Gülerce, Cemaatin İmralı Politikasını Anlattı...

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gülerce, Cemaatin İmralı Politikasını Anlattı...

Gülerce, Cemaatin İmralı Politikasını Anlattı...

CNN Türk'te konuşan Zaman yazarı Hüseyin Gülerce, Gülen Cemaati'nin İmralı görüşmeleri ve barışçıl çözüme bakışını yorumladı...

Hükümet ile İmralı arasındaki görüşmelerle gündemdeki yerini pekiştiren Kürt sorunu Gülen Cemaati'nin de gündeminde. CNN Türk ekranlarında Şirin Payzın'a konuk olan Zaman yazarı cemaatin kıdemli isimlerinden Hüseyin Gülerce, İmralı süreci ve cemaatin tutumu üzerine çarpıcı değerlendirmeler yaptı.

Gülen'in görüşmeleri destekleyen açıklamasını yorumlayan Gülerce, açıklamanın muhafazakarlar açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Muhafazakar ve mütedeyyin kesimlerin barışa hazır olduğunu kaydeden Gülerce, hükümetin genel af konusunda hassas olması gerektiğini, milli gururu zedeleyecek bir adımdma uzak durması gerektiğini söyledi. Zaman yazarı BDP'den gelen "KCK ile de görüşün" çağrısı için "görüşülebilir, itiraz etmem" dedi.

GÜLEN'İN AÇIKLAMASI NE ANLAMA GELİYOR? ARDINDA NE VAR?

"Bu açıklamanın zamanlaması çok önemli. Çünkü şehit aileleri ve MHP başta olmak üzere belli çevrelerin itirazları var bu sürece. Tabi Sayın Gülen'in açıklamasında vurgular çok önemli. Milli gurur diyor ki bence terör örgütüyle pazarlık şeklinde gibi götürülmemesi gerekiyor bu sürecin. Yoksa milli gurur zedelenebilir. Türkiye'nin birliği ve beraberliği açısından bu süreç çok önemli. Bu anlamda dayanmak lazım. Kızılcık şerbeti içilmeli. Türkiye'nin yarını adına yerine getirilmesi gereken bir sorumluluk var. Tarihe bir not düşmek adına bundan kaçmamak lazım. Tabi ki siyasi irade olan AKP açısından bu süreç cezaret istiyor. Sayın Gül ve bazı kurumlardan gelen destek çağrılarının bu cesareti güçlendirdiği ortada. Kamuoyunda Gülen'in fikirlerini önemli bulan kesimler için bu sürece destek adına bazı tereddütleri dağıtan bir açıklama oldu bu."

SAVAŞLA ALINAN ZAMANLA GİDER, GÖNÜLLERİ FETHETMEK GEREK

"Hudeybi barış anlaşması olsa da Kuran'da fetih olarak geçiyor. Gülen'in bu örneği vermesi de muhafazakar kesimler için önem taşıyor. Müminler için de kavga değil gönellerin fethi çok önemli. Gönüllerin fethedildiği yerde süreklilik vardır. Savaşla alınan yerler bir süre sonra kaybedilmiştir. Ama gönül kazanılmışsa durum farklı olur. Bu kutuplaşma ve yüksek tansiyonla Türkiye yol alamaz. Bu açıdan da Gülen'in açıklaması çok önemli."

MUHAFAZAKARLAR BARIŞ İÇİN HAZIR MI?

"İstisnalar çıkabilir. Ama şuurlu mütedeyyinler buna hazırdır. Tek bir annenin bile ağlamaması bu ülke için çok önemlidir. Tek bir anneden sözediyorum."

KCK VE KARAYILAN'LA DA GÖRÜŞÜLEBİLİR, İTİRAZ ETMİYORUM

"KCK yapılanmasını iyi anlamak lazım. KCK PKK'nın şehir yapılanması değildir. KCK sözleşmesini okuduğunuzda başında Murat Karayılan var. hepsinin başında da Öcalan var Ben itiraz etmiyorum. Karayılan'la da konuşulsun. Bence armudun sapı üzümün çöpü diyerek olacak bir iş değil bu. Eğer bir sonuç çıkmazsa bir daha güven de kalmaz. Türklerin de Kürtlerin de içindeki büyük çoğunluk bugünkü fırsatın değerlendirilmesini istiyor. Farklı siyasal hesaplara kurban edilmemeli. Bizi de adam yerine koyun deniyorsa onunla da görüşülsün ben ona itiraz etmiyorum."

Gazeteciler.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiİmralıMilliyetçi Hareket PartisiŞehitTerörgenel af
Görüş Bildir