Görüşmeden Görüşmeye Koşanların İşe Alınmak İçin Yapmamaları Gereken 13 Hareket

119PAYLAŞIM

Reddit kullanıcıları nasıl insanları işe almadıklarını anlatmış, bizler de sizler için bazı nedenleri derledik...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/jamedjackson/th...

1. Görüşmede/mülakatta çıkabilecek soruların cevaplarını internette aramayın!

"Telefonda ya da Skype'ta bir görüşme yapıyorsanız sorulan her soruyu Google'lamayın. Cevap vermeniz 10 saniye sürdüğü ve sürekli "mmm" deyişiniz sizi ele veriyor. Bunun ne kadar sık yaşandığını duysanız şaşarsınız."

2. Güçlü tarafa oynayacağım diye sizinle asıl konuşan insanı görmezden gelmeyin!

"Görüşmeye gelen kişi asıl soru soran kişiyi görmezden gelipgüçlü olduğunu düşündüğü kişiyle konuşmaya başlayabiliyor. Bu başıma giriş seviyesindeki pozisyonda geldi fakat bir keresinde de benimle aynı seviyede, partnetim olacak kişinin görüşmesine yardımcı olmuştum. Müdürüm kararın tamamen bana bırakıldığını söyledi. Görüşmeye bir adam geldi ama bana hiç bakmıyordu, elimi de sıkmadı. Her soru sorduğumda onaylanmak için müdürüme bakıyordu. O yüzden ben de bana saygısı olmayan bir insanla çalışmak istemedim."

3. Geç gidip özür dilememezlik etmeyin!

"Görüşmeye geç gelmez zaten gözden düşmenize neden oluyor. Bir de özür dilemezseniz tamamen batırırsınız. Yaptığınız olumsuz bir şeyi olumlu hale getirmek için mesuliyet kabul edebildiğinizi gösterin. Özür dilememek benim zamanıma saygınız olmadığını gösteriyor."

4. Geçmişteki iş verenlerinizle ilgili kötü konuşmayın!

"Görüşmeye gelen birisine son iki senede neden 7 tane iş değiştirdiğini sorduğumda geçmiş iş verenlerinin 'göt herifler' olduğunu söylemişti."

5. "Asıl" amacınızı sizi işe alacak kişiye açıklamayın.

"Mühendis arıyorduk ve adamın biri başvurdu. İşle alakalı dikkate alınacak derecede deneyimi vardı yeni mezun olmasına rağmen. Kendisine asistan prodüksiyon mühendisliği pozisyonunda bir iş teklif ettim. İğrenerek yüzüme baktı ve daha iyi bir şey istediğini çünkü özgeçmişinden etkilendiğimi görebildiğini söyledi. Ne istediğini sorduğumda yönetimde bir pozisyon istediğini çünkü tüm gün oturup hiçbir şey yapmadan telefonunda oyun oynayabileceği tek pozisyonun bu olduğunu söyledi. Kimseye asıl amacınızın hiçbir şey yapmamak olduğunu söylemeyin."

6. Kaynaklarınızı kullanmamazlık etmeyin!

"Bir şirkette çalışmak istiyorsanız hemen en tepedeki kişiye gidip işe başvurmayın! Öncelikle alt seviyelerdeki insanlara ulaşın ve taktikler öğrenmeye çalışın. Ben şirketimde çalışan insanlar tarafından önerilen insanlara her zaman öncelik tanırım."

7. Özgeçmişinizde yalan söylemeyin! Çünkü karşınıza çıkacak...

"Özgeçmişinize yazdığınız her şeyi soracağım. Boş yalanlar atmayın."

8. Yazdıklarınızı kontrol etmeyi unutmayın!

"Yazdıklarınızdaki dil bilgisini tekrar tekrar kontrol edin. Mail haberleşmelerinde de profesyonel olun. Arkadaşlarınızla mesajlaşıyormuş gibi yazışmanın yeri değil. Maillerde yanlış kullanılan dil kötü anlamda hemen dikkat çekiyor."

9. İnsanlara kötü davranmayın!

"Çalıştığım yerde birçok başvuru çöpe gidiyor çünkü insanlar son kararı verecek kişi dışında kimsenin önemli olmadığını düşünüp geri kalan kişilere saygısızca davranıyor."

10. Sizi işe alacak kişiden üstünmüşsünüz gibi davranmayın!

"Bir keresinde görüşmeye gelen bir adam tüm zamanını neleri yanlış yaptığımızı anlatmakla geçirmişti. Daha yeni mezun oluyordu ve hiç deneyimi yoktu. Birilerini işe alıyorum çünkü işim başarılı ve büyüyor, üniversiteli bir çocuk gelip azıcık bilgisi ile işleri değiştirmeye çalışsın diye değil.

Yeni fikirlere tamamen açığım fakat fikirlerine güvenebileceğim birisi olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Bunun olması için de aylar boyu çalışırken kendinizi kanıtlamanız gerek, görüşmede aptal olduğumu ima etmeniz değil."

11. Yapamadığınız bir şeyi yapabildiğinizi söylemeyin!

"'Bilgisayarlardan pek anlamam' mı? Defol ve geri gelme. 2019'da yaşıyoruz ve bu bir ofis işi!"

12. Özgeçmişinizi saçmalıklarla doldurmayın!

"Özgeçmişlerde de tıpkı randevulaşma uygulamalarında olduğu gibi kendinizi iyi göstermeniz gerekiyor. Fakat çoğu kişi cümlelerinizin altında yatan gerçekleri anlayabiliyor. Bir keresinde adamın biri önceki işinde yaptığı işleri 'sosları çevirmek için mutfak eşyalarını kullandım' gibi şeyler yazmıştı. Güya 5 yıldan fazla deneyimi vardı ama tek yapabildiği havalı bir şekilde yaptığı haltları yazmaktı."

13. Telefon etiğini unutmayın!

"Başvuru yapan birisini aradığımda 'Sen kimsin lan? Ne istiyorsun?' diye açmıştı telefonu. Daha sonra görüşmeyle ilgili aradığımı söyleyince alan kodundan dolayı yalan söylediğimi, başka şehirden aradığımı söyledi. Alan kodum yan mahalleye aitti."

"Bir başvuruya cevap olarak gönderdiğim sesli mesaja 'Bugün maçtayım o yüzden iş hakkında konuşmak istemiyorum. Pazartesi uyar mı? 8:00 ve 10:00 arası uygunum' diye bir mesajla cevap aldım. Karşılık vermedim bile."

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
galatacimbm1905

#7 Yaz dizilerinden dolayı bu konunun başımıza ne işler açacağının farkındayız.

smaban

ya eski işyerini / işverenini kötülemeyin lafına hastayım. amk iyi olsa niye ayrılayım? asıl sebebini her görüşmede sorarlar, iyi konuşursan o zaman niye ayrılıyorsun yani seni kimse tatmin edemez durumu oluyor. direkt olumsuzlukları söyleyin burada bunları yaşamayacağıma inanıyorum diyin daha samimi olur hem aynı şeyler varsa az çok öğrenmiş olursunuz ve orada çalışmazsınız.

kemal-demir14

8. de yazım yanlışı var :)))

emelk

Oksimoron olmuş 😂😂😂

kemal-demir14

Düzeltilmiş şimdi :)))

Görüş Bildir