Guantanamo'daki Açlık Grevi Büyüyor

 > -

Guantanamo'daki Açlık Grevi Büyüyor

Guantanamo'daki Açlık Grevi Büyüyor

ABD'nin Küba'daki Guantanamo Üssü'nde tutulan mahkûmların başlattığı açlık grevi giderek büyüyor.

ABD'nin Küba'daki Guantanamo Üssü'ndeki mahkûmlar arasında haftalar önce başlayan açlık grevi giderek büyüyor. Miami Harald gazetesinin haberine göre yemek yemeği reddeden mahkûmların sayısı 102'ye yükseldi.

Haberde ABD ordusundan alınan bilgilere göre açlık grevi yapan 30 mahkûmun zorla beslendiği kaydediliyor. Mahkûmlardan üçünün hastaneye kaldırıldığı, ancak hayatî tehlikeleri olmadığı bildirildi. Hâlihazırda üstte terörist olduğu şüphesiyle 160 kişi tutuluyor.

Guantanamo’daki protestolar nisan ayında başlamış, mahkûmların bir bölümü süpürge sopalarıyla gardiyanlara saldırmış, gardiyanlar da mahkûmlara plastik mermilerle ateş açmıştı. Protestoların nedeninin hücrelerde yapılan Kuran-ı Kerim araması olduğu açıklanmıştı. Ancak mahkûmların avukatları on yıldır yargılanmadan demir parmaklıklar ardında tutulan mahkûmlar arasındaki umutsuzluk ve kızgınlığın giderek tırmandığına işaret ediyor.

ABD Başkanı Barack Obama bundan kısa bir süre önce Guantanamo'nun kapatılması gerektiğini yinelemiş ve "ABD'nin güvenliği için Guantanamo'ya ihtiyaç yok. Guantanamo hem pahalı hem de güvenlik için etkisiz bir girişim" şeklinde konuşmuştu. Obama 2009 yılında göreve geldiğinde Guantanamo'yu kapatma sözü vermişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Açlık greviAmerika Birleşik DevletleriBarack Obama
Görüş Bildir