HDP'den İlk Açıklama: 'Türkiye Siyaset Tarihine Bir Kara Leke Olarak Geçecek'

 > -

HDP Eş Genel Başkanları ve vekillerinin gözaltına alınmasının ardından HDP bu sabah saat 10:00'da açıklama yapacaktı. Ankara Valiliği, HDP Genel Merkezi'ne giriş çıkışları durdurdu ve bu nedenle açıklama yapılamadı. Bunun üzerine HDP sözcüsü Ayhan Bilgen parti binasının önünde ve Periscope üzerinden açıklama yaptı. Bilgen "Türkiye’nin ileri demokrasisinde parti genel merkezimizde basın toplantısı düzenleyemediğimiz için, basın mensupları sokaktan içeriye bile alınmadıkları için, ne yazık ki parti binamızın önünde sosyal medya yoluyla sesimizi duyurmaya çalışıyoruz" dedi ve ekledi: "Türkiye siyaset tarihine bir kara leke olarak geçecek."

HDP Genel Merkezinde bulunan milletvekili ve MYK üyelerinin geceden bu yana toplantı halinde olduğu öğrenildi.

HDP Genel Merkezinin bulunduğu Tahran Caddesi iki noktadan çevik kuvvet tarafından barikatlar ve tomalarla kapatıldı.

Yalnızca HDP’li milletvekilleri ve MYK üyelerinin geçmesine izin verildi. 

CNN Türk'ün verdiği bilgiye göre Aysel Tuğluk HDP Genel Merkezi dışında bekleyen İnsan Hakları Derneği Üyesi bir grupla görüşmek için barikatın dışına geldi. Partiye dönüşünde ise aranarak içeri girebildi. 

Tuğluk, bu gelişi esnasında yolun valilik kararıyla kapatıldığı bilgisinin kendilerine verildiğini söyledi. 

Saat 10.00’da yapılacak basın toplantısı, gazetecilerin de partiye girişine izin verilmemesi nedeniyle iptal edildi.

Eş Başkanlar Dâhil 12 HDP'li Vekil Gözaltında: Demirtaş Hakkında Tutuklama Talebi - onedio.com
Eş Başkanlar Dâhil 12 HDP'li Vekil Gözaltında: Demirtaş Hakkında Tutuklama Talebi - onedio.com

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, genel merkezin bulunduğu binanın önünde Periscope'tan bir açıklama yaptı.

Bilgen'in açıklamaları şöyle: 

"Türkiye’nin ileri demokrasisinde parti genel merkezimizde basın toplantısı düzenleyemediğimiz için, basın mensupları sokaktan içeriye bile alınmadıkları için, ne yazık ki parti binamızın önünde sosyal medya yoluyla sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Biz Türkiye’nin 7 Haziran’dan sonra darbe sürecine girdiğini söyledik şimdiye kadar. 15 Temmuz’da başlamadı. 15 Temmuz öncesinde parlamentoda çıkarılan kararlar, milletvekillerinin yargılanması başta olmak üzere bu darbe sürecinin önemli bir parçasıydı. 15 Temmuz sonrasında olanlar da gösteriyor ki, gerçekten de 15 Temmuz’u Allah’ın lütfu olarak gören zihniyetin hedeflediği tam da buymuş. Dün gözaltına alınan arkadaşlarımızın yargıdan kaçma diye bir derdi yok. Biz bu ülkede darbe koşullarının herkes tarafından görülmesini, bütün dünya tarafından bilinmesini istediğimiz için ifadeye gitmedik. Dolayısıyla da bir kaçma yaklaşımıyla olayı değerlendiren havuz medyası sadece kirli propagandasına, karalama kampanyasına devam ediyor. Darbe koşullarını bu ülke eninde sonunda aşacak Geçmişte de darbeler yaşandı. Geçmişte de siyasetin önünü kesen engellemeler, müdahaleler yapıldı. Ama o günler nasıl geçtiyse, bugünler de geçecek. Fakat Türkiye tarihine, siyaset tarihine bir kara leke olarak geçecek.  "

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir