Gültan Kışanak'tan İlk Açıklama

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Gültan Kışanak'tan İlk Açıklama

Gültan Kışanak'tan İlk Açıklama

KCK, hükümetin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması sonucu PKK'lı teröristlerin geri çekilmesini durdurduklarını duyurdu. Ardından BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak konuştu ve "Beklenmedik bir açıklama değildi. Keşke bu noktaya gelinmeseydi" dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, çözüm sürecinde hükümetin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda gereken adımları atmadığı için 8 Mayıs'ta başlatılan geri çekilmenin durdurulduğunu açıkladı. KCK, çözüme fırsat verilmesi maksadıyla ateşkesin devam edeceği belirtildi.

BDP’DEN İLK AÇIKLAMA

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, KCK'nın çekilmenin durduğunu yönelik açıklamasıyla ilgili soruyu yanıtladı. İstanbul'da konuşan Kışanak, "Bu aniden ortaya çıkmış bir durum değildir. Son 3-4 aydır demokratikleşme konusunda gerekli adımlar atılmayınca hükümete uyarıları yapmıştık.

'Bir tıkanma ihtimali var' diye söyledik ancak hükümet bizim çabalarımıza olumlu cevap vermedi. Göz göre göre geldi. Beklenmedik bir açıklama değildi. Keşke bu noktaya gelinmeseydi" dedi. Gültan Kışanak, "Bunu taktik olarak algılamamak gerekir" diye konuştu.

Kandil'de bulunan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin demokratikleşmesi temelinde Kürt sorununun çözümünü sağlayacağı inancıyla 21 Mart 2013’te açıklanan bu Demokratik Kurtuluş Manifestosu İmralı’da yapılan görüşmeler sonucu gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, KCK'nın üzerine düşenleri yaptığı halde devlet ve hükümetin bu adımlara hiçbir karşılık vermediği, Kürt Özgürlük Hareketi'nin attığı adımların hiçbir siyasal karşılığı yokmuş gibi davranıldığı iddia edildi.

"DEMOKRATİKLEŞME KONUSUNDA HİÇ BİR ADIM ATILMAMIŞTIR"

Hükümetin çözüm üzerinde değil de savaş üzerinde yoğunlaştığı anlaşıldığı belirtilen KCK açıklamasında, "Çatışmasızlık içinde geçen dokuz ay, savaş ortamında yapılamayan askeri nitelikteki çalışmaların yapılmasıyla geçirilmiştir. Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda hiçbir adım atılmamıştır. Demokratik siyasetin önünün açılması açısından tüm KCK tutuklularının serbest bırakılıp terörle mücadele yasasının ortadan kaldırılması bile gerçekleşmemiştir. Yıllardır tüm hükümetlerin paketler hazırlayıp hiçbir sorunu çözmemesi yaklaşımı AKP hükümeti tarafından da sürdürülmektedir. Toplumdaki her demokratikleşme sorununun muhataplarıyla tartışılıp çözülmesi gerekirken, Türkiye'nin en temel sorunu olan Kürt sorununda Kürt halkının iradesini temsil eden liderlik ve kurumların görüşlerinin alınmaması bir çözüm zihniyetinin olmadığının en somut kanıtıdır" denildi.

"ATEŞKES SÜRÜYOR"

Açıklamada ayrıca, geri çekilmenin durdurulmasına rağmen ateşkesin devam ettiği ifade edildi.

BAYIK, "DURDURUYORUZ" DEMİŞTİ

PKK elebaşlarından Cemil Bayık geçtiğimiz hafta gazetecilere yaptığı açıklamada "1 Eylül’e kadar Türk hükümetine süre vermiştik. Şimdiye kadar bir şey görmedik. Bu şu anlama geliyor: sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız. Savaşı daha da şiddetlendirmek isterlerse, Güney’e (Kuzey Irak) gelen grupları yeniden göndereceğiz” demiş bu açıklama tartışmalara neden olmuştu.

TÜRK: SÜREÇ BİTTİ ANLAMINA GELMİYOR

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, KCK tarafından tapılan açıklamayı değerlendirirken, ''Geri çekilmenin durdurulması sürecin bittiği anlamına gelmiyor" ifadelerini kullandı.

Manşet tv

Haberin Tamamı İçin:

Kışanak: Sürecin Kendiliğinden İlerleyeceğini Düşünmek Bizi Saf Yerine Koymaktır

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak KCK'nı 'çekilmeyi durdurduk' açıklamasının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, KCK 'nın 'çekilmeyi durdurduk' açıklamasının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Kışanak, açıklamada Hükümet'in çözüm sürecinde üzerine düşen adımları atmakta geciktiğini ve tüm uyarılarına rağmen TBMM 'nin uzun bir yaz tatiline girdiğini belirtti.

Kışanak'ın sözlerinden satırbaşları şöyle:

  • Düşünce ve ifade özgürlüğü, terörle mücadele yasası, siyasi partiler yasası gibi demokratik hayatı sınırlayan düzenlemelerde değişiklik taleplerimizi defalarca sıraladık ama bunlar hiç umursanmadı.

  • Bizler bunları isterken her gün sokakta toplumsal mücadele polis zoruyla bastırılıyor. Binlerce Kürt siyasetçi halen cezaevlerinde tutuluyor.

  • Başbakan, "Anadil böler" diyerek en eski, en stotükocu dile ve üsluba geri döndü.

  • Daha bir kaç gün önce gerillaların mezarları tahrip edildi. Bir cenaze aileye haber verilmeden yerinden çıkarıldı. Bunlar hep çözüm sürecine yönelik provakasyonlardır...

  • Gerillanın bu kararının değişmesi ve çekilmenin sürmesi kolaydır. Asıl yapılması gerekenler bunlardır. Ateşkesin devam etmesi bir fırsattır. Olumlulukları konuşmalıyız.

  • Sürecin kendiliğinden ilerleyeceğini düşünmek bizi saf yerine koymaktır.

Radikal.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanGültan KışanakİmralıIrakİstanbulManşetPolisSavaşTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir