Gül, 28 Yıl Sonra Çankırı’ya Giden İlk Cumhurbaşkanı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gül: 'Serbest Alana Müsaade Etmeyiz'

Gül: 'Serbest Alana Müsaade Etmeyiz'

"Cumhurbaşkanı Gül, "Terör örgütü eğer sınırımızın hemen ötesini kendisi için bir serbest alan haline getirdiyse buna asla müsaade etmeyiz" dedi."

Günü birlik ziyaret için karayoluyla Ankara'dan Çankırı'ya gelen Gül, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin hiç bir ülkenin toprağında gözü olmadığını vurgulayan Gül, "Hiçbir ülkenin içişlerine karışma niyetimiz yoktur ama başka bir ülkeden bize karşı terör saldırıları oluyor, o ülke kendi imkanlarıyla susturamıyorsa bizim ona karşı her türlü tedbiri alma hakkımız vardır" dedi.

Terör örgütünün komşu ülkelerdeki otorite boşluğundan faydalandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Biz de bunu göz ardı edemeyiz. Terör örgütü eğer sınırımızın hemen ötesini kendisi için bir serbest alan haline getirdiyse buna hiçbir ülke müsaade etmez. Biz de buna asla müsaade etmeyiz. Onun için her türlü mücadele meşruiyetimiz vardır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Maalesef Suriye'de iç savaş devam etmektedir. Acımasızca her gün yüzlerce insan katledilmektedir. Bu ülkede çeşitli kimyasal silahlar olduğu bilinmektedir. Türkiye'nin herhangi bir şekilde Suriye ile savaşa girmesi, böyle bir niyeti söz konusu değildir'' dedi.

Gül, Suriye'de esir tutulan gazeteciler Cüneyt Ünal ve Bashar Kadumi'nin kurtarılmasına ilişkin, hem Türkiye'nin hem de başka ülkelerin gayret gösterdiğini belirterek, ''Bu konu çok fazla dillendirilince siyasi mesele haline geliyor. Siyasi bir mesele haline gelince de kurtarmak zorlaşıyor. Belki aleni konuşmuyoruz bu konuyu, ama haber toplamaktan öteye bir görevi olmayan gazetecilerin kurtarılması için de büyük bir çaba gösterildiğini ifade etmek isterim'' diye konuştu.

Gül, açlık grevlerine ilişkin ise ''Yanlış mücadele metotları hiçbir zaman problemlerin çözümüne yardımcı olmaz. Bu bakımdan bu eylemlerden herkesin vazgeçmesi çağrısında bulunuyorum'' şeklinde değerlendirme yaptı.

ÇANKIRI / AA

Haberin Tamamı İçin:

Gül: 'Umarım Suriye Akılsız Davranmaz'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Gül, 28 Yıl Sonra Çankırı’ya Giden İlk Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 yıl sonra Çankırı’ya giden ilk cumhurbaşkanı olarak Valilik önünde ve Belediye Meydanında coşkuyla karşılandı. Gül ziyaretlerinde hediye kabul etmediği için Çankırı Valisi Vahdettin Özcan 38 öğrenciye burs temin edildiğini, ayrıca Gül’ün ziyareti anısına Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde 5 bin ağaç dikildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Çankırı Valiliği önünde ellerinde Türk Bayrakları ve üzerinde 'Halkın Cumhurbaşkanı Hoşgeldiniz', 'Gönlümüzde Güller Açtı', 'Cumhurun gerçek temsilcisi hoş geldin' yazılı dövizlerle karşılandı. Vali Vahdettin Özcan, Çankırı Milletvekilleri İdris Şahin ve Hüseyin Filiz ile Belediye Başkanı AK Partili İrfan Dinç ve protokol tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, yağmur altında kendisini bekleyenleri selamladı. Karşılamada Kore ve Kıbrıs gazileri ile şehit aileleri de hazır bulundu. Gül, gazilerle şehitlere yakın ilgi gösterdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün gelişinden önce Çankırı Valiliği'nin önüne ilaçlama makinesiyle gül suyu sıkıldı, Gül'ün gelişi sırasında da başından aşağı gül yaprakları atıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraKorePolisSavaşŞehitSuriyeTerör
Görüş Bildir