Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Grafikli - Türkiye "7. İstanbul Arabuluculuk Konferansı"Na Ev Sahipliği Yapacak

0PAYLAŞIM

Grafikli - Türkiye "7. İstanbul Arabuluculuk Konferansı"Na Ev Sahipliği Yapacak

ANKARA Anadolu Ajansı - ZUHAL DEMİRCİ - Arabuluculuk alanında marka haline gelen Türkiye, beynelmilel teşkilatlardan üst seviye temsilcilerin katılımıyla 17 Eylül'de tertip edilecek "7. İstanbul Arabuluculuk Konferansı"na konut sahipliğini üstlenecek.

Türkiye, son senelerdeki mücadeleleriyle beynelmilel meselelerin sulhçu çözüm yollarından biri olan ve Birleşmiş Milletler BM koşulunda da yer bulan arabuluculuk mevzusunda, "farkındalık ve kapasite yaratılması" çalışmalarıyla, ihtilafların barışçıl yollardan çözümü ve arabuluculuk alanında marka haline geldi.

Üstlendiği bu rolü çok tabakalı ve geniş bir teşebbüs mimarisiyle sürdüren Türkiye, arabuluculuk alanına hem teorik hem de pratik çerçevede katkı sağlıyor.

  • 7. İstanbul Arabuluculuk Konferansı

İlki 2012'de tertip edilen ve alanında uzman yerli ve yabancı katılımcıları bir araya getiren konferansların, 7'ncisi bu sene 17 Eylül'de İstanbul'da yapılacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Birleşmiş Milletler BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in açılışını yapacağı konferans, beynelmilel teşkilatlardan üst seviye temsilciler ile arabuluculuk alanında dünyaca tanınmış adları bir araya getirecek.

Konferansa, Ghassan Salame, Staffan de Mistura ve Alvaro de Soto gibi daha önceki BM Özel Temsilcileri, BM, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT, Afrika Birliği AfB ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi IGAD gibi teşkilatlardan üst seviye temsilciler ve Prof. Dr. William Zartman gibi arabuluculuk alanında dünyaca tanınmış uzmanlar katılacak.

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana sulh alanında çalışan insanların karşılaştığı denemelerin ele alınacağı konferansta, salgının çatışma devingenlerini nasıl etkileyeceği ayrıntılı tartışılacak.

Üç ana oturumdan oluşan konferansta, çatışma bölgelerindeki mevcut gidişat, salgın sonrası yarıyılda çatışma ve sulh devingenleri ile dijitalleşmeyle sulh inşası arasındaki ilişki de ele alınacak.

Kovid-19 salgını sebebiyle yaşanan kısıtlamalardan dolayı bu sene çevrimiçi tertip edilecek ve YouTube üzerinden canlı yayınlanacak konferansın çevrimiçi yapılması, kendi içinde de bir yenilik teşkil ediyor.

Etkinliğin çevrimiçi tertip edilmesi, Bakan Çavuşoğlu'nun geçen sene hakikatleştirilen 11. Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle bülten ettiği "Dijital Diplomasi" teşebbüsü ruhuyla da geçim teşkil ediyor.

  • "Sulh için arabuluculuk" alanına ilgi duyan herkesi bir araya getiriyor

Dışişleri Bakanlığı tarafından 2012'den bu yana tertip edilen İstanbul Arabuluculuk Konferansları, siyasetçiler, diplomatlar, akademisyenler, uzmanlar, talebeler ve sulh için arabuluculuk alanına ilgi duyan herkesi bir araya getiriyor.

Arabuluculuk alanındaki en aktüel münakaşaların ele alındığı konferanslar, arabuluculuk alanındaki kavramsal çerçeveye katkı sağlıyor.

Bugüne kadar tertip edilen konferanslarda, muhtelif hadiselere odaklanarak dijital mutasyonun çatışma zindelerine tesirleri, arabuluculuk alanındaki eşgüdüm ve bitiriciliğe dinlenen lüzum, bölgesel ve beynelmilel teşkilatların arabuluculuktaki rolü, sürdürülebilir kalkınma ile sulh arasındaki ilişki ve arabuluculuk alanında içericiliğin ehemmiyeti ele alındı.

Konferanslar ayrıca BM, AGİT ve İslam İşbirliği Teşkilatı İİT bünyesinde arabuluculuk kapasitesinin geliştirilmesine katkıda bulundu. Bu bağlamda, konferansların galibiyeti eş bir konferansın 2017'den itibaren Türkiye tarafından İİT için de tertip edilmesine liderlik etti.

  • Beynelmilel teşkilatlarda arabuluculuk teşebbüsleri

Türkiye, arabuluculuğun önleyici diplomasi ve anlaşmazlıkların çözümü bakımından sahip olduğu ehemmiyeti beynelmilel cemiyet nezdinde daha görünür kılmak ve arabuluculuk gayretlerine daha fazla emek ve kaynak bölmesini sağlamak emeliyle, 2010'da Finlandiya'yla BM çatısı altında "Sulh İçin Arabuluculuk" teşebbüsünü kuruluş etti.

Bu teşebbüs arabuluculuk mevzusuna kayda kıymet bir alaka ve takviye sağladı, "Arabuluculuk Arkadaşlar Grubu"nun abone rakamı 52 ülke ile BM dahil 8 beynelmilel ve bölgesel kuruluş olmak üzere 60'a erişti.

Türkiye'nin BM'deki teşebbüsünün galibiyeti, eş kalitedeki grupların AGİT ve İİT bünyesinde de kuruluş edilmesini sağladı.

Bu bağlamda Türkiye, her üç grupta da eş başkan konumuna sahip tek ülke olarak dikkati sürüklüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir