Günay Konuştu: Devlet Aklı Siyasete Bedel Ödetti

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Günay Habertürk'e Konuştu

Günay Habertürk'e Konuştu

"Birileri sözlerimden rahatsız olabilir ama kitleler de güçlüye yarananlardan şikayetçi"

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Habertürk'te Ece Üner'in sorularını yanıtladı. Gezi Parkı gerginliğinde sosyal medyada hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Günay, 31 Mayıs sabahı devreye giren devlet aklının büyük bedeller ödediğini söyledi. Günay'ın eleştirilerinden örtülü olarak Başbakan Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan da nasibini aldı.

Günay'ın konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

YAŞANILAN BİR ŞEHİRLEŞME SORUNU

Üzüntü verici sorunlar yaşadık. Ben de baştan beri buna işaret etmeye çalışıyorum. Yaşanılanlar bir şehirleşme sorunu. Merkezi sistemin henüz içselleştirmediği bir duruma işaret ediyor. İstanbul'da benim çok iyi bildiğim bir bölge. Son kalan bir yeşil alan. Buranın ne olursa olsun yeşil kalması. Bu bir hemşehrilik bilincidir. Buranın yeşil, açık, nefes alınabilir kalması. Orada yaşayanların görüşleri alınarak yapılacak olandır. Buraya birkaç rapor koyarak verilebilcek bir karar değil. Bunu aslında birinci gün böyle algılasaydık. Asıl tartışma buraya yapı yapılmasıydı. Bu tartışma çıkınca sayın Başbakan gitmeden yerel yönetimler "bu itirazınız dikkate alınacaktır" denilse sorun çözülebilirdi. Bu hemşehrilerin şehir konusunda karar vermede hakkı olduğu merkez tarafından yeni anlaşıldı. Duygusallıklar yaratıldı, duygudaşlıklar zedelendi. Bence bu kadar bedel ödemeden gelmemiz gereken noktaya eskiler buna bade harebül Basra derlmerdi, Basra harap olmadan bu noktaya gelinseydi keşke.

DEVLET AKLI SİYASETE BEDEL ÖDETTİ

Ağaç kesmeye tepkiler Salı günü başladı. 31 Mayıs cuma sabahı belki de oraya müdahale olmasaydı. Ne yazık ki 31 Mayıs sabahı devlet aklı öne çıktı, o insanları dinlemek yerine sabahın erken saatlerinde sürüp çıkarmak gibi bir tavır kondu. Polise o talimatı verenlerin, o akılsızlık hepimize büyük bedeller ödetti, empati kurmak yerine, devletin iradesinin tartışılamayacağı noktasındaki dayatma siyasete bedeller ödetti. İnsanları dinleme, yeşili koruma gibi yaklaşılsaydı buradan kârlı da çıkılabilirdi. Yerel seçim kampanyasını hemşehrililik duyarlılığı üzerinden kurulmalıydı, çok daha yapıcı olunabilirdi.

GELECEĞE DÖNÜK DİLE İHTİYAÇ VAR

Cuma sabahı büyük kalabalıklar sokaklara meydanlara çıkınca her zaman kötü niyetliler karışabilir. Hükümet olarak biz bundan şikayetçiyiz. Asıl çevreciler de şikayetçi. İstanbullu hemşehriler de şikayetçi. Onlar dal kesilmemesini isterken araya girenlerin insanların canını yakmasından hoşnut olabilir mi? Bu tür sevimsizlikler oldu. Buna karşı toplumda başka bir öfke belirtti. Siyaset gerginliğe vesile olan söylemler kullandı. 'Biz gönüller yapmaya geldik' söylemi isterim ki, dillerde tekerleme olarak kalmasın. Toplumun yeni kırılganlıklara, öfkelere tahammülü yok. Şimdi iyi bir eşiğe geldik. İyi eşiği geçmeye çalışırken, bu kültür üzerinden yeni çatlamalar bana talihsizlik olarak gözüküyor. Bütün içtenliğimle söylüyorum, husumetleri körükleyen dile değil, geleceğe dönük umut vaadeden bir dile ihtiyacımız var.

  • HaberTürk
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanErtuğrul GünayGezi ParkıİstanbulYerel Seçim
Görüş Bildir