Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Marmaray Açılmadan Trenleri Sefere Başladı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gündem Marmaray Açılmadan Trenleri Sefere Başladı

Gündem Marmaray Açılmadan Trenleri Sefere Başladı

Marmaray açılmadan trenleri sefere başladı

Önümüzdeki sene ilk seferini yapacak olan Marmaray'ın trenleri Haydarpaşa-Pendik arasında yolcu taşımaya başladı. Daha sonra da Sirkeci-Halkalı'da hizmet verilecek.

Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek Marmaray projesinin ilk etabı 29 Ekim 2013'te tamamlanacak. Ne var ki Marmaray daha açılmadan trenleri mevcut banliyö hattında yolcu taşımaya başladı. Bu kapsamda kullanılacak 440 araçtan 315 tanesi teslim edildi. Fabrika testleri tamamlanan araçların saha testleri yapılmasının ve makinistlerin eğitimlerinin tamamlanmasının ardından 7 tren seti yaklaşık bir aydır Haydarpaşa-Pendik arasında yolcu taşıyor. Daha sonra da 6 tren seti Halkalı-Sirkeci hattında çalışacak. DLH Marmaray Bölge Müdürü Haluk Özmen, Marmaray hattındaki arkeolojik kazıların tamamlandığını ve inşa çalışmasının hızla devam ettiğini söylüyor. Marmaray'da kullanılacak vagonların sefere başladığını aktaran Özmen, "Marmaray açılmadan mevcut hatta vagonların çalışması için protokol yapıldı. Bu kapsamda 13 tane 5'li seti TCDD'ye teslim edeceğiz. Bugüne kadar 7 tane 5'li seti teslim ettik. 6 tane 5'li setin Edirne'de testleri devam ediyor. Tamamlanınca onları da teslim edeceğiz." şeklinde konuşuyor. Araçları kullanacak makinistlerin eğitimleri için TCDD ile koordineli olarak çalıştıklarına işaret eden Özmen, Marmaray'ın ana istasyonlarında kaba inşaatın tamamlandığı bilgisini veriyor.

Yıl sonuna kadar bütün ray döşeme çalışmalarının tamamlanacağına dikkat çeken Özmen'e göre Marmaray'ın 29 Ekim 2013'te açılması için hummalı bir çalışma sürüyor. Kazlıçeşme ve Yenikapı istasyonlarında elektromekanik işlere geçildiğini kaydeden Özmen, çalışmalarını şu şekilde özetliyor: "Üsküdar'da istasyon binası üst kot hariç tamamlandı. Sirkeci'de yerin 60 metre altında yaptığımız tünel istasyonun kazı çalışmaları bitti. İç kaplama işleri devam ediyor. Beton kaplama bittikten sonra mimari ince işler ve elektromekanik işler başlayacak." Hattın enerjisini sağlayacak kabloların döşemesi önümüzdeki günlerde başlayacak. Özmen, Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasına kablo serilmesi için gerekli donanımların döşendiğini belirtiyor. Hatta ray döşeme çalışmalarının sürdüğüne değinen Özmen, "Marmaray'ın ilk etabına çift yönde 12 bin 500 metre ray döşendi. 7 Eylül'de her iki tünel de Sirkeci'ye kadar ulaşacak. Eylül ayı ortasında Kazlıçeşme'den Yenikapı'ya doğru da ray döşeme çalışmalarına başlanacak." diye konuşuyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Üsküdargündem
Görüş Bildir