Nedir Bu Eylemci 'Zello'su?

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Göstericilerin Yeni Haberleşme Gözdesi: Zello | Radikal

Türkiye genelinde devam eden Gezi Parkı gösterilerine katılanların yeni haberleşme gözdesi Zello Walkie Talkie. Akıllı telefonlara indirilebilen 'Zello' adlı program, göstericilerin telsiz gibi haberleşmesini sağlıyor.

Türkiye genelinde devam eden Gezi Parkı gösterilerine katılanların yeni haberleşme gözdesi Zello Walkie Talkie. Akıllı telefonlara indirilebilen 'Zello' adlı program, göstericilerin telsiz gibi haberleşmesini sağlıyor. Twitter ve Facebook hesaplarından paylaşımlar yapan gösterici ve vatandaşların yanı sıra, eylemlere katılanların 'Zello' adlı program üzerinden anlık iletişim kurdukları ortaya çıktı. Programda, 'Bursa direniş', 'Taksim direniş', 'Ankara direniş', 'İzmir direniş', 'Direniş Adana', 'Diren Ankara' adlı gruplar oluşturan göstericiler, ülkenin dört bir yanıyla tıpkı telsiz gibi anında sesli iletişim sağlayabiliyor, kendi aralarında konuşulanları dinleyebiliyor. Grup üyeleri, eylemlere katılmak istediklerinde, kalabalığın nerede olduğu, güv...

Haberin Tamamı İçin:

Houston'dan Ölüm Emri | Yeni Şafak

Gezi Parkı eylemlerini organize eden örgütlerin kullandığı 'Zello' adlı internet programının, gösterilerden hemen önce Türkiye'deki gruplara açıldığı ortaya çıktı. ABD'nin Houston kentindeki bir IP adresinden eylemcilere 'Ölseniz de çekilmeyin, bir şey yapamazlar' talimatı verildi.

İstihbarat uzmanları, Gezi Parkı protestosuyla başlayan olayların giderek Başbakan Erdoğan ve hükümet düşmanlığına dönüşmesinde ilginç bir bağlantıyı tespit etti.

Kitleleri eşzamanlı olarak yönlendiren marjinal grupların, anlık iletişim için telsiz mantığıyla çalışan 'Zello' uygulamasıyla ABD'deki bir adresten emir aldıkları ortaya çıktı. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'deki birçok kentte başgösteren şehir eşkiyalığı için ABD'nin Teksas eyaletine bağlı Houston kentindeki bir IP adresinden, eylemler için sürekli direktif yağdı. Provokatörlerin halkı senkronize şekilde kışkırtmak için kullandığı Zello uygulamasının deşifre edilmesinin ardından araştırmalarını derinleştiren ekipler, 184.173.146.95 nolu IP adresine ulaştı. Bu adresten gelen talimatları çoğunluğunu CHP ve İşçi Parti'lilerin oluşturduğu 200 bin kişilik kitleye sanal ortamda aktaran provokatörler, eylem için meydana inenlere 'Ölseniz de çekilmeyin, bir şey yapamazlar. Dağılmayacaksınız!' şeklinde emirler yağdırdı.

Merkezinde 'Zello' uygulamasının dikkat çektiği eylemlerde işleyiş mantığı için ilk ilhamın New York'ta finans merkezi olarak bilinen 'Wall Street' protestosundan geldiği ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Protestocunun İletişimcisi PTT | Milliyet

Zello gibi bas konuş uygulamaları, cep telefonlarını çok basit birer telsize dönüştürüyor. Bu teknoloji, 2011’de Londra’daki ayaklanmada da yaygın şekilde kullanılmıştı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın şiddet eylemlerine karışan isyancıları tanımlamak için kullandığı ‘bas konuş organizasyonu’ ifadesi genel olarak 2000’lerin ortasından itibaren Batı’da cep telefonlarında yaygın şekilde kullanılan “Push-to-Talk” (PTT), Türkçe’deki adıyla “Bas-Konuş” teknolojisini işaret ediyor. Star gazetesinin dünkü haberinde bahsettiği “Zello”ysa, bu teknolojiyi cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletlere bedava taşıyan çok sayıda uygulamadan biri.

Çok sayıda kanal var

Dünyada 10 milyon kullanıcısı olan “Zello”, indirildiği cihazı basit bir walkie-talkie telsize dönüştürüyor. İndirilmesi ve hesap açmak dışında hiçbir konfigürasyon gerektirmeyecek kadar basit bir kullanımı olan “Zello”da, aynı anda 100’e kadar insanın birbiriyle iletişim kurması için sadece tek bir butona dokunmak yeterli.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçBursaCumhuriyet Halk PartisiFacebookGezi ParkıİstanbulİzmirStar tvTwitter
Görüş Bildir