Görme Yetisini Kaybetmeden Önce Tüm Dünyayı Görmeyi Hedefleyen Cailee ile Tanışın!

3.5bPAYLAŞIM

Hayat, maalesef, adil değil.

Finansal ve insani konularda adaleti sağlamak için elimizden geleni yapsak bile, insanlık olarak sağlık konusunda maalesef henüz elimiz kolumuz bağlı. Bazı hastalıklar öyle ki; ekonomik sınıf, ırk, yaş tanımıyor... Kurbanını acımasızca seçiyor.

Evet, belki bu dünyaya gelirken genlerimizi, dolayısıyla da sağlık durumumuzu seçemiyoruz. Fakat "kartlar size rastgele dağıtılır, onlarla nasıl oynayacağınız ise sizin seçiminize kalmıştır" dedikleri gibi, hayata ve getirdiği zorluklara karşı olan tavrımızı kendimiz seçebiliyoruz.

İşte şimdi karşımızda, hayatın getirebileceği en zor durumlardan biriyle karşılaşmış cesur bir kızın ve ailesinin hikayesi var!

Bu dünya güzelinin ismi Cailee, 6 yaşında ve nadir bir hastalığın pençesinde. Tahminen 4-5 yıl içerisinde görme yetisini tamamen kaybedecek.

Çünkü Cailee henüz 18 aylık bir bebekken nadir bir genetik bozukluk olan FEVR teşhisi kondu.

Yüzde yüz kesin bir şey söylemek zor olsa da, Cailee'nin görme yetisini kaybedeceği söyleniyor; belki 10 yıl sonra kaybedecek, belki de bir umut hiç kaybetmeyecek! Bunları zaman gösterecek fakat doktorların katıldığı en yüksek ihtimal 4-5 yıl içerisinde Cailee'nin tamamen kör olacağı yönünde.

Cailee'nin erkek kardeşinde de göz bozukluğu olması sebebiyle, annesi henüz bebekliğinden beri çocuklarını görme testlerine götürüyordu.

Fakat Cailee'nin hastalığı elbette ki çok daha ağır.

Annesi Catrina, adeta bir annelik içgüdüsüyle, Cailee'nin göz bozukluğunun erkek kardeşinde olan ağır miyoptan daha ileri bir durum olabileceğini hissetti.

Ve Cailee'yi sürekli farklı doktorlara götürdü. Sonuç olarak FEVR teşhisi konulduğunda, bu acı durumu kabullenmekten başka bir seçenek kalmamıştı.

Anne içgüdüleri doğru çıkmıştı, Cailee'nin kör olacağına dair tıbbi bir tahmin yapılınca aile önce umutsuzluğa düştü. Fakat...

Tamamen umutsuz halde, son doktor kontrolünden çıkmış evlerine giderlerken birden Cailee, sahildeki kumları göstererek "Anne, bak! Ne güzeller!" diye çığlık attı.

İşte o an, ne yapmaları gerektiğini anladılar: Cailee hala görebiliyordu ve mutlu olabiliyordu!

Bunun üzerine karalar bağlayıp üzülmek yerine "madem durum belli, en azından ne ile savaştığımızı biliyoruz, bu konuda ne yapabiliriz?" diye düşündüler. Ve maceraları başladı...

Görme yetisini tamamen kaybedene kadar Cailee'yi görmesi gereken her yere götüreceklerdi!

Fakat bunun için bütçeleri yetersizdi. İnternet üzerinden bir bağış kampanyası başlattılar. Sloganı da "Kızlar Güçlüdür" oldu!

Çünkü Cailee ilk göz ameliyatından çıktıktan sonra annesine dönüp "anne, kızlar gerçekten çok güçlü" demişti.

Elbette çok güçlü ve dayanıklısın, prenses!

Bağışlarla beraber minik Cailee'nin "Kör Olmadan Önce Yapılacaklar Listesi" de doldurulmaya başlandı.

Disneyland'e gitti! Prenses oldu!

Annesini ve kendisini hep prenses kıyafetlerinde görmek istiyordu, bu dileği gerçekleşti!

Cailee şimdi ailesiyle gezebildiği tüm şehirleri geziyor; sahillere, gün batımlarına, okyanuslara bakıyor!

Görme yetisini kaybettiğinde bile bunlar hafızasında bir anı olarak kalacak!

Renklerin tadını çıkarıyor, moralini bozmuyor ve geleceğin endişesine değil, anın güzelliğine kapılıyor!

Braille alfabesini de şimdiden öğrenmeye başlamış! Çünkü görme yetisini kaybetmek, Cailee için bir engel olmayacak!

Eğitim alacak, okuyacak, meslek sahibi olacak!

Hatta bastonla yürüme ve yön bulma pratikleri bile yapıyor. Bunlar onun için bir oyun gibi! Gelecekte zorluk yaşamaması için her duruma hazırlanıyor.

Bu kampanya sadece Cailee için olmaktan çıktı ve bir nevi "çocuklarda görme bozukluklarına dikkat çekme" kampanyasına dönüştü.

Zira bu tip hastalıklar erken yaşta fark edildiğinde çeşitli önlemler alınabiliyor. Fakat fark edilmesi oldukça güç. Bu yüzden Cailee'nin annesi, diğer ebeveynleri farkındalık sahibi olmaları yönünde uyarıyor.

Televizyon programlarına katılarak hikayelerini, dikkat edilmesi gereken noktaları ve "engelli" olmanın aslında günlük hayatın gereklerini yerine getirmeye ve başarıya engel olmayacağını anlatıyor.

Cailee hayatının bu döneminde, önemlisi olarak yardımlaşmanın değerini anlıyor.

Cailee çok şanslı, çünkü ona sonuna kadar destek olan bir ailesi var!

Fakat o dimdik duruşuyla ve yıkılmaz ruhuyla, kendi hikayesinin kahramanı!

Yolun açık olsun Cailee! Umuyoruz ki dış dünyanın ışığı sönse de, içindeki ışık hiç sönmez!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hatice-pektas

Kızlar güçlüdür!

gulsah-g

içim gerçekten umutla doldu çocuklar çok güzel be

ashriel

Umarım en kısa zamanda tedavisi bulunur ve bu hayat dolu kız güzellikleri görmeye devam eder. Karanlık bu masuma hiç yakışmıyor..

isyankar

Peki ya hayat sadece batıdakilere mi acımasız ? Tonlarca bomba altında masum bebekler ölüyor çocuklar bacaksız kolsuz kalıyor gözlerinin görmemesi ödül olarak sayılacak şekilde iki gözü birden yerlerinden çıkıyor ?! Orada ki bu çocukların gençlerin hayalleri ? hedefleri ? görmek istedikleri yerler ? Sizce bu bebeğin hayali oracıkta yüzü koyun babasının dibinde tozlar için de yatmak mıydı ?

ecem-sinemis-uke

Hayat masumlara acımasız. Ne doğu ne de batı...

callyourgirlfri

Tanrı suçlanmaz verir de alır da sen kulsun kul sahibini sorguya çekmez.

Görüş Bildir