Gülcemal Kebap

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gülcemal Kebap

Gülcemal Kebap

Manisa’nın ünlü ve tarihi restoranlarından biri olarak 1957 yılında kurulan Gülcemal Kebap , tereyağlı meşhur Manisa kebabını yiyebileceğiniz nezih bir mekana sahiptir. İşletmemiz dededen toruna 3. Kuşakta devam etmektedir. Manisa kebabı Osmanlı döneminde, Halep’ten gelip şehre yerleşen usta tarafından yapılmıştır. Yanında yetiştirdiği İbrahim Usta tarafından yaygın hale gelmiştir. Kalfa ve çırak yetiştiren İbrahim Usta, yaptığı demir şişe sarılmış köftenin adını da Manisa Kebabı koyarak isimlendirmiş. Arap ve Osmanlı kültürü karışımı bu kebap, zaman içerisinde bu şehirle bütünleşmiş ve seneler boyu yetişen ustalar bugünlere kadar devam ettirmişlerdir.

Dana ve kuzu karışımı kıyma, hiç bir baharat kullanılmadan; sadece tuz ilave edilerek demir şişlere sarılıyor. Direk kömür ateşinde pişiriliyor ve o an hazırlanan tereyağlanmış ve ufak parçalara bölünmüş özel pide üzerine yerleştirilerek kızdırılmış tereyağı dökülüp üstüne sumak, domates, biber ilavesi ile servis yapılıyor. Arzuya göre, istenirse yoğurtlusu da yapılıyor. Yanında kıyılmış soğan,mevsimine göre turp ikram ediliyor. Kebabın yanında isteğe göre içecek olarak ayran, kola, üzüm suyu, şalgam suyu tavsiye ediliyor. Ustamızın yaptığı damla sakızlı sütlaç hem hafif hem de lezzetli. Bir çok ünlü siyasetçi ve sanatçının geldiği mekanımıza yolunuz düşerse, mutlaka uğrayın. Şimdiden afiyet olsun.

Mekanımızda halen eskinin kalaylı bakır tabaklarlada servis yapılıyor ve bu gelenek yüzyıldır devam ediyor. Tabii bunun sebebi de, kabın sıcaklığını yemek boyunca muhafaza etmesi, sıcak olan pidelerin ve tereyağın aynı ısıda kalmasının temini için kullanılıyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz, paylaşın

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Manisakıymatereyağı
Görüş Bildir