Gül: 'Şiddet Durursa Reform Politikalarına Geçiş Kolay Olur'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

`Türkler Olmadan Tarih Yazılamaz`

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Stockholm temasları çerçevesinde İsveç parlamentosu Riksdag'da milletvekillerine yönelik bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından soru cevap bölümünde Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik süreci hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Gül, "Türklersiz bir Avrupa tarihinin yazılamayacağını" belirterek, AB'nin Türkiye için bir "stratejik yönelim" olduğunu söyledi.Gül, "Avrupa'daki birçok ülkenin saraylarında, tarihi binalarında o zamanki Türklerle ilgili resimleri görürüz. Zaten Türklersiz bir Avrupa tarihi yazmakta zaten noksan olur" şeklinde ifadelere yer verdi.

ABDULLAH GÜL:"FASILLARI DONDURMAK MÜZAKERELERİ AÇIKÇA BLOKE ETMEKTİR"

Müzakerelerdeki fasılların dondurulmasının açıkça "bloke etmek" manasına geldiğini söyleyen Gül, "Fransa bir faslı açıyor ama bu bir faslın müzakere sürecinde ciddi bir etkide olacağı kanaatinde değilim. Eğer ciddi etki istiyorsak dondurulmuş bütün fasılların serbest bırakılması gerekir. Ne demek yani fasılları dondurmak? Bu çok açık bir şeklide bloke etmektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye müzakereleri bitirdikten sonra Türkiye'nin tam üyeliği yine otomatik değil bildiğiniz gibi. Bazı AB üyesi ülkeler referanduma gidecekler, Fransa, Avusturya gibi, halklarına soracaklar, belki o gün biz de Türk halkımıza soracağız, belki o zaman Türk halkı da ne düşünecek bilemiyoruz, ama bunları bugün konuşmamız lazım. Her halükarda müzakere sürecini güçlü bir şekilde bitirmemiz gerekir. Biz bu yönde çok büyük bir çaba içerisindeyiz, hatta biz resmi olarak açılmayan fasılların içini kendimiz açıp kendimiz yapıyoruz. Ümit ederim ki, Avrupa Birliği bugünkü yaşadığı krizden kısa sürede çıkar ve daha güçlü olabilmek için sadece bugününü değil, gelecek nesillerini, 50 yıl sonrayı da düşünerek Türkiye gibi bir ülke ile beraberliğini bir değer olarak görür" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Gül: 'Serbest Bırakılmaları Sevindirici'

Gül: 'Serbest Bırakılmaları Sevindirici'

Cumhurbaşkanı Gül, kaçırılan kamu görevlilerinin Türkiye'den giden heyete teslim edilmesine ilişkin, ''Haber alamadığımız vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi sevindirici'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç'e yaptığı devlet ziyaretini takip eden Türk basın mensuplarıyla bir araya gelerek, soruları yanıtladı.

Kaçırılan kamu görevlilerinin Türkiye'den giden heyete teslim edilmesine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Gül, ''İyi tabii ki. Muhakkak ki uzun süre maalesef memleketten uzakta olan ve haber alamadığımız vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi sevindirici'' değerlendirmesinde bulundu.

''Kamu görevlilerin terör örgütünün kararıyla serbest bırakılmasının devletin itibarına zarar vereceğine'' ilişkin eleştirilerin hatırlatılması ve bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, bu süreçte propaganda ve psikolojik faaliyetlerin olmaması gerektiğine ilişkin uyarılarını hatırlattı.

Gül, ''Şiddet, silah durursa o zaman güvenlik politikalarından reform politikalarına geçiş kolay olur. Böyle bir süreçteyiz, herkes bunun kıymetini bilsin ve neticeler iyi olsun'' diye konuştu.

İsveç Parlamentosu'na hitap etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç'e yaptığı devlet ziyareti kapsamında İsveç Parlamentosu'na hitap etti.

Konuşmasına, kendisine böyle bir fırsatı tanıdıkları için teşekkür ederek başlayan Gül, bugün Türkiye ile İsveç arasındaki en önemli köprüyü İsveç'te yaşayan ve sayıları 115 bin civarındaki Türk toplumunun oluşturduğunun altını çizdi.

Gül, ''İsveç'in toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasi hayatına katkısı her geçen gün daha da artan Türk toplumunun entegrasyonu bizim açımızdan fevkalade önemli bir konudur. Bu kapsamda, özellikle yeni nesillerin hem İsveççe hem de Türkçe'ye hakim bir şekilde iyi eğitim almaları, entegrasyonun başarısında anahtar rol oynayacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.

İsveç'te yaşayan ve kökleri yüzyıllardır Türkiye coğrafyasında bulunan Süryani toplumunun iki ülke arasında ortak payda oluşturduğunu ifade eden Gül, şöyle devam etti:

''Türkiye'deki Süryani toplumunun şartlarının daha da iyileştirilmesi konusunda samimiyetle çaba gösteriyoruz. Tarih, toplumların mevcut sorunlarını kendi içlerinde, doğrudan muhataplarıyla ve ait oldukları coğrafyalarda diyalog halinde çözmeleri gerektiğini; dışarıdan dayatılan hiçbir çözümün veya iddianın sürdürülebilir olmadığını gösteren birçok acı örnekle doludur.''

Cumhurbaşkanı Gül, uzun yıllardır Türkiye'nin ortaklık ilişkisi içinde bulunduğu Avrupa Birliği'ndeki farklılaştırılmış Avrupa tartışmalarını yakından takip ettiklerini bildirerek, Avrupa Birliği üyelerinin tamamının özellikle maliye politikaları konusunda daha fazla entegrasyondan yana olmadıklarının aşikar olduğunu ifade etti. Temel meselenin, bir barış ve refah projesi olan Avrupa Birliği'nin görüş farklılıklarının nasıl aşacağı olduğunu dile getiren Gül, sorunun açık ve şeffaf biçimde tartışılmasını sağlıklı bulduğunu söyledi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAvrupa BirliğiAvusturyaFransaİsveçTerör
Görüş Bildir