Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görmüyor Ama Rekorlar Kırıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Görmüyor Ama Rekorlar Kırıyor

Görmüyor Ama Rekorlar Kırıyor

Analisa Minetti 20 yaşında gözlerini yitirdi. Hiç yılmadı, güzellik ve müzik yarışmalarına katıldı. Ve 36 yaşında paralimpik olimpiyatta 3'üncü oldu Henüz 36 yaşında olan İtalyan Analisa Minetti, azmin ve umudun bir insan yaşamını nasıl değiştirebileceğinin en gerçek örneği. Paralimpik atlet ve şarkıcı olan Minetti'nin hikayesi, filmlere kon u olacak türden. O, henüz 20 yaşında zirveye doğru tırmanan ünlü bir şarkıcıyken, görme yetisini kaybetti. Buna rağmen yaşam sevincini yitirmedi. Önce ülkesindeki bir güzellik yarışmasına katıldı ve mansiyon aldı. Şarkıcılığı da bırakmadı. Bu yıl başarılarına bir yenisini daha ekledi. 2012 Londra Paralimpik Olimpiyatları'nda, 1500 metre Bayanlar T12 kategorisinde bronz madalyanın sahibi oldu, hem de T11 kategorisinin (hiç görmeyenler) dünya rekorunu kırdı. Minetti, "Koştuğum zaman İtalya'nın desteği omuzlarımdaydı. Bu sayede dünya rekoru kırdım. Tüm görme engellilere rehber oldum" diyor. Minetti, piyano çalmaya başladığında 5 yaşındaydı. 19'una geldiğinde ise ülkesinin tanınmış şarkıcılarından biriydi. Zirveye çıkmasına çok az kalmışken, 1996'da 20 yaşındayken gözleriyle ilgili ciddi problemler yaşamaya başladı. Gündüz sadece ışıkları seçebiliyor, geceleri ise hiçbir şey görmüyordu. Doktorlar teşhisi koydu: Makula Dejenerasyonu. Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen görme rahatsızlığında, görme yetisi kademeli olarak azalarak kör olmaya kadar ilerliyordu. Bir yıl sonra San Remo'daki güzellik yarışmasına katıldı. Dereceye giremese de hem güzelliği hem de cesaretinden dolayı mansiyon kazandı. Birkaç yıl sonra bu kez dünyaca ünlü San Remo Müzik Festivali'ne katıldı. Üst üste albümler çıkardı, ünlü şarkıcı Toto Cutugno ile düetler yaptı. Artık Analisa'nın ünü ülke sınırlarını aşıp müziği ve sesiyle, en önemlisi de kadere meydan okuyuşuyla bir fenomen haline geldi. Bu popülarite, aradığı mutluluğu bulması için de bir vesile oldu. 2002'da 26 yaşındayken o zamanlar Napolili bir futbolcu olan Genni Esposito ile evlendi. 2008'de oğulları Fabio dünyaya geldi.

EŞİ DE HASTALANDI

Geçen yıl İtalyan Paralimpik Milli Takımı'na katılıp atletizm 1500 metrede koşmaya karar verdi. Yaptığı derecelerle paralimpik takımına seçildi. Aynı yılın sonuna doğru, yine kötü bir haberle sarsıldı. Kocasına lenf tümörü teşhisi konulmuştu. Her şeye rağmen sporu bırakmadı, milli takımdaki antrenmanlarına devam etti. Bu yüzden örnek gösterilen çift arasında ciddi tartışmalar yaşandı. Eşi Genni'nin hastane odasında Analisa'ya "Sen beni mi seviyorsun, yoksa atletizmi mi?" diye sorduğu öne sürüldü. Bu zor günlere rağmen Analisa, hem eşinin yanı başındaydı, hem de antrenmanlarını sürdürüyordu. Başarısını bu seneki Paralimpik Olimpiyatları'nda yine gösterdi. Bu arada kocası Genni'nin hastalığında da düzelme belirtileri başlamıştı. Analisa, Paralimpik Olimpiyatları'nda bayanlar bin 500 metrede iki kategori olan T12 (az görenler ) ve T11 (hiç görmeyenler) birleştirildiği için az gören rakipleriyle yarıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İtalyamüzik
Görüş Bildir