Gümrüklerde "VIP" Dönemi Başlıyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gümrüklerde "VIP" Dönemi Başlıyor

Gümrüklerde "VIP" Dönemi Başlıyor

İşlemler kolaylaşacak, ihracatçılar için gümrüklerde VIP dönemi başlayacak.

Dış ticarette rekabeti artırmayı ve gümrüklerde yasa dışı faaliyetleri önlemeyi amaçlayan projeler, İstanbul'da, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da katıldığı törenle hayata geçirildi.

Yıl içerisinde gümrüklerde büyük değişim yaşanacağını kaydeden Hayati Yazıcı, ihracatçıları bekleyen değişikleri TRT Haber'de paylaştı.

"Kolay Ticaret, Büyük Türkiye"

Gümrük işlemleri, "Kolay Ticaret, Büyük Türkiye" sloganıyla hayata geçen projelerle önemli ölçüde kolaylaşacak. Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı, ihracatçı şirketlere bu amaçla Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü vermeye başladı.

"2013'te gümrüklerde büyük değişim yaşanacak"

Yeni projeyle ilgili bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Gümrüklerde TIR kuyruklarının olmadığı, işlemlerin bürokrasiye takılıp yavaşlamadığı bir Türkiye. İhracatçımızın gümrük işlemlerini kendi tesislerinde yaptığı bir Türkiye hedefliyoruz. 2013 yılı gümrüklerde büyük değişimlerin yaşandığı yıl olacak" diye konuştu.

Bakanı Yazıcı projenin ayrıntılarını TRT Haber'e anlattı

Projenin ayrıntılarını TRT Haber'de de anlatan Bakan Yazıcı, şunları söyledi:

"Ticari faaliyetlerin önünü açan, taşıma, gümrükleme giderlerini azaltan, dolayısıyla da müteşebbisin rekabet gücünü artıran bir uygulama. Ticaret erbabına VIP uygulama anlamına gelecek bir proje."

"VIP statüsü" için bazı kriterler olacak

Ancak bu statüyü her firma alamayacak.

Bakan Yazıcı, bu konuda, "Belli kriterlere sahip olan ticari erbabın, ki bunlar güvenilir olacak. Belli bir iş kapasitesine sahip olacak, en azından o alanda 3 yıldan bu yana faaliyetini sürdürüyor olması lazım. Ayrıca 5 milyon dolarlık da bir hacmi, ticari aktiviteyi gerçekleştirmiş olması şartıyla verilmiş bir statüdür" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Hayati YazıcıİstanbulTRTTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumutrt
Görüş Bildir