Gül ve Erdoğan Bu Kez Yemekte Buluştu

-
Gül ve Erdoğan Bu Kez Yemekte Buluştu

AK Parti'nin dünkü MYK'sından da karar çıkmadı, seçim sistemi değişikliğine ilişkin karar bugünkü MKYK ve ardından yeniden toplanacak MYK'ya kaldı. Başbakan Erdoğan, akşam yemeğinde görüştüğü Gül'ün fikrini de sordu

AK Parti’nin seçim sistemi değişikliğine ilişkin kararı yarına kaldı. AK Parti, MYK’sında değerlendirmelerini sürdürdüğü sistem değişikliğine ilişkin kararını dünkü MKYK ve ardından yeniden toplanacak MYK’sında netleştirecek. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Dışişleri Konutu’nda akşam yemeğinde bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu konudaki fikrini aldığı da kulislere yansıdı.

KARAR GÜNÜ

AK Parti, seçim sistemi değişikliğine ilişkin mesaisine bugün de devam etti. Pazartesi günkü MYK’sında “dar” ve “daraltılmış” seçim sistemlerini, 2011 seçim sonuçları baz alınarak hazırlanan simülasyonlar eşliğinde masaya yatıran AK Parti, bugün Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısında da değerlendirmelerini sürdürdü. Saati 14.00 olarak duyurulan toplantıya Erdoğan’ın program yoğunluğu nedeniyle 2.5 saat kadar geç gelmesiyle çalışma tamamlanamadı. 3 saate yakın süren toplantıda bir çok MYK üyesinin görüşlerini dile getirememesi üzerine bu konudaki karar bugünkü MKYK’nın ardından yeniden toplanacak MYK’ya bırakıldı.

SIFIR BARAJ ENDİŞESİ

AK Parti kulislerine göre, Erdoğan’ın istediği “dar” bölgeye MYK’dan sınırlı destek geldi. MYK üyeleri arasında ağırlıklı eğilim 3 ve 5’li olarak düşünülen “daraltılmış” sistemden yana ortaya çıktı. Bunlardan da 3’lü sistem daha ağırlıklı olarak gündeme gelirken, hiç olmazsa bu seçimlerde mevcut sistemle devam edilmesi yönünde görüşler de belirtildi. Bu görüşü savunanlar, yeni sistemin önümüzdeki seçimlerde uygulanabilmesi için değişikliğin en geç 7 ’a kadar gerçekleştirilmesine ilişkin yasal zorunluluğa dikkat çekerek, “zaman darlığı da dikkate alınarak hiç olmazsa bu seçimleri mevcut sistemle yapıp, değişikliği ilerisi için düşünebiliriz, çünkü yaptığımız değişiklik eğer Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilirse yeni bir değişiklik için zamanımız kalmaz, o zaman da sıfır barajlı seçim yapmak zorunda kalırız” endişesini dile getirdiler.

Posta

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir