Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güncelleme 2- Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde Yangın

0PAYLAŞIM

Güncelleme 2- Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde Yangın

SAMSUN Anadolu Ajansı - UNESCO Dünya Serveti Geçici Listesi'nde yer alan, Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde çıkan yangın söndürülmeye çalışılıyor.

19 Mayıs ilçesi Yörükler Semti Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti sahil kenarında sazlık ve ormanlık alanda belirsiz sebeple çıkan yangın, Galeriç Ormanı'na subasar orman da sıçradı.

Yaklaşık 2 bin hektarlık alanda tesirli olan yangına, Megakent Belediyesi itfaiye ve Orman Firma takımları arazöz ve iş cihazlarıyla müdahale ediyor.

Yangının çıkış nedeni incelenirken, jandarma takımları da yangın çıkaran kuşkulular hakkında çalışma başlattı.

Samsun Megakent Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, basın üyelerine, yangının saat 11.30 sıralarında çıktığını anımsattı.

Samsun'daki ilçe belediyelerinin ve iş cihazlarının takviyesiyle yangına müdahale ettiklerini aktaran Zengin, "Gerçekten burası 20 bin dönümlük alan. Kuş Cenneti'nin yan parçası. Canlı varlıkların yok olması bizi derinden üzmüştür. Bu cins orman yangınlarına müdahale zahmetli. Zira bizim itfaiye taşıtlarımız şehir içi yangınlarına uygun olduğu için arazi koşulları sebebiyle erişimde kasvet çektik ama tüm takımlar olarak canla başla yoğun bir gayret ile kısmı olarak yangını hakimiyet altına aldık." dedi.

Zengin, alanın natürel bir hayat alanı olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Yangının nedeni natürel mıdır değil midir inceliyoruz. Ama öğreniyoruz ki, yangınların büyük çoğunluğu insan kaynaklı oluyor. Böyle bir yeşil alanda yangının natürel sebeplerle çıkması cılız bir olasılık. İnsanlarımızın daha duyarlı olması gerekiyor. Burada orman da yok oluyor ve öteki canlı varlığı da yok oluyor. Canlı varlıkların hayat alanını da yok etmiş oluyoruz."

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ise yangının bulunduğu alanda biyoçeşitliliğin zengin olduğunu söyledi.

"İnsanlar 'Burası çalılık' diyor ama reelinde burası biyoçeşitlilik açısından çok zengin bir alan." diyen Topaloğlu, "Yılandan kaplumbağasından, kertenkelesinden kuş cinsinin her türlüsüne kadar var. Biz alanda dolaşırken ceylanlara rastladık. Onların olması demek ceylanın olduğu yerde çakal, tilki gibi hayvan cinsleri de var. Köyün içine doğru yangının gitmesini yasaklayabilirsek şekil için avantajdır. Bundan sonra ortaya çıkan hasara yapacak bir şeyimiz yok." ifadesinde bulundu.

  • Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Samsun'un Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçeleri hudutlarında bulunan, Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin ehemmiyetli sulak alanlarının başında geliyor.

UNESCO Dünya Serveti Geçici Listesi'nde yer alan ve 359 kuş cinsine konut sahipliği yapan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, göç sırasında Karadeniz'i doğrudan aşan kuş cinsleri için hayati ehemmiyete sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Deltada balaban, erguvani balıkçıl, kara leylek, kaşıkçı, boz ördek, çıkrıkcın, Macar ördeği, elmabaş patka, pasbaş patka, ufak orman kartalı, turna, sazhorozu, uzunbacak, kocagöz, bataklıkkırlangıcı, çizgili ötleğen, ufak karabatak, ufak akbalıkçıl, çeltikçi, dikkuyruk, ufak martı ve akkanatlı sumru gibi cinsler izlenebiliyor.

Türkiye'deki ender subasar ormanlardan biri olan ve biyolojik spektrumuyla öne çıkan Galeriç Ormanı'nda 35 ötücü kuş cinsinin kuluçkaya uyuduğu öğreniliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir