Gramın, Çapın Ne?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gramın, çapın ne?

Gramın, çapın ne?

Türkiye’nin Suriye’de izlediği politikaya ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na sert eleştiriler getiren Kılıçdaroğlu’na yanıt Başbakan’dan geldi.“Sen hiç aynaya baktın mı? Gramının, çapının ölçüsünü ver de görelim” diyen Erdoğan, Türkiye’yi suçlayan İranlı generale de “Önce kendinizi hesaba çekin” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konusunda hükümeti eleştiren İran Genelkurmay Başkanı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sert yanıtlar verdi. İran yönetiminin kendini hesaba çekmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun Suriye eleştirilerine de, “Sayın Kılıçdaroğlu sen hiç aynaya baktın mı? Ya senin gramın ne senin çapın ne? Şunun ölçüsünü bir ver de görelim” dedi.

AK Parti Ankara il teşkilatının düzenlediği iftar yemeğinde önemli mesajlar veren Erdoğan, özetle şunları söyledi

İRAN KENDİNİ HESABA ÇEKSİN İran Genelkurmay Başkanı’nın devrim muhafızlarına ait bir siteden Suriye’deki kanlı gelişmelerin sorumlusunun Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olduğunu açıklaması düşündürücüdür, üzüntü vericidir. Dünyada yanında hiç kimsenin kalmadığı bir dönemde İran’ın yanında her şeye rağmen bulunan ülke Türkiye’ydi ve bunu nükleer enerji konusunda sonuna kadar savunan ülke Türkiye oldu. Ama Suriye’de Türk kardeşlerini ki şu anda 25 bine ulaştığını zannediyorum, öldüren bir rejimi savunmanın bizim değerlerimizde bizim inancımızda acaba yeri var mıdır yok mudur? Bunu ben İranlılara daha önceki gidişimde sormuştum yine soruyorum. Şu anda 250 bini aşkın 300 bine yakın Suriyeli Müslüman eğer ülkesini terkediyorsa Ürdün’e Lübnan’a, Türkiye’ye kaçıyorsa bunun hesabını sormak İran’a düşmez mi? Ve hesaba çekilmeden önce İran yönetiminin de kendini hesaba çekmesi lazım. Biz her an kendimizi hesaba çekmenin idraki içerisindeyiz. Bizim Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki halk hareketlerinin başlamasında hiç bir dahlimiz olmamıştır. Türkiye bir ilham kaynağı olmuş olabilir. Bu halk hareketlerinin esin kaynağı olabilir. Ama hiç bir ülkenin içişlerine karışmamıştır, karışmaz ve karışmayacaktır da.

ESAD’IN AVUKATI Merak ediyorum acaba Kılıçdaroğlu ne zamandan beri Esad’ın avukatlığına soyundu. Suriye’de Baas Partisi Türkiye’de Halk Partisi. Olay bu. Dikkat edin ABD’deki bazı gazetelerin İsrail’deki çevrelerin ve Türkiye’deki muhalefet odaklarının aynı dili aynı argümanları ve tezleri ortakça dile getirdiklerini görürsünüz. Ben burada ana muhalefet liderinin üslübunu elbette kullanacak değilim.

Meydanda yoktun Ülkesinin dışişleri bakanına, bu kadar edep dışı adap dışı bir dil kullanan CHP Genel Başkanı’nı ben milletimin takdirine havale ediyorum. Çıkmış cumhuriyet tarihinde bu kadar çapsız dışişleri bakanı görmedim diyor. Sayın Kılıçdaroğlu sen hiç aynaya baktın mı? Ya senin gramın ne senin çapın ne? Şunun ölçüsünü bir ver de görelim. Daha dur bakalım dün bir bugün iki. Yanına topladığın o yandaşlarınla veya bir kısım yandaş medya ile bir yere varacağını mı zannediyorsun. İşte bir kasedin getirdiği sen bir genel başkansın. Bir CD çıkmamış olsaydı şimdi meydanda yoktun. Akşam başkasın sabah başkasın. Senin ağzından çıkan doğru bir ifade var mı ya.

BAAS’IN KUYRUĞUNA TAKILIYOR Suriye konusunda da Türkiye’nin dış politikasını eleştirmiyor yalan yanlış ifadelerle acaba ne yaparım buna sığınıyor. Hiç bir birikimi yok. Bırakın diplomasinin dilini nezaketin ve zarafetin diline bile hakim değil. Terör meselesinde BDP’nin kuyruğuna takılan BDP’nin nifak diline teslim olan CHP, Suriye konusunda da Baas rejiminin kuyruğuna takılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadCumhuriyet Halk PartisiGenelkurmay BaşkanıİranİsrailKatarKemal KılıçdaroğluLübnanRecep Tayyip ErdoğanSuriyeSuudi ArabistanTerörolay
Görüş Bildir