Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güney Çin Denizinde Sular Isınıyor

0PAYLAŞIM

Japonya savunma bakanlığından yapılan duyuruda, Çin ile aralarında itilaflı olan Senkaku/Diaoyu adalar bölgesi olmasına rağmen planlanan askeri tatbikatlarına devam edeceklerini bildirdiler. Bu tatbikatlarda özellikle adaların amfibi işgalilere karşı savunması konusunun icra edileceği bildirildi. Dış basında yapılacak olan bu tatbikatın Japonyanın Çin ile yaşanan sınır itilaflarını ne kadar ciddiye alındığnın bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Japon savunma bakanlığı yapılacak tatbikatı Çin ile ilişkilendirilmesinin manasız olduğunu belirtti. Japonya 40 yıl aradan sonra japon ana adasından uzaktaki Yonaguni adasında 100 askerşe radar istasyonu kurmuş ve bu hareketi doğu çin denizinde Çin İle Japonyanın arasındaki karasusınırlarının giderek ısınmasına neden olmuştu.

Reutersin haberine 10 ile 27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek tatbikat Okinawa olarakda bilinen Ryukyu adalarında gerçekleştirilecek. Japonya geçmşinde de yine bu tip tatbikat düzenlemişti. Japonyanın ilk defa bu kadar çok sayıdaki silahlı unsurunu bir tatbikatta kullandığı belirtiliyor. Tatbikatta Japon öz savunma kuvvetlerinden 1300 asker, savaş uçakları ve donanmaya ait destroyerlerin konuşlandırılıp işgal edilen adaların tekrar elegeçilmesi işleniyor. Japonyanın tatbikatı ilan edişinin akabinden Çin donanmasından da bir tatbikat haberi geldi. Çin donanması ait 3 sahil güvenlik gemisinin ruslarla birlikte doğu Çin denizine hareket ettiğini ve bölgede ortak bir tatbikat yapacaklarını bildirdiler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir