Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güney Afrika'da Ebubekir Efendi'nin Torunlarına Türk Vatandaşlığı Verilmeye Başlandı

0PAYLAŞIM

Güney Afrika'da Ebubekir Efendi'nin Torunlarına Türk Vatandaşlığı Verilmeye Başlandı

HARTUM Anadolu Ajansı - Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, Güney Afrika’da Osmanlı alimi Ebubekir Efendi’nin soyundan gelenlere yurttaşlık verilmeye başlandığını açıkladı.

Büyükelçi Ülgen, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "Güney Afrika’daki Müslümanlarla aramızdaki en eforlu köprüyü, tarihi bağı teşkil eden Sultan Abdülaziz'in yönergesiyle 1863'te Güney Afrika’daki Müslüman kölelere din eğitimi vermek üzere sevk edilen Ebubekir Efendi’nin soyundan gelenlere yurttaşlıkları 20 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararıyla tevdi edildi." ifadesini kullandı.

"Yaşamının sonuna kadar orada yaşayan din alimi Ebu Bekir Efendinin soyundan gelen ve hali hazırda 'Effendi' soyadını taşıyan soydaşlarımızla bağımızı resmen yine kurduk. Bugün, ilk grup soydaşımız Büyükelçiliğimize gelerek kendilerine tevdi edilmek üzere Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve Pasaport müracaatında bulundular." diyen Büyükelçi Çomoğlu, laflarını şöyle sürdürdü:

"100 senelik kopmuş bağın fiilen ve hukuken yine kurulmasına aracılık ve tanıklık ettiğimiz için iftiharlıyız, kıvançlıyız. Ümit ediyoruz ki gerçekten esasen her alanda sezdiğimiz Ebubekir Efendinin eforlu tarihi mirasından kaynaklanan Güney Afrikalılar üzerindeki bu sıcaklık çoğalarak devam edecektir. Bugün artık Ümit Burnu’nda dünyanın bir ucunda gerçekten soydaşlarımız olan Türk ve Güney Afrika yurttaşı kardeşlerimizle beraber büyük bir aile olduk. Hayırlı bahtlı olsun."

-Ebubekir Efendi Kimdir?

Sultan Abdülaziz Han yarıyılında Ümit Burnu’na İslami ilimleri öğretmek, Müslümanlar arasındaki dini ve içtimai anlaşmazlıkları çözmek kastıyla sevk edilen Osmanlı alimi Ebubekir Efendi, 1863'te Cape Town'a gitti ve takribî 17 sene Güney Afrika'da vazife yaptı. Ebubekir Efendi, Cape Town’a varışının 15'inci gününde bir mektep açtı. 20 gün içinde 300′den fazla talebe topladı. Kur'an-ı Kerim, Arapça, Türkçe öğretti ve dini kitaplar okuttu.

Güney Afrika'da bir taraftan eğitim ile meşgul olan Ebubekir Efendi, değişik taraftan millete daha iyi bir biçimde nüfuz edebilmek için kısa zamanda mahalli dil olan Felemenkçe ve İngilizceyi bildi. Bir Hayli ehemmiyetli dini kitabı 7 ayda, süratle bildiği mahallî dile çevirdi. Müslümanlar arasında doğru bir İslami kavrayışın dağılması için senelerce gayret veren Ebubekir Efendi, 29 Ağustos 1880'de artta pek çok cami ve mektebin yanı gizeme, kültürel servet vazgeçerek Cape Town'da yaşamını kaybetti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir