Başkentte Baş Döndürücü 'Açlık Grevi' Trafiği

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

İki Avukat İmralı İçin Haber Bekliyor

Açlık grevlerinin iki talebinden biri olan "Öcalan'a tecritin bitirilmesi" adına önemli saatler yaşanıyor: İki avukat Adalet Bakanlığı'na başvurdu, olumlu yanıt gelirse BDP'den 'açlık grevini bitirin' çağrısı gelecek.

İki avukat Adalet Bakanlığı ’na Öcalan’la görüşmek için başvuruda bulundu. Adalet Bakanlığı olumlu yanıt verirse BDP “açlık grevlerini bitirin” çağrısı yapacak.

Ankara ’da yaşanan sıcak gelişmenin hemen öncesinde BDP grup toplantısında konuşan Genel Başkan Selahattin Demirtaş da benzer sinyaller verdi. Bakanlar Kurulu'nun yaklaşımını somut olarak görmek ve girişimlerini sürdürmek istediklerini ifade eden Demirtaş, “Şu anda milletvekillerinin fiili olarak açlık grevi başlatma şeklinde saat ve gün itibariyle belirlenmiş bir şey yok” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Gül, Bakan Ergin'le Görüştü

Gül, Bakan Ergin'le Görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, açlık grevlerinde devreye girdi. Cumhurbaşkanı Gül, açlık grevleri konusunda bilgi almak için Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i Köşk'e davet etti.

Saat 17.00'de başlayan görüşme yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı, Gül "Anadilde savunma hakkı" için Adalet Bakanı'ndan çalışma yapmasını istemişti. Önceki gün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu'nda da Başbakan Tayyip Erdoğan, Adalet B...

Haberin Tamamı İçin:

Gül'den 'Grevlerle İlgili Gereğini Yapın' Talimatı

Gül'den 'Grevlerle İlgili Gereğini Yapın' Talimatı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Açlık Grevinde ‘Çözüm’ Zirvesi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bülent Arınç’ın açıklamalarıyla çözüm konusunda umutların artmasının ardından Adalet Bakanı’nı Köşk’e çağırarak görüşlerini paylaştı

PKK ve PJAK’lı hükümlü ve tutukluların başlattıkları açlık grevlerinde 57. güne girilirken, 29 Ekim’de yaptığı “eylemleri bitirin” çağrısı cezaevlerinde yankı bulmayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeniden devreye girdi. Gül, Çankaya Köşkü’ne çağırdığı Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le 1 saat 15 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin, önceki günkü Bakanlar Kurulu’ndan sonra yapılan, özellikle BDP cephesinde “iyimserlikle” karşılanan açıklamalardan hemen sonra gerçekleşmesi dikkati çekti. Gül, dün, dikkatlerin odaklandığı isim olan Adalet Bakanı Ergin’i Köşk’e çağırdı.

Ergin’le 1 saat 15 dakika süren bir görüşme yapan Gül’ün gelinen noktayla ilgili kapsamlı bilgi aldığı ve sorunun çözümü konusundaki görüşlerini aktardığı bildirildi.

İyimser hava

Görüşmenin, önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamalar nedeniyle oluşan iyimser hava devam ederken gerçekleşmesi dikkati çekti.

Haberin Tamamı İçin:

Çözüm Çok Yakın

Açlık grevlerini bitirmek için Ankara’da sürdürülen baş döndürücü trafik nihayet son aşamasına geldi. Adeta ‘İki ileri bir geri’ adımlarla yürüyen süreçte, BDP’liler ile Adalet Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘sağduyulu yaklaşım’ dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den de destek buldu.

Adalet Bakanlığı, BDP’lilerle yürüttüğü görüşmelerde, Abdullah Öcalan’la ‘hakkında soruşturma bulunmayan avukatlar’ın görüşmesine yeşil ışık yaktı. BDP tarafı ise Öcalan’a tecridin kaldırılacağı yönünde irade ortaya konulması halinde açlık grevleri eylemlerinin son bulabileceği sinyalini verdi. Vekaleti bulunan 2 avukatın Öcalan’la görüşmek için dün yaptığı başvurunun kabul edildiği açıklanırsa, eylemlerin bittiği ilan edilebilir.

29 Ekim resepsiyonunda açlık grevleri için hassasiyetini ortaya koyan Cumhurbaşkanı Gül’ün, konuyu, geçen perşembe haftalık görüşme yaptığı Başbakan Erdoğan ile de ele aldığı öğrenildi. Tek bir ölüm bile olmadan eylemin sona erdirilmesi gerektiği görüşünde olan Gül, dün de Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i kabul ederek eylemlerdeki son durum ve hükümetin atacağı adımlar hakkında bilgi aldı. Gelinen kritik noktaya dikkat çekerek, hızlı hareket edilmesini de isteyen Gül, gösterdiği çabalar için Ergin’e desteğini de iletti.

Bir talep tamam

Gül ile Erdoğan’ın perşembe günü yaptığı görüşmeden sonra Adalet Bakanlığı ile BDP’nin eylemleri sonlandırma girişimleri de arttı. Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu’nda da açlık grevi eylemleri ile ‘anadilde savunma’ için yapılacak yasa değişikliği konuşuldu. Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı Ergin’e çalışmanın ivedilikle tamamlanıp kabineye sunulması talimatı verdi. Taslağın bir sonraki toplantıya sunulması bekleniyor.

Buna göre adli vakalarda tercumanlı olarak yapılan anadilde savunmaların benzeri artık KCK ve PKK davalarında da mümkün olabilecek. Hükümetten gelen bu adım, Mardin milletvekili Ahmet Türk ile başta eşbaşkan Selahaddin Demirtaş olmak üzere BDP’lilerin tümünü memnun etti. BDP’liler, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamanın hükümetin irade beyanı olarak görüldüğüne dikkat çekerek, eylem taleplerinden biri için adım atıldığı sonucunu çıkardıklarını vurguladılar.

Tecrit de fiilen bitebilir

Yakınlarıyla görüşebilen Öcalan’ın 27 Temmuz 2011’den beri görüşemediği avukatlarıyla yeniden görüşmeye başlaması, eylemcilerin bir başka talebinin karşılanması anlamına geliyor. Asrın Hukuk Bürosu’ndan 3 avukatın pazartesi günü yaptığı rutin başvuruyu ‘koster bozuk’ diye reddeden savcılığın, bu gruptan 2 avukatın görüşme talebini yeniden değerlendirmesi bekleniyor.

Adalet Bakanlığı’nda ve BDP’de Öcalan’ın birkaç gün içinde avukatlarla görüşeceği beklentisi var. Bu görüşme gerçekleşirse, BDP’nin eylemcilere ‘Eylemi sonlandırın’ çağrısı yapması da bekleniyor. PKK ve KCK’nın da Öcalan’ın avukat ile görüştürüleceği yönünde bir irade beyanı ortaya konulursa eylemi bitirme eğiliminde olduğu bildirildi. “Son dakikada sorun çıkar ve gidişat olumsuz etkilenir” endişesiyle çok hassas hareket eden iki taraf da son dakikada çıkabilecek aksilikler nedeniyle ihtiyatlı olmalarına karşın eylemin bir iki gün içinde biteceği umudunu taşıyor.

‘Rutin’ değil, ‘tek tek’

Edinilen bilgiye göre, Adalet Bakanlığı yeni dönemde Öcalan’ın avukatları ile “her hafta çarşamba günü görüşme” şeklindeki rutinini sürdürmek istemiyor. Zira Bakanlık, Öcalan hükümlü durumda olduğundan haftalık rutin görüşmeyi zorunlu kılan bir mevzuat bulunmadığı görüşünü savunuyor. Ancak mevcut ulusal mevzuat ve uluslararası hukukun sağladığı haklar doğrultusunda Öcalan’ın hükümlü bulunduğu dava dışında herhangi bir taleple avukatlarıyla görüşmesi önünde de yasal bir engel yok.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAbdullah ÖcalanAçlık greviAnkaraBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBülent ArınçİmralıMardinRecep Tayyip ErdoğanSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir