'Aday Olacak Mısınız' Sorusuna Yanıt Verdi

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Gül'ün Görev Süresi Yarın Belli Oluyor

Gül'ün Görev Süresi Yarın Belli Oluyor

Anayasa Mahkemesi, CHP tarafından, 6271 sayılı kanunun bazı hükümlerinin iptali istemiyle açılan davayı yarın esastan karara bağlayacak.

Yüksek Mahkeme'nin vereceği karar doğrultusunda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi ile tekrar aday olup olmayacağı belli olacak.

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi ile birlikte 115 milletvekili, 19.01.2012 günlü 6271 sayılı 'Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Dava ile görevlendirilen raportör, raporunu tamamlayarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a sundu. Başkan Kılıç ise incelemek üzere raporu üyelere dağıttı.

Haberin Tamamı İçin:

Abdullah Gül İçin Karar Günü

Abdullah Gül İçin Karar Günü

Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresi 5 yıl mı, 7 yıl mı? Bu sorunun yanıtını bulmasına artık saatler kaldı. Anayasa Mahkemesi son sözünü bugün söyleyecek.

Yüksek mahkemenin kritik oturumu öncesinde hükümet temkinli.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Bize göre 7 yıl" dese de, Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak karara göre hareket edeceklerini söyledi.

Anayasa Mahkemesi raportörü Ali Rıza Çoban, geçen hafta Gül'ün görev süresinin 7 yıl olduğu yönünde görüş bildirmişti. Ayrıca, Gül'ün ikinci defa seçilemeyeceğine ilişkin düzenlemenin de Anayasa'ya aykırı olduğunu savunmuştu. Ancak raporun üyeler açısından bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Peki Anayasa Mahkemesi'nin önündeki ihtimaller neler?

Haberin Tamamı İçin:

Anayasa Mahkemesi Karar Verdi!

Anayasa Mahkemesi Karar Verdi!

Anayasa Mahkemesi kararını verdi: Cumhurbaşkanı'nın görev süresi 7 yıl, ikinci kez aday olabilir...

Haberin Tamamı İçin:

Gül'ün görev süresi 7 yıl, 2. kez aday olabilir

Gül'ün görev süresi 7 yıl, 2. kez aday olabilir

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Gazeteci Metehan Demir: 'Gül Erdoğan'a rakip olmaz'

Gazeteci Metehan Demir: 'Gül Erdoğan'a rakip olmaz'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Hamçebi: 'Kamuda kazanılmış hak olmaz'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Nazlı Ilıcak: 'Erdoğan Köşk'e, Gül Başbakanlığa'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Muhalefetten ilk tepkiler

GÜRSEL TEKİN: BEKLENTİMİZ 5+5'Tİ AMA KARARA SAYGILIYIZ

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin beklentilerinin 5+5 olduğunu ancak Anayasa mahkemesi'nin kararına da saygılı olduklarını söyledi.

Tekin şöyel konuştu: "Çok sürpriz bir karar olmadı. Ankara kulislerinde zaman zaman konuşulan bir senaryoydu. Biz kararın tamamının iptalini bekliyorduk. Doğrusu hukukçular tekrar bunları konuşacaklardır. Anayasa Mahkemesinde bu davanın görüşüldüğü bir ortamda, iktidarın başkanlık sistemi tartışmaları açmasında ki neden de buydu aslında. Hayırlı olsun.

Bizim CHP olarak beklentimiz 5+5'di ama Anayasa Mahkemesi'nin kararına da saygı duyuyoruz."

Haberin Tamamı İçin:

Gül Erdoğan'a Rakip Olur Mu?

Gazeteci Metehan Demir, görev süresinin 7 yıl olduğu açıklanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Başbakan Erdoğan’ın seçimde aday olması durumunda adaylığını koymayacağına inandığını söyledi.

Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir, Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin 7 yıl olduğu kararını NTV canlı yayınında değerlendirdi.

Gazeteci Metehan Demir, şunları söyledi:

“Ben sonuç olarak ikisinin dava arkadaşı olduğundan hareketle Abdullah Gül’ün Recep Tayyip Erdoğan’la aynı sandıkta yarışacağını düşünmüyorum. Seçime birlikte girmezler. Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında ‘AK Parti’nin adayı Abdullah Gül kardeşimdir’ dediyse, Gül ‘Anayasa Mahkemesi'nden güç aldım, yoluma devam ediyorum. İyi olan kazansın’ gibi bir ifadeyi gündeme getirmez.

Abdullah Gül, görev süresi tartışmalarının sürekli gündemde tutulmasından makam olarak çok yorgun olduğu için, bundan sonraki süreçlerde konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınacaktır.

Eğer Recep Tayyip Erdoğan kafasındaki başkanlığı açıkça deklare ederse, Abdullah Gül’ün de partinin en güçlü ismi Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte nereye gideceği de Türkiye'nin en önemli konularından biridir. BM ve NATO da Türkiye'nin siyasi sorunlarını çözmek için bekleyen kuruluşlar değil. Tabii ki, Abdullah Bey oraları da hak eder ama sonuç olarak AK Parti’nin Türkiye'de güçlü olarak iktidarına devam etmek, Köşk’e çıkmış bir Recep Tayyip Erdoğan’ı da güvenlik altına almak gibi bir siyasi endişesinin olması çok normal. Bunu da sağlayabilmek için çok güçlü bir lider profilinin AK Parti’nin başında olması lazım. Bu da akla ilk olarak Abdullah Gül’ü getiriyor.

Biz yarın sabah itibarıyla üç başlık üzerinden konuşacağız. Bir, gerçekten Recep Tayyip Erdoğan ne yapacak? İki, görev süresi sonunda Abdullah Gül ne yapacak, nasıl bir yol izleyecek? Üç, Türkiye'nin başkanlık sistemi nasıl şekillenecek? AK Parti geleceğine hangi liderle devam etmek isteyecek?

Bu soruların yanıtlarını vermemiz bizim Türkiye'nin 10-15 yıllık profilini de yavaş yavaş çizmemiz anlamına gelecektir.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: "Karar Siyasi"

Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin Gül'ün görev süresiyle ilgili kararını değerlendirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin kararı ile ilgili olarak herkesin verilen karara saygı duyması gerektiğini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, Koruma Müdürlüğü'nü yapan Koray Aslan'ın oğlunun sünnet törenine eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile katıldı.

Törene gelişinde gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin bugün cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin aldığı kararı sorması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Anayasa Mahkemesi bir karar verdi, o karara herkes saygı duyacak'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Çankaya'nın 2014 Şifreleri

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kararın 2. kısmı anayasaya aykırı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin, ikinci kez cumhurbaşkanı seçilememe hususunu iptalinin, anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu ile ilgili verdiği karara ilişkin, ''Bana göre Anayasa Mahkemesi'nin kararı, cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıl olduğuna ilişkin kısmı anayasaya uygundur ve doğrudur. Ancak ikinci kez seçilmeme hususunu iptaline ilişkin kısmı ise anayasaya aykırıdır.'' dedi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

'Aday Olacak Mısınız' Sorusuna Yanıt Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu'yla ilgili verdiği karara ilişkin olarak, “Benim prensip olarak aldığım bir karar var. O da bu tartışmaların dışında kalmak. Benim için önemli olan görevimi layıkıyla yapmak” dedi.

Abdullah Gül ikinci kez aday olup olmayacağı sorusuna, ”Bakarız. Önümüzde daha çok süre var. Hep beraber konuşuruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avusturya Cumhurbaşkanı Henz Fischer ile İzmir’de yediği öğle yeğinin ardından kaldığı Crowne Plaza’ya döndü. Gül, otel önünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, görev süresinin uzatılmasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıklamalarını soran basın mensuplarına şunları söyledi:

"Başından beri bu tür tartışmalar çıkınca ben prensip ve ilke koydum kendime. Bu tartışmaların dışında durdum. Bu tartışmaların dışındayız. Şu anda yaptığım şey nedir? Görevi en iyi şekilde yapmak. Tartışmalar vardı. Bunlara Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bir karar var. Dolayısıyla ben görevimi en iyi şekilde yapma peşindeyim. Onun ötesinde bu tür tartışmalar her zaman oldu ve benim dışımda cereyan etti. Nihayetinde mahkeme de bizim dışımızda karar verdi."

Cumhurbaşkanı Gül, basın mensuplarının ’Aday olacak mısınız?’ sorusuna "Bakarız. Önümüzde daha çok süre var. Hep beraber konuşuruz" karşılığını verdi.

ÖCALAN’A EV HAPSİ

Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, PKK’nı elebaşı Abdullah Öcalan’ın ezasının ev hapsine dönüştürülebileceğine ilişkin açıklaması hakkındaki düşüncelerinin sorulması üzerine, "Bana herkesin konuşmasıyla ilgili soru soruyorsunuz. Cumhurbaşkanı’ndan herkesin konuşmasıyla ilgili açıklama istenmez. Herkes düşüncelerini ifade ediyor, konuşuyor. Günlük politikayla ilgili konuşmam" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili tartışmalar ve Özal’ın Öcalan ile Kuzey Irak’ta görüştüğü yönündeki açıklamanın sorulması üzerine şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAbdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraAvusturyaBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağBirleşmiş MilletlerBülent ArınçCumhuriyet Halk PartisiHüseyin ÇelikIrakİstanbulİzmirKemal KılıçdaroğluNATONazlı IlıcakRecep Tayyip ErdoğanTurgut Özal
Görüş Bildir