Gül'den Batılı Ülkelere Suriye Çağrısı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gül: 'Türkiye Bölgede Güvenli Bir Ada Haline Geldi'

Cumhurbaşkanı Gül, "Bölgemizdeki çeşitli kargaşaları, çeşitli kırılmaları dikkate aldığımızda, Türkiye bu bölgede güvenli bir ada haline gelmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri Valiliğine gelişinde vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı.

Vatandaşları ve polis tören birliğini selamlayan Gül, daha sonra Valilik makamına geçti.

Gül, burada yaptığı açıklamada, memleketinde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bütün hemşehrilerine sevgi ve muhabbetlerini sunduğunu ifade eden Gül, "Ayrıca Vali beyi tebrik ediyorum. Hep başarılar diliyorum. Devlet görevlileri, kamu görevlileri böyledir. Nereler uygun görülürse orada canla başla halka millete hizmet eder. O bakımdan şehirle bütünleşerek sizlere en iyi hizmeti sunacaklarından eminim" diye konuştu.

"Türkiye herkesin sığındığı bir yer olmuştur"

Türkiye'nin önemli günlerden geçtiğini vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

"Çok şükür güçlü bir ekonomimiz var, Türkiye'de güçlü bir siyasi istikrar var, parlamentomuz demokrasinin bütün nitelikleri geçerli. Bölgemizdeki çeşitli kargaşaları, çeşitli kırılmaları dikkate aldığımızda Türkiye bu bölgede güvenli bir ada haline gelmiştir. Her bakımdan güvenli bir ada haline gelmiştir. Herkesin sığındığı bir yer olmuştur. Aynı zamanda büyük sermayeler, büyük şirketler, büyük holdingler gelip Türkiye'de bölge ofislerini açmaktadır. Dünyanın her tarafından, Avrupa'nın Amerika'nın büyük şirketleri Türkiye'ye gelmek için adeta yarış içindedir. Ortadoğu'da herkes güvenli bir bölge olarak gördüğü için Türkiye'ye akın etmektedir. Bütün bunlarla tabi ki iftihar etmemiz gerekmektedir. Hepimizin görevi halkımıza en iyi şekilde hizmet etmek, diğer yandan da ülkemizin demokratik hukuk standartlarını daha da pekiştirmek, memleketimizi güvenli ve huzurlu bir ülke olarak geleceğe taşımak olacaktır. Bu konuda çok büyük bir işbirliğinin Türkiye sathında olduğunu görmekten de büyük bir memnuniyet duyuyorum."

AA /KAYSERİ

Haberin Tamamı İçin:

Gül'den Batılı Ülkelere Suriye Çağrısı

Suriye'deki olaylar nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, batılı ülkeler ile Rusya ve Çin'in de devreye girmesi gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan'ın ABD ziyareti, Suriye'deki iç savaş ve Reyhanlı'daki saldırılara ilişkin soruları yanıtladı.

Abdullah Gül, Suriye'deki iç savaşın, güvenlik sorunları, bölge istikrarı açısından Türkiye'yi çok yakından ilgilendirdiğine işaret etti.

"Suriye'deki insan hakları ihlalleri açısından duyarsız kalamazsınız" diyen Gül, batılı devletlere de çağrıda bulundu. Batılı ülkelerin Suriye'deki olayları biraz arkada durarak takip ettiğini vurgulayan Gül, "Batılı ülkeler, işin içine girmeden destek eriyor. Bunun değişmesi lazım" dedi.

RUSYA VE ÇİN'E DE ÇAĞRI

Abdullah Gül, şunları söyledi:

"İnsan haklarının ihlalilinin yoğun olduğu, yüzbinlerce insanının öldüğü, binlerce insanın evsiz kaldığı bir yerde, diplomasiyle işlerin çözümü zorlaşıyor. Diplomasiyle bu işlerin çözümü herkesin arzusudur.

Rusya ile Çin'in de Suriye'deki çözüm sürecine girmeleri gerekir. Çözüm süreci, güvenlik bakımından bizi ilgilendiriyor, komşu olduğumuz, 900 kilometre sınırımız olduğu için ilgilendiriyor.

Önümüzdeki günlerde tabi ki, ümit ederiz ki bu iç savaş, komşu ülkeyi daha fazla tüketmez.

Balistik füzeleri kendi halkı için kullanan bir rejim var, bu çok acıdır. Dünyada ilk defa bu silahlar kendi halkı için kullanılıyor."

haberler

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanÇinDiyetKayseriPolisReyhanlıRusyaSavaşSuriye
Görüş Bildir