Gül: 'Can Kaybı Şaka Değil, Gereken Yapılacak'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Gül: 'Can Kaybı Şaka Değil, Gereken Yapılacak'

Gül: 'Can Kaybı Şaka Değil, Gereken Yapılacak'

Cumhurbaşkanı Gül, Hatay’da düzenlenen gösteriler sırasında 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın yaşamını yitirmesinden "çok büyük üzüntü duyduğunu" söyledi. Gül, “Can kaybı şaka değil. Gereği neyse yapılacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gündemdeki konularla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Hatay’daki gösterilerde Ahmet Atakan isimli 22 yaşındaki bir gencin yaşamını yitirmesinden "çok büyük üzüntü duyduğunu" söyledi.

Atakan'ın ailesine başsağlığı dileyen Gül, "Bunların olmaması gerekir. Can kaybı şaka değil. Bunlar çok üzücü şeyler. Şüphesiz en titiz inceleme yapılacak, netice herkese açıklanacak, gereği neyse o yapılacaktır. Önce iyice bir incelenmeledir. Şu anda gördüğüm kadarıyla tartışmalı bir konu. Ama çok büyük üzüntü duydum. Tekrar başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

SURİYE KONUSU

Bir soru üzerine Rusya’nın kimyasal silahları teslim etmesi için Suriye'ye yaptığı teklifi değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

“Bu önemli bir gelişme. Komşu ülkede yüklü miktarda kimyasal silahların olduğunu biliyoruz. Suriye’nin kimyasal silahlardan tamamen arındırılması önemli bir gelişme. Bundan memnuniyet duymak gerekir. Bunun bir taktik değil, gerçek olması gerekir. Mesele sadece kimyasal silah meselesi değil. ABD'nin de buna sadece bu açıdan bakmaması gerekir. Ortada yüzbin insanın öldüğü bir ülke var. Bunu mutlaka durdurmak gerekir. Siyasi çıkış stratejisinin muhakkak olması gerekir. Bunun böyle devam edecek olmasını kimse kabul etmez. 'Kimyasal silah teslim edildi, biz amacımıza ulaştık. Öbür tarafta ne olursa olsun'u kabul etmiyoruz. Suriye’de iç savaşı bitirmek için siyasi çıkış stratejisine ihtiyaç var. Bunun hala ortaya konulmamış olması büyük üzüntü."

OLİMPİYAT OYUNLARI

Abdullah Gül, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları için yapılan final oylamasında Tokyo’ya elenmesiyle ilgili olarak ise "Şüphesiz üzüldük. Herkes elinden gelen her şeyi yaptı. Yarışta biri kazanıp biri kaybedecektir. Süreç içindeki faaliyetler kazanımdır. Yapılan çalışmalar boşa gitmemiştir” şeklinde konuştu.

Yurt

Haberin Tamamı İçin:

Ahmet Atakan İle İlgili İncelemeler Yapılıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hatay'da hayatını kaybeden Ahmet Atakan ile ilgili 'Büyük üzüntü duydum. Can kaybı şaka değil. Gereği neyse yapılacaktır' dedi. İşte Gül'ün açıklamalarından satır başları

AHMET ATAKAN’IN ÖLÜMÜ

Bununla ilgili en titiz incelemeler yapılacaktır. Gereği neyse yapılacaktır. Tartışmalı bir konu gördüğüm kadarıyla. Ama büyük üzüntü duydum. Can kaybı bu şaka değil.

SURİYE MESELESİ

Suriye’deki gelişme önemli. Komşu ülkede kimyasal silahların büyük ölçüde olduğunu biliyoruz. Suriye2nin kimyasal silahlardan arındırılması önemli. Bunun taktik değil. Kesin temizlik olması gerekir. Mesele sadece kimyasal silah meselesi değil. ABD’nin de buna böyle bakmaması gerekir. Ortada yüzlerce insanın öldüğü bir ülke var. Bunu durdurmak gerekir. Muhakkak bir siyasi çıkış stratejisinin olması gerekir. ‘’Kimyasal silahlar teslime dildi. Amacımıza ulaştık. Öbür tarafta ne olursa olsun’’ tavrının doğru olmadığını düşünüyorum. Bunun ortaya konmaması üzücü.

TÜRK EKONOMİSİ İYİ YOLDA

Türk ekonomisi büyümeye devam ediyor. İyi yolda, daha da iyi olacak. Çeşitli tereddütler vardı. Ama açıklanan rakamlar kaygılara gerek olmadığını gösterdi. Ekonomi yönetimi dünyada ve çevrede olup bitenlerin farkında. Türkiye’nin geleceğinden kimsenin bir tereddüde girmemesi gerekir. Seçimler 1946’dan beri çok partili Türkiye’de. Normal süreçler. Tarihleri belli.

OLİMPİYAT SEÇİMLERİ

Üzüldük, herkes elinden geleni yaptı. Nihayet yatışta biri kazanacak, biri kaybedecek. Bu süreçteki içindeki faaliyetlerin hepsi kazanımdır. İstanbul çok iyi tanıtılmıştır.

MUAMMER GÜLER: “SABIRLI OLMAK GEREKİYOR”

İçişleri Bakanı Muammer Güler de Demokratikleşme Paketi Değerlendirme Toplantısı'na girişinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hatay’da Ahmet Atakan’ın ölümüyle sonuçlanan olaylara ve çözüm sürecine değinen Güler şunları söyledi:

Özellikle Hatay’da etnik provokasyonla insanları sokağa dökme girişimlerini biliyoruz.

Bu olayla incelememiz başladı. Sabırlı olmak gerekiyor.

Dün yurdun çeşitli noktalarındaki olaylarda orantılı müdahaleyi hassasiyetle uygulamaya çalışıyoruz.

Ama polise sis bombası taşla saldırı olursa kimsenin talimat vermesine gerek yok müdahale etmek polisin görevidir.

Bu faaliyetleri organize bir şekilde yaymaya çalışan örgütler hakkında çalışmalarımız var.

Biliyorsunuz Gezi olaylarından sonra 189 kişi tutuklandı.

Her olayı bahane bilerek hemen bir protesto gösteri düzenlemenin bir manası yok.

Dünkü olayla ilgili yeni görüntüler var. İnceliyoruz yüksekten düşme olduğu ile ilgili şüphe yok.

Ama her şeye rağmen üzücü bir olayıdır.

Ama bunları bahane ederek bir çatışma ortamı yaratılmaya çalışılmaktadır.

Gaz kapsülü bir iddiadır görüntüler her şeyi ortaya koymaktadır. Oradan geçen polis aracının herhangi bir müdahalesi yoktur. Hiçbir şey gizli kalmaz. Herkesin sabırla beklemesi lazımdır.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAmerika Birleşik DevletleriHatayİstanbulMuammer GülerPolisRusyaSuriye
Görüş Bildir