Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gündemde Bomba Etkisi Yaratan Tartışma: Cezaevinde Deniz Seki'ye Özel Set Nasıl Kuruldu?

 > 
13bPAYLAŞIM

Deniz Seki, geçtiğimiz yıl Kasım ayında uyuşturucu ticareti nedeniyle tutuklanmış, 6 yıl 3 ay da hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda cezasını çekmekte olan Seki, dünya televizyon tarihinde bir ilke imza attı.

Tutukluluğu 13 aydır devam eden Seki, atv'nin dizisi 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' için, konuk oyuncu olarak kamera karşısına geçti.

Arkadaşlarının kendisi için yaptığı bu jestten dolayı Seki'nin mutluluğu yüzüne yansımıştı.

Dizide rol almasıyla ilgili duyduğu mutluluğu şöyle dile getirdi:

"Projeyi ilk duyduğum andan itibaren çok duygulandım ve çok heyecanlandım. Çekim günü ekip ve oyuncu arkadaşlar geldiğinde de çok duygulandım. Bana büyük moral oldu. Bu akşam ben de diziyi izlemeyi heyecanla bekliyorum."

Dizinin yapımcısı Raci Şaşmaz'ın, Adalet Bakanlığı'ndan aldığı özel izin ile gerçekleştirilen çekime ise tepkiler büyüyor.

Çünkü değil bir ceza evine bir set ekibini sokmak, kalem sokmak bile "normal şartlarda" problem yaratabiliyor. Mahkum yakınlarını ziyaret etmek isteyenlerin tabi olduğu koşullar düşünüldüğünde, ortada bir adaletsizliğin döndüğünü görmek hiç de zor değil.

Cengiz Semercioğlu, bu konuya yer verdiği köşe yazısında cevaplanması zor şu soruyu soruyor: "Cezaevine nasıl set kuruldu Sayın Bakan?"

Cezaevine nasıl set kuruldu Sayın Bakan?
Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne set kurup Deniz Seki’yi Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’da oynattılar...
Dün bu haberi görünce hem sevindim hem şaşırdım...
Sevindim çünkü... 
13 aydır cezaevinde yatan Deniz Seki’nin her ortamda sesini duyurabilmesi, yeniden yargılanabilmesinin yollarının açılması, özgürlüğüne kavuşmasının gündeme gelmesi için atılan her adımı önemli buluyorum...
Bir dizide rol alması da bu açıdan çok iyi...
Eminim set ekibinin gelmesi, Deniz Çakır’la karşılıklı oynamak, dışarıdan gelen insanlarla koğuşunda bir gün geçirmek, sohbet etmek Deniz’e acayip moral olmuştur...
Böyle bir işe vesile oldukları, Deniz’i gündeme taşıdıkları için Raci ve Bahadır’ı tebrik ediyorum...
Ama nasıl başardıklarını da çok merak ediyorum...
Şaşırdığım da bu zaten...
Çünkü geçtiğimiz bayram Deniz Seki’yle röportaj yapmak için aynı cezaevine kağıt-kalemi bile kavga dövüş zor sokmuştum ben...
Benden önce giden gazeteci arkadaşlarım kağıt-kalem bile sokamamıştı...
Savcılıktan ziyaret için güç bela izin almıştım...
“Sakın bir daha gelme izin vermem” diye de çıkışmıştı savcı bana...
Ben o izinden sonra kağıt-kalemi zorla içeri sokup, röportajı yapmıştım...
Zeki Müren’e Saygı albümü yapanlar cezaevine bile gidemediler.
Albümde yer almasını istedikleri Deniz Seki’ye cezaevinde bir şarkı okutup sesini bile kaydedemediler...
İzinler çıkmadı...
Peki şimdi Sayın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a soruyorum... 
Bizim kağıt-kalemi bile zor soktuğumuz, Deniz Seki’yle camekan arkasından telefonla görüşebildiğimiz, başkalarının sesini bile kaydedemediği cezaevine nasıl dizi seti kuruldu?
Kameralar, ışıklar, çalışanlar koğuşlara kadar nasıl sokuldu?
Bunun izinleri nasıl verildi?
Yoksa söz konusu atv dizisi olunca Adalet Bakanlığı’ndan bir talimatla, bizim göz taramasıyla zor girdiğimiz demir parmaklıklar sonuna kadar açılıyor mu hemen?
“Dünyada bir ilk” diye haberini yapmışlar bir de bunun...
Elbette ilk olur çünkü dünyanın hiçbir yerinde cezaevlerine dizi seti kurulmasına izin verilmez...
Hiçbir mahkuma dizilerde oynama ayrıcalığı tanınmaz...
Bunun önü açılmaz... 
Yarın öbür gün bir başka kanalın dizisi gelse yine izin verecek misiniz?
Arkadaşım olduğu için Deniz Seki’nin böyle gündeme gelmesine sevinirim...
Ama adaletin kişilere, kurumlara göre değişiklik göstermesine de üzülürüm...
Can Dündar’la içeride belgesel çekebilir miyim?
Madem cezaevlerine set kurabilme dönemi resmen başladı, benim de bir talebim olacak Adalet Bakanlığı’ndan...Silivri’ye set kurup Can Dündar ve Erdem Gül’le kısa bir belgesel çekebilir miyim?Hadi belgesele itiraz ettiniz diyelim... O zaman Can’ı çekeceğim filmde kısa bir rolde oynatabilir miyim...Cezaevine düşen bir gazeteciyi canlandıracak filmde Can Dündar...Neden şaşırdınız?Deniz Seki bir dizide cezaevine düşen şarkıcıyı oynuyorsa, Can Dündar’ın da bir filmde cezaevine düşen gazeteciyi oynamasında sakınca yoktur herhalde...

Adalet Bakanlığı'ndan 'Deniz Seki' Açıklaması - onedio.com
Adalet Bakanlığı'ndan 'Deniz Seki' Açıklaması - onedio.com

İşte Deniz Seki'yle gerçekleştirilen çekime sosyal medyadan gelen tepkiler:

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Deniz Seki'yi yeniden ekranlarda görmek güzel olacak, gerisi beni bağlamaz.
Tam bir adaletsizlik!
Olayın biraz fazla abartıldığını düşünüyorum.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
peacj

mevzuya bak ülkede ilk defa hapishane içinde set kurulmuş sanki. Çogu dizi-filmde hapishane sahnesinde mahkumlar rol alır. Fox, Prison Break çekerken 120den fazla gerçek mahkum dizide rol aldı. Eleştireceksiniz mantıklı eleştirin.

cnscc

yok popstar bayhana hede demiş hödö demiş bilmem ne demiş. ulan düşmez kalkmaz bir Allah. olabilir demiştir biz gün içinde insanlara yeri geliyor daha beterini söylüyoruz ama ardını düşünmüyoruz yani aynı deniz gibi. yok nasıl plato kuruldu falan yok uyuşturucu tacircisi filan. ya arkadaş devlet vermiş zaten cezasını e rahat bırak artık kadını sanane! unutmayalım ki bu ülkede deniz seki'den daha çok orada olmayı hak eden kişiler var. bknz: tecavüzcüler, katiller, pedofiller, sapıklar vs.

fulyana

Deniz Seki'yi her gördüğümde Pop Star yarışmasındaki Bayhan için söyledikleri geliyor aklıma ''Bir popstarda olması gereken kriterleri biliyoruz ama asla olmaması gereken bir şey var. Bir popstar cinayet işleyemez! Hapse giren adamdan sanatçı olmaz! Bunları toplumdan aforoz etmeliyiz." demiş ve suçun yüceltilmemesi gerektiğini söylemişti. Oysa Bayhan cezasını çekmişti ve hapiste bile değildi. Şimdi dizi çekimi için gelenlere bu işte bir adaletsizlik var bile diyememiş Deniz Seki...

the_war

Bu, sadece bize yansıyan bir olay, bazı insanlara kim bilir daha ne gibi avantajlar sağlanıyordur.

timadi

Görüş Bildir