Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güney Amerika'da Zika Virüsü Uyarısı: '2 Yıl Çocuk Yapmayın'

 > 
89PAYLAŞIM

Güney Amerika ülkeleri, sivrisineklerin bulaştırdığı ve kusurlu doğumlara neden olan Zika virüsüyle mücadele için vatandaşlarına hamile kalmamaları tavsiyesinde bulunuyor. ABD, 14 ülkeye seyahat uyarısında bulundu. Brezilya’da bu virüs sebebiyle 3 bin 500 bebek engelli doğdu.

Zika virüsüne sebep olan sinekle mücadele kapsamında Peru'da bir mezarlık ilaçlanıyor

El Salvador Sağlık Politikası Bakan Yardımcısı Eduardo Espinoza, kadınlara bu ve gelecek yıl çocuk yapmaktan kaçınmaları ve aile planlamasına yönelmeleri çağrısı yaptı. 

Espinoza, halka sivrisinek savar kullanmaları ve eteklerinin altına pantolon giymeleri tavsiyesinde de bulundu.

'Hamileliği şimdilik erteleyin'

Ülkede 2013 yılında engelli bir çocuğa  hamile kalan kadının açtığı dava ülke çapında tartışmalara sebep olsa da kürtaja izin verilmedi. Ayrıca, Honduras Otonom Ulusal Üniversitesi Tıp Fakültesi yetkilileri de benzer uyarılarda bulunarak kadınlardan hamileliği şimdilik ertelemelerini istedi. Aedes türü sivrisineklerin sokması sonucu insana bulaşabilen virüsün önlenmesi kapsamında Kolombiya ve Jamaika'da temmuz ayında kadınlardan 6 aydan 1 yıla kadar hamile kalmamaları istenmişti.

Mikrosefali (küçük kafa) vakalarıyla Zika virüsü arasındaki bağlantı araştırılıyor

Bu ülkelerde özellikle iletişimin kopuk olduğu kırsal kesimlerdekilerin hastalıkla ilgili uyarılamamasından endişe ediliyor. Güney Amerika'ya seyahat eden 3 İngiliz kadında da aynı virüse rastlandı.

Sağlık yetkilileri, bebeklerdeki mikrosefali (küçük kafa) vakalarıyla Zika virüsü arasındaki bağlantıyı araştırıyor.

Tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor

Sivrisineklere karşı sürekli ilaçlama yapılıyor

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, baş, kas ve eklem ağrıları gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Brezilya'da Ekim'den bu yana 3500'den fazla bebeğe mikrosefali teşhisi koyuldu

10 yaşındaki Brezilyalı çocuk, mikrosefali ile doğan iki aylık erkek kardeşini taşıyor

Zika virüsünün yayıldığı Brezilya'da, ekim ayından bu yana 3 bin 500'den fazla bebeğe nöro-gelişimsel bozukluk olan mikrosefali teşhisi koyuldu. Son olarak ABD'ye bağlı Hawaii adalarında yeni doğan bir bebekte Zika virüsü kaynaklı doğum kusuru tespit edildiği açıklanmıştı. ABD virüse karşı vatandaşlarını uyararak, doktorların bölgeye seyahat eden hamile hastalarına, virüs belirtilerinin bulunup bulunmadığını sormalarını istemişti.  ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, bu hastalıkla ilgili 8 ülkeye yönelik duyurduğu seyahat uyarısını 14 ülkeye çıkardı.

Dünya Sağlık Örgütü Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika'da Zika virüsünün görüldüğünü bildirmiş ve yayılmaya devam ettiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

AA, Al Jazeera ve BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir