Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Grip Salgını Riski Olmadığını Açıklayan Sağlık Bakanı Koca, Yıldız Tilbe'nin 'Bedava Grip İlacı' Talebine de Yanıt Verdi

Anasayfa > Gündem

Sağlık Bakanı Koca, 'Geçen haftalara göre yüzde 20'ye yakın grip hastasının azaldığını söyleyebilirim. Bizim için bir risk şu an oluşturmuyor. Bununla ilgili grip eylem planımız devrede.' dedi. Bakan Koca, sanatçı Yıldız Tilbe'nin grip için bedava ilaç isteğine de yanıt verdi.

"Grip salgını riski şu an yok"

"Grip salgını riski şu an yok"

Bakan Koca, Fransa'da binlerce kişinin ölümüne yol açan 'H3N2 virüsü' ile ilgili soruyu şöyle yanıtladı:

'Bizde benzer bir durum yok. Fransa'da olan salgını resmi bir açıklama olarak almadık ama haberlerden gördüğümüz kadarıyla ciddi bir salgının olduğunu biliyoruz ve genelde 75 yaş üstü hastayı etkileyen bir grip. Bizde ise grip salgını mevsimsel dönemleri olan ve özellikle bizde kasım, aralık, ocak, şubat ve mart gibi seyreden ve genelde bir dönem 2009'da 'H1N1' salgını dünyada yaygın olmuştu. Bu süreçte bizde çok az görülen, normalde mevsimsel bir ajan olarak görülen ve daha çok bizde 'H3N2' olarak gördüğümüz, bu anlamda geçen haftalara göre de bugünlerde yüzde 20'ye yakın grip hastasının azaldığını söyleyebilirim. Bizde giderek daha azalan ama Avrupa'da, Almanya ve Fransa'da halen etkisini gösteren bir salgın. Bizim için şu an risk oluşturmuyor. Bununla ilgili 'Ulusal Grip Eylem Planı'mız devrede' diye konuştu.

"Yıldız Hanım ücretsiz alabilir"

"Yıldız Hanım ücretsiz alabilir"

Bakan Koca, Yıldız Tilbe'nin grip için bedava ilaç talebine ilişkin ise 'Sanatçımıza geçmiş olsun temennilerimi buradan iletmiş oluyorum. Sayın Yıldız hanım aile hekimine müracaat ederse oradan ücretsiz zaten alabilir veya herhangi bir hekim reçete yazdığında geri ödeme kurumu bunu ödüyor ama gripten korunmanın en önemli unsuru elleri sık sık yıkamak, istirahat ve bol sıvı' yanıtını verdi.

'Domuz yemiyoruz, neden domuz gribi oluyoruz?'

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Tilbe, 'Domuz yemiyoruz neden domuz gribi oluyoruz? Bu virüsten kurtulmak sağlıklı olmak istiyoruz. Millet olarak hastayız, ne olacağız böyle, bize yazık değil mi? Hastalıktan yorgun düştüm. Sağlık Bakanlığı bize bedava hayrına Allah rızası için ilaç dağıtsa ya, valla, lütfen' çağrısında bulunmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
35
9
6
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Levi Ackerman

be grip salgini yok kac gundur burnumdan isiyorum

haylaz adam

salgın değil. yayılınım :)