine yönelik muhalefetin büyüdüğünü bildiriyor.

Haberin Tamamı İçin:

Güney Kore'de Nükleer Skandal

Türkiye'ye nükleer reaktör ihraç etmeye hazırlanan Güney Kore'de patlak veren nükleer skandal nedeniyle devlete ait enerji şirketinin başkanı görevinden istifa etti.

Güney Kore hükümetinden yapılan açıklamada, Kepco şirketinin başkanının, güvenlik testinden geçmemiş aksamlar kullanıldığı belirlenen iki nükleer reaktörün kapatılmak zorunda kalmasının ardından istifa ettiğini duyurdu.

Ülkenin Bilgi Ekonomisi Bakanlığı, santraller tarafından tedarik edilen ve sayıları 7600'ün üzerinde olan aksamların güvenlik onaylarının sahte olduğunun anlaşılmasını ardından iki nükleer reaktörün kapatıldığını duyurdu.

Güney Kore'nin 23 nükleer santrali bulunuyor ve bu santrallerin tümü de tamamen devlete ait olan Kepco şirketi tarafından işletiliyor.

Geçtiğimiz yıl Kepco'nın başına getirilen Kim Joong Kyum'ın istifasını sunduğu belirtilirken, hükümetin istifayı kabul edip etmediği yönünde bir açıklama yapılmadı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Koredizi
Görüş Bildir