Gül: 'Suriye Meselesi İçimizi Yakıyor'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gül, Mursi'yle bir araya geldi

Gül, Mursi'yle bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yle bir araya geldi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi'nin ardından Elkubbe Sarayı'na gelen Cumhurbaşkanı Gül, Mursi tarafından resmi törenle karşılandı.

Haberin Tamamı İçin:

Gül: 'Suriye Meselesi İçimizi Yakıyor'

Cumhurbaşkanı Gül ''Suriye'de olup bitenleri seyrederken sanki kendi evimizin içi yanıyor, kendi insanlarımız ölüyor gibi görüyoruz. Suriye meselesi bu kadar çok içimizi yakıyor'' dedi.

KAHİRE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 12. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi için bulunduğu Kahire'de, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile resmi ziyaret çerçevesinde bir araya geldi.

Gül ve Mursi, El Kubba Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler. Görüşmelerden sonra iki lider Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bahçesinde ortak basın toplantısı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Gül, köklü dostluk ve kardeşlik bağları bulunan Mısır'ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile İİT'nin Mekke'deki olağanüstü zirvesi ve Ankara'ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti dolayısıyla birkaç kez görüştüğünü belirten Gül, bu görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkileri ve bölgeyle ilgili meseleleri istişare etme imkanı bulduklarını söyledi.

Ticaret hacminde hedef 10 milyar dolar

''Mısır ve Türk halkları birbirlerine çok yakındır, birbirlerinin kardeşidir. Daima Mısır ve Türkiye dayanışma içinde olmuştur'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, Tahrir Devrimi'nden sonra da iki ülke arasındaki ilişkilerin en üst düzeyde seyrettiğini ve geliştiğini ifade etti.

Bunda Türk halkının duyduğu coşku ve Mısır'da gerçekleşen devrime ilginin büyük katkısı olduğunu dile getiren Gül, ''Arap dünyasının amiral gemisi olarak gördüğümüz Mısır'ın demokrasiyi tüm gelenek ve kurumlarıyla gerçekleştirmesi sadece Mısır için değil bütün Arap ve İslam dünyası için çok büyük anlamlar ifade edecektir. İnanıyorum ki Mısır, bu yolda çok başarılı olacaktır. Ticaret hacmimiz bugün 5 milyar dolar civarında. Bunu kısa süre içerisinde 10 milyar dolara çıkarmanın mümkün olduğunu konuştuk'' diye konuştu.

Her şeyi çok açık konuştuk Açıklamalarının ardından soruları da yanıtlayan Gül, bir gazetecinin, Türkiye-Mısır ve İran arasında gerçekleştirilen toplantıyı anımsatarak, ''Bu toplantıdan somut ne sonuç çıktı? Sayın Ahmedinejad'ın Suriye rejiminin yanında koşulsuz durmasını geriye çekebildiniz mi? Ne mesajlar verdiniz?''sorusunu, şöyle yanıtladı:

''Suriye konusunun hepimiz için birinci öncelikli konu olduğunu söylemek isterim. Suriye'de olup bitenleri seyrederken sanki kendi evimizin içi yanıyor, yıkılıyor ve kendi insanlarımız ölüyor gibi görüyoruz. Suriye meselesi bu kadar çok içimizi yakıyor.

Dünkü konferans marjında, bunun için, Mısır, İran ve Türkiye olarak bir araya geldik. Suudi Arabistan da çok yakın bu konuyla ilgileniyor ama biz üçümüz bir araya geldik. Burada her şeyi çok açık konuştuk kendi aramızda. Suriye'nin bu şekilde kendini tüketmesine fırsat vermemek için bazı çalışmalar başlattık, dışişleri bakanlarımız bunların detaylarını şu anda konuşuyorlar. Ümit ederim ki bu kötü gidişatın durmasına katkımız olur.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAhmedinejadAnkaraİranMısırSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir