Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Günümüzün Aşırı Başarılı ve Zengin 18 Kişisi, 25 Yaşındayken Ne Yapıyordu?

 > 
1.5bPAYLAŞIM

Herkesin başarıya giden yolu farklıdır. Bazılarının izlediği yol oldukça düz, bazılarının izlediği yol ise oldukça inişli çıkışlı ve çeşitli zorluklarla doludur.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/what-succ...

1. Martha Steward; Monnes, Williams, and Sidel'ın Firması Oppenheimer Co.'da Borsa Simsarıydı

Amerika'daki herkes tarafından tanınmadan önce Steward, Wall Street'te 5 sene boyunca borsa simsarlığı yapıyordu. Ondan önce de Unilever'den Chanel'e kadar çeşitli ünlü markaların modelliğini yaptı.PBS' MAKERS series'deki röpartajında: '' Wall Street'te çok az kadın çalışan vardı ve insanlar hep kadınların bu işte yükselmesindeki görünmez engellerden bahsedip duruyorlardı ama ben hiç böyle engellerle karşılaşmadım'' diyen Martha Steward ayrıca '' Hiçbir zaman bana adaletsiz davranılmadı, bence borsa simsarı olarak iyi bir eğitim almış oldum'' demiştir.

2. Mark Cuban, Dallas'ta Barmenlik Yapıyordu

Cuban 25 yaşında İndiana Üniversitesi'nden mezun olup Dallas'a taşındı. Orada önce barmen olarak bir işe girdi, sonra bir bilgisayar yazılımı dükkanında satış elemanı oldu. Gerçi oradan sonra kovuldu, çünkü Cuban, satış yapmak istiyordu, sabahları uyanıp sadece dükkanı açmak istemiyordu. Bu olay onu teşvik etti ve kendi işini kurdu: MicroSolutions. '' How to Win at Sport of Bussiness '' kitabında, '' Dallas'a gittiğimde, 6 tane herifle 3 yatak odalı bir apartman dairesinde yerde uyumakla meşguldüm. Eskiden mahalleyi turlayıp kocaman evlere bakıp orada yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hayal ederdim, benim için bu çok bir motivasyon kaynağı olmuştur.'' diye belirtmiştir.

3. Arriana Huffington, O Zamanlar Sevgilisiyle Birlikte BBC için Bir Müzik Festivalinden Diğerine Koşuyordu

İsmi Arriana Huffington olmadan önce, Arriana Stassinapolous'tu. 21 yaşındayken, bilgi yarışması için olan bir panelde ünlü İngiliz gazeteci Henry Bernard Levin'le tanıştı. İkisi bir birlikteliğe adım attılar ve Levin, Huffington The Female Woman kitabını yazarken  onun akıl hocası oldu. Kitap kadınların özgürlük hareketine saldırır nitelikteydi ve basıldığında Huffington 23 yaşındaydı. Sonraki yıllarda ise Huffington, Levinle birlikte müzik festivallerini dolaşmaya başladı. İkilinin arasındaki ilişki Levin evlenmek ve çocuk yapmak istemediği için sonlandı. Huffington New York'a taşındı ve Levin'e adadığı kendi biyografisi olan Maria Callas'ı yazdı. The Observer'daki röportajında '' Levin benim akıl hocamdı. Onunla ikinci buluşmamızda Covent Garden'daki The Mastersingers'ı gördük, ilk yurtdışına seyahatimizde Wagner's Ring'i görmek için Beyrut'a gitmiştik.'' dedi.

4. Lloyd Blankfein Mutsuz Bir Avukattı

Blankfein finans dünyasına tipik yollardan girmedi önce avukat oldu. Harvard'tan 24 yaşında diplomasını aldı ve Donnovan Leisure adlı hukuk firmasında ortak olarak iş buldu. Fortuna Magazin'de William Cohen'e verdiği röportajda '' Olabileceğiniz kadar taşralı biriydim, Brooklyn'de bile olsanız.'' O zamanlar Blankfein firmanın ortaklık takibinde olmasına rağmen aşırı derecede sigara içen ve kumarbaz biriydi. Sonra Bankacılığa yatırım yapmaya karar verdi ve J. Aron'a 27 yaşındayken katıldı.

5. J.K Rowling'in Harry Potter'ı Yaratma Fikri Trenle Yolculuk Ederken Oluştu

Rowling, 1990 yılında 4 saatlik rötarlı tren yolcuğundayken, Harry Potter'ı yarattı. O akşam ilk kitabını yazmaya başladı ama biliyorsunuz ki seriyi bitirmesi yıllar sürdü. O sıralar Rowling, Amnesty Internationl'ın Londra ofisinde sekreter olarak çalışıyordu ama bu iştenHarry Potter hakkında gün içerisinde çok fazla hayal kurduğu için kovuldu. Aldığı tazminat sonraki seneler boyunca kitabına odaklanmasında yardımcı oldu. O yıllarda Rowling evlendi, kızı oldu, boşandı ve kendisine klinik depresyon teşhisi konuldu ama 1995 yılında kitabını bitirdi ve 1997'de de yayınlandı.

6. Jay Z Zaten Bir Rap Klibindeydi Ama Anonim Olarak

Shawn Carter Brooklyn, New York'ta, devletin halka sağladığı evlerde büyüdü. 20 yaşındayken Jay Z olarak tanındı. Sonraki yıllarda pek çok rapçinin yanında göründü ama anonim olarak kaldı. Taa ki 2 arkadaşıyla birlikte 27 yaşında, Rock-A-Fella Records'u kurana dek. Aynı yıl Jay Z ilk albümü '' Reasonable Doubt'' u yayınladı.

7. Ralph Lauren Brook Brothers' da Satış Asistanıydı

Ralp Lifshitz, Bronx, New York'ta doğdu. 15 yaşındayken adını değiştirdi. Baruch Collage'da işletme okudu. 24 yaşına kadar da ordu da hizmet verdi. Tabi sonra Brook Brothers'da çalışmak için orduyu bıraktı. 26 yaşında Ralph, geniş avrupa tarzı kravatı tasarladı tabi bu Neiman Marcus'la bir fısat demekti. Sonraki yıl hepimizin bildiği ''Polo'' markasını yarattı.

8. Marissa Mayer, Google'ın 20. Çalışanı Olarak Daha Yeni İşe Başlamıştı

Mayer 24 yaşındayken Google'ın 20. çalışanı ve tek kadın mühendisi olarak işe başladı ve 13 yıl burada devam etti. Taa ki Yahoo'nun CEO'su olana kadar. ''Google o zamanlar şimdi olduğu gibi çok rahat ve geniş bir kampüse sahip değildi'' diyen Mayer ayrıca '' 1999 yılında mülakat aşamasındayken Google sadece 7 kişilik bir ekipten oluşuyordu ve kullandıkları masa bir pinpon masasıydı aynı zamanda şirketin konferans masasıydı. O zamanlar kapitalist girişimleri destekliyorladı, mülakattan sonra Larry ve Sergey çıkarken bütün ofiside beraberlerinde götürmüşlerdi.'' Ofisteki herkesin mülakatta olması gerektiğinden, Mayer ikinci bir mülakat için tekrar gitti.

9. Warren Buffet Omaha'da Yatırımcıydı

Buffet 20'lı yaşlarının başında, Omaha'da Buffet-Falk Co. 'da New York'a taşınmadan önce yatırımcı olarak çalışıyordu. 26 yaşında da New York'ta güvenlik analizcisi olmuştu. O yıllarda Omaha'da bir ortaklık başlattı: Buffet Partnership Ltd. Buffet NBC news 'da New York'un ona göre olmadığını söyledi ayrıca '' bazı yerlerde, insan bakış açısını kaybedebiliyor ama Omaha gibi bir yerde bakış açınızı elinizde tutmanız daha kolay.'' demiştir.

10. Ursula Burns Stajyer Olarak Başladı ama 20'li yaşlarında Çok Çalışarak Xerox'a Kadar Geldi

Burns sosyal konutlarda yetişme fikrini aşıp,Polytechnic Institute of NYU'dan makine mühendisliği diplomasını alıp masterını Colombia Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Xerox'a hayatını adadığı için 1980 yılında 22 yaşındayken stajyer olarak başladı bir sene sonra masterını tamamladığında tam zamanlı olarak işe girdi. Şirketin pek çok bölümünde çalışıp yükselerek en sonunda CEO ünvanını almıştır. Burns PBS documentary ''Makers'' 'taki röportajında ''Xerox'ta işe başladığımda, biri gelip bunu yap dediğinde hemen gidip laboratuarda o işi yaptım, sonra başka birisi gelip iş planlaması yapmaya ne dersin dediğinde global çevredeki sistem problemlerini öğrenmeye başladım. Sistem problemleri artık işimdi.'' diye belirtmiştir.

11. Hepimizin Bildiği Mark Zuckerberg'ün Facebook'u İlk Defa Para Kazanmaya Başlamış ve 300 Milyon Kullanıcıya Ulaşmıştı

Mark Zuckerberg 25 yaşına geldiğinde Facebook'ta beş yıllık sıkı bir çalışmada idi. O yılda yani 2009 yılında, şirket ilk defa para kazanmaya ve 300 milyon kullanıcıya ulaştı ve çok heyecanlanmıştı. Sonra Facebook'ta '' bütün dünyanın birbiriyle iletişimi sağlama amacımız için bu sadece bir başlangıç'' diye belirtmiştir. Sonraki yıl Time dergisinde Yılın Adamı ünvanını almıştır.

12. Tina Fey, Second City'de Doğaçlama Tiyatro Topluluğuna Katılmadan önce YMCA'da Çocuk Bakımı Memuruydu

Virginia Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Fey, Chicago'ya taşındı. Etrafta dolaşıp oyunculuk atölyelerine katıldı hatta Second City'de doğaçlama tiyatro topluluğuna katılmadan önce YMCA'da çocuk bakımı sorumlusuydu. Fey The New Yorker'a verdiği röportajda ''Second City'e katıldım çünkü biliyordum ki pek çok SNL üyesi oradan başlamıştı.'' diye belirtti. 1997 yılında ''Saturday Night Live'' a metin yazıp yollamıştı sonra yapımcı Lorne Michaels onu metin yazarı olarak işe aldı.

13. Starbucks'ta CEO'su Howard Schultz Xerox'ta Satış Elemanıydı

Northern Michigan Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, Schultz Xerox'ta satış elemanı olarak işe başladı. Başarısı onu kahve makinesi üreticisi İsveç markası Hammerplast'a kadar getirdi. O zamanlar daha 26 yaşındaydı. O şirket için çalışırken, Seattle'da ilk Starbucks dükkanıyla karşılaştı. 29 yaşındayken şirkete katıldı. Schultz yazdığı ''Pour Your Heart Into It'' kitabında '' Xerox'tayken üniversitede öğrendiğimden daha çok iş dünyasını öğrendim. Beni satış, pazarlama ve sunum becerileri alanlarında eğittiler.Sonunda kendine güvenen biri olarak ortaya çıktım. Xerox borsa da hisseleri sağlam, batması zor şirketlerden biri olarak biliniyordu. İşverenimin adını söylediğimde insanlar bana her yerde riayet etmişlerdi. Ayrıca ''işlemci'' kelimesi benim için ayrı biryerde.'' diye belirtmiştir.

14. Oprah Winfrey Baltimore'da Yerel Bir Talk Show'da Yardımıcı Sunucuydu

Huffington Post'a göre, 1977 yılında Winfrey 23 yaşındanyken Baltimore'daki WJZ-TV'nin akşam 6 haber programından kovulmuş. 1978 yılında WJZ'nin yerel talk show'u ''People Are Talking'te yardımcı sunucu olarak işe alınmıştır. Hazır orada çalışırken ''Dialing for Dollars'' programının yerel versiyonunu sunmuştur. Winfrey 20'li yaşlarının ortalarında ve sonlarında Baltimore'da kalmış sonra 1983'te WLS-TV'nin ''A.M for Chicago'' programını sunmak için Chicago'ya taşınmıştır.

15. Google'ın Yönetici Başkanı Eric Schimidt Bilgisayar Alanında Çok Güçlü Bir Özgeçmiş Biriktiriyordu

Schimidt 6 yılını UC Berkeley'de geçirdi, masterını ve doktorasını 27 yaşına kadar tamamladı. Erkenden network alanında ve yazılım alanında çalışmak istiyordu. Yazlarını ünlü Xerox PARC laboratuvarlarında harcamıştır. Bu tecrübe ona şu an bildiğimiz çalışma bilgisayarlarını tasarlamasında yardımcı olmuştur. Orada Sun Microsystem'in kurucuyla tanışmış ve ilk şirkete ait işini almıştır. Programcı olarak o yıllarda: ''Geceleri hiçbirimiz uyumazdık, çünkü bilgisayarlar geceleri daha hızlı çalışıyordu'' diye belirtmiştir.

16. Sheryl Sandberg Akıl Hocası Larry Summers'la Tanıştı ve Harvard'ta İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı Yapıyordu

Sandberg, 25 yaşındayken Harvard'ın en iyi İktisat bölümlerinden birinden mezun oldu. Eski profesörü, akıl hocası ve geleceğin hazine müsteşarı Larry Summers'ın yanında Dünya Bankası'nda çalışıyordu. Sonra Harvard'a İşletme yönetimi yüksek lisansı için geri döndü ve 1995 yılında yüksek lisansını tamamladı. McKinsey'de çalışmaya devam etti ve 29 yaşında Summers'ın en yüksek mevkideki danışmanı oldu ve o sıralar Summers, Bill Clinton'ın Hazine Müsteşarı olmuştu. Harvard İşletme Okulu'ndaki zamanı Google'dan önceydi ama bu deneyim onun internetteki potansiyeli görmesini sağladı. O mezunların diploma törenindeki konuşmasında bu düşüncelerini şöyle belirtmiştir: ''Şu an sizin oturduğunuz yerde yakın zamanda bende oturmuştum. Dünya korkunç derecede çok değişti. Benim sınıfım (sınıf B) Harvard İşletme Okulu'nun ilk online sınıfını denemişti. AOL'un sohbet odasını ve çevirmeli ağını (aileniz ne olduğunu size açıklar) kullanıyorduk. Pek çok ekran ismi kullanmak zorunda kalmıştık çünkü kendi isminizi internete koymak düşünülemezdi bile. Hep hata verdi. Dünya 90'larda insanların tek seferde iletişim kurabileceği bir düzende değildi. Ama bir anlıkta olsa geleceği görmüştük, arkadaşlarımızla, ailemizle bizi bağlayan teknolojiyi hissetmiştik.''

17. Richard Branson Çoktan Virgin Records Şirketini Açmıştı

Branson, 20 yaşında ilk kayıt dükkanını sonra 22 yaşında ilk stüdyosunu açtı. 23 yaşında da markalaşmıştı. 30'una geldiğinde de şirketi uluslararası platforma ulaşmıştı. İlk yıllar zorluydu. Entrepreneur'da ki röportajında '' O yıllar gözümde canlanıyor, o zaman küçük işletme sahibi olmak, binlerce kişinin çalıştığı 400 şirketin sahibi olmaktan kat ve kat zordu. Tırnaklarımızla bu seviyeye gelmek haftada 7 gün 24 saat çalışmaya ve boşanmalara mal oldu. Aile hayatınızı bir arada tutmak gerçekten sıkıntılı bir süreç; bu gerçekten zor bir iş ve önemli olan tek şey ise hayatta kalmak'' diye belirtmiştir.

18. Hillary Rodham Clinton Yale Hukuk'tan Daha Yeni Mezun Olmuştu

Rodham Clinton 23 yaşındayken sınıf arkadaşı Bill Clinton ile sevgili olmuştu. Sevgilisi için 1 sene okulu uzatmış ve 1973'te 25'ine girmeden diplomasını almıştır. Bill Clinton ona evlenme teklifi etmiş ama o bu teklifi kabul etmemiştir. Aynı yıl Yale Çocuk Araştırma Merkezi'nde çalışmaya başlamış ve 25 yaşındayken ilk bilimsel makalesi ''Child Under the Law'', 1973'ün sonlarına doğru Harvard Educational Review'de yayımlanmıştır. Arkansas'a taşındıktan sonra Rodham Clinton, Bill ile evlenmeyi kabul etmiştir. Arkansas'ın First Lady'si, Amerika Birleşik Devletleri'nin First Lady'si, Birleşik Devletler senatörü ve Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı olmuştur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
peritozuu

Hayata karşı bakışım değişti bir an :D evet evet umutsuzluğa kapılmak yok :D

jeyan-cinar

Jay-Z'de copy paste yapılan kaynaktan alınırken 'born'u silmeyi unutmuşlar.

13violinist

çok güzel paylaşım olmuş çok yararı dokundu bidaha yapmayın

ato1212

nerdeyse hiçbirini tanımıyoz ama yinede okuyoz -.- ve bize ne amk elin gavuru

Görüş Bildir