Graham Fuller: 'Türkiye'nin Daha Çok Sola İhtiyacı Var'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Graham Fuller: 'Türkiye'nin Daha Çok Sola İhtiyacı Var'

Graham Fuller: 'Türkiye'nin Daha Çok Sola İhtiyacı Var'

Simon Fraser Üniversitesi’nde öğretim üyesi, Eski CIA Türkiye şefi ve CIA Ulusal İstihbarat Konseyi'nin eski başkanı Graham Fuller Türkiye hakkında yapmış olduğu analizlere Türk basınının ilgisi büyük oldu. Radikal'in Washington'dan bildiren yazarı Tolga Tanış'ın haberine göre Fuller, Türkiye'nin daha çok sola ihtiyacı düşünüyor. Sosyal medyada insanların Fuller'in açıklamalarına tepkisi "Türkiye'de sol mu bıraktınız?" şeklinde oldu. Yapmış olduğu analizde "Kuzey Irak’ta kurulacak muhtemel bir bağımsız Kürt devletinin Türkiye’ye entegre olacağını" söyleyen Fuller'in bundan 12 yıl önce Türkiye hakkındaki kehanetlerini hatırlayanlarınız mutlaka vardır. Graham Fuller 2000 yılında şöyle demişti: “Türkiye, yakın bir gelecekte iki partili bir temsil sistemine gebe. Kökleri geçmişe dayanan ekonomik kriz, iktidardaki koalisyon (Bülent Ecevit liderliğindeki 57. hükümet’ten söz ediyor) partilerinde büyük deprem yaratacak. Fazilet Partisi’nden kopan bir grup ılımlı islamcı, geniş tabanlı bir siyasi oluşuma gidecek. Bazı etkin siyasetçiler, partilerinden istifa ederek bu yeni oluşuma katılacak. Yeni oluşum kar topu gibi büyüyüp gelişecek. Türkiye’de yakın gelecekte ılımlı islamcılar iktidara gelecek. Ilımlı islamcıların yanında islami söylemlere ters düşmeyen ılımlı sol bir parti de Meclis’e sokulacak." Gör...

Haberin Tamamı İçin:

Graham Fuller Kimdir?

Graham E. Fuller Amerikan Rand düşünce kuruluşunun daimi politik danışmanı, ABD Merkezi Haberlama Teşkilatı'nın (CIA) eski Milli Haberlama Konseyi (İngilizce:National Intelligence Council) yardımcı başkanı, yazar, ABD devlet görevlisi.

Haberin Tamamı İçin:

Daha çok sol lazım

ABD'nin Türkiye'yi karıştırmak için görevlendirdiği ajanı Graham Fuller yeniden sahnede. Hemen her fırsatta Türkiye üzerine değerlendirmelerde bulunan Fuller, şimdi de sola göz kırpmaya başladı. Fuller, Türkiye'nin kesinlikle daha fazla İslami olmaması gerektiğini belirterek 'Türkiye'nin daha çok sola ihtiyacı var' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriIrakdeprem
Görüş Bildir