Görüş Bildir

'Gülmek Hamile Kalma İhtimalini Arttırıyor'

Anasayfa > Gündem

İsrail'de yapılan bir araştırma, tüp bebek tedavisi gören kadınların embriyo transferi sonrası komikliklerin yapıldığı palyaço gösterilerini izlemelerinin hamile kalma ihtimalini artırdığını ortaya koydu.

ilk tüp bebek tedavisi bundan 40 yıl kadar evvel gerçekleşmişti. Bu sürede milyonlarca tüp bebek dünyaya geldi. Bilim insanları bu alanda durmadan çalışıyor. Her geçen gün ulaşılan yeni bilgi ve teknolojiler tüp bebek yöntemiyle hamile kalma çıtasını biraz daha arttırıyor.

Ünlü bilim dergisinde yayınlandı

Ünlü bilim dergisinde yayınlandı

 Op. Dr. Betül Görgen 

İndigo'da yer alan habere göre, İsrail’de yapılan araştırmada embriyo transferinden sonra tıbbi palyaçoların şovunu izleyen kadınların %36,4’ü gebe kalırken, palyaçoları izlemeyen grupta gebelik oranı %20,2’de kaldı.İlginç araştırma Zrifin’de (İsrail), Assaf Harofeh Tıp Merkezi Kısırlık ve Tüp Bebek Ünitesi’nde yapıldı.

Üreme tıbbı alanının en önemli bilimsel yayınlarından Fertility and Sterility dergisinde de yayınlanan palyaço araştırmasının detaylarını Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen anlattı:

219 kadın bir yıldan fazla izlendi

219 kadın bir yıldan fazla izlendi

“Araştırma kapsamında tüp bebek tedavisi gören kadınlarda, embriyo transferi sonrası profesyonel medikal palyaço gösterisi izleyenler ile izlemeyenler arasındaki gebelik oranları karşılaştırıldı.

Tüp bebek tedavisi gören 219 kadın bir yıldan fazla bir süre izlendi. Takip edilen kadınların yarısı embriyo transferinden hemen sonra 15 dakika süreyle komiklikler ve sihir gösterilerini içeren palyaço şovu izlediler. Bu şov bu çalışma için özel olarak oluşturulmuştu.

Palyaçoları izleyenler hamile kaldı!

Palyaçoları izleyenler hamile kaldı!

Çalışmanın sonunda embriyo transferinden sonra palyaço şovu izleyen kadınların %36,4’ü gebe kalırken, izlemeyen grupta gebelik oranı %20,2 olarak saptandı. Kadınlar arasındaki kahkaha farkı, palyaço izleyen grubun daha fazla gebe kalmasını sağladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, gebelik oranındaki bu fark yıllardan beri zor bir tedavi gören kadınlardaki stres faktörünün ortadan kalkmasıyla oluşmuştu. Bilindiği gibi tüp bebek başarısında stres önemli bir olumsuz faktör. Bu araştırma, tüp bebek tedavisinden sonra palyaçolarla eğlendirilen ve mizah ile stres seviyeleri azalan kadınlarda başarı oranının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Üstelik hiçbir yan etkisi de yok.

Yurt dışında hastane palyaçoları istihdam ediliyor

Avrupa, Avusturalya, Kuzey Amerika ve İsrail’de özellikle çocuk hastanelerinde olumlu etkileri nedeniyle hastane palyaçoları istihdam ediliyor.

Op. Dr. Betül Görgen, palyaço gösterisinin yanı sıra embriyo transferinden önce stresi azaltmak için yapılacak akupunktur, hipnoz gibi uygulamaların da başarıyı arttırdığını söylüyor. Stressin doğurganlığı azalttığını belirten Op. Dr. Betül Görgen, herhangi bir fizyolojik sebebi bulunmayan tüm anne adaylarına stresle mücadele etmeyi tavsiye ediyor.

İndigo dergisi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
28
10
7
5
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Luna

Sonra çok güldüm ondan hamile kaldım diyen çıkmasın :D

Sek...

Gülmekten ölündüğüne inanıyorsun da hamile kalındığınamı inanmıyorsun -_-

disi-kartal

hasssss dedirten olay

Metrobüste Kitap Okuyan Adam..

Bunun tersi geçerli mi peki..? Gülmek, hamile kalma ihtimalini arttırıyorsa, ağlamak azaltıyor mu..? Eğer öyle ise durum vahim olabilir.. Karısının hamile ka... Devamını Gör