Gore Vidal Hayatını Kaybetti

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Gore Vidal Hayatını Kaybetti

Gore Vidal Hayatını Kaybetti

Gore Vidal hayatını kaybetti. Tüm siyasetçileri acımasızca eleştiren, anti-militarist romancı, oyun yazarı, eleştirmen ve siyasetçi Gore Vidal, 86 yaşında hayata veda etti.

Romancı, oyun yazarı, eleştirmen ve siyasetçi Gore Vidal, 86 yaşında hayata veda etti. Vidal’in yeğeni Burr Steers, bir süredir zatürre tedavisi gören ünlü yazarın Los Angeles’taki evinde dün akşam öldüğünü açıkladı.

Çağdaşları Norman Mailer ve Truman Capote gibi söyleşi programlarına katılan, gazetelerde köşe yazıları yazan ve eserlerini okumayanların bile tanığı son yazarlar kuşağının en ünlü temsilcilerinden biri olan Vidal, siyasi ve edebi kuramlara muhalefeti ile tanınmış ve Ulusal Kitap Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödüle layık görülmüştü.

Tüm siyasetçileri acımasız bir dille eleştiren, erdem, fazilet gibi kavramlarla dalga geçen, Vietnam’dan Irak’a ABD’nin katıldığı tüm savaşlara muhalefet eden Vidal, bağımsız bir düşünür olarak çok sayıda kişinin saygısını kazanmıştı.

Amerikan militarizminin en büyük eleştirmenlerinden biri olan Vidal, kaderin bir cilvesi olarak 1925’te babasının mezun olduğu New York’taki ABD Askeri Akademisi’nde dünyaya geldi. Dedesi Oklahoma senatörü Thomas Pryor Gore olan Vidal’in babası Gene Vidal, Başkan Franklin Roosevelt’in çalışma arkadaşlarından biriydi.

Okul hayatından haz etmemesine karşın Phillips Exeter Academy’den mezun olan Vidal, daha sonra orduya yazıldı. Vidal, bir savaş romanı olan "Williwaw" adlı ilk kitabını 20 yaşındayken ve orduda çalışırken yayımladı.

1950’li yıllarda "Edgar Box", "Katherine Everard" ve "Cameron Kay" takma adlarıyla çeşitli kurgu kitapları da yayımlayan Vidal, tiyatro, sinema ve televizyon için de birçok senaryoya imza attı. Yazar, Hollywood’daki eşcinsellerle ilgili bir belgeselin yanısıra "Gattaca", "With Honors" ve "Bob Roberts" adlı filmlerde de rol aldı.

1960’lı yıllarda siyasetle ilgilenmeye başlayan Vidal, Demokratik Parti’den Kongre’ye aday oldu ancak Roosevelt’in desteğine karşın kaybetti. Hugh Auchincloss’un üvey çocukları olarak Jacqueline Kennedy ile sıkı dost olan Vidal, Başkan Kennedy’nin destekçileri arasında yer aldı.

Her fırsatta eski moda bir onur anlayışına ve modern bir yaşam arzusuna sahip olduğunu dile getiren Vidal, alkole olan düşkünlüğü ile tanınıyordu. Dünyadaki tüm içkilerin en az bir kez tadına baktığını ifade eden Vidal, hiç evlenmemiş, İtalya’nın Ravello kentindeki muhteşem manzaralı villasında en yakın dostu Howard Austen ile birlikte yaşamıştı.

Diğer yazarlara hakaret derecesine varan eleştiriler yönelten Vidal, İngilizce’deki en tahilsiz üç sözcüğü "Joyce Carol Oates" (kendisi gibi Ulusal

Kitap Ödülü kazanmış ünlü bir yazar) ve en yerinde üç sözcüğü ise "Ben, sana demiştim" olarak sıralamıştı.

Montaigne’nin bilgeliğine, Italo Calvino’nun imgelemine, Henry James ile Edith Wharton’un iç görüsüne duyduğu hayranlığı her fırsatta dile getiren Vidal’in eserleri birçok dile çevrildi.

Haberin Tamamı İçin:

Gore Vidal öldü

Gore Vidal öldü

ABD'nin tanınmış ve başarılı yazarlarından Gore Vidal 86 yaşında öldü.

Vidal, ABD’de açıkça eşcinsel olan karakterlerin canlandırıldığı ilk romanı yazan isim oldu, çok tartıştırdı ve tartışıldı.

ABD ve özellikle İngilizce dünyasında tanınan kitapları arasında Kent ve Tuz ve Myra Breckenridge gibi romanları bulunuyor.

Tartışmalı sosyal konulardaki keskin yorumları ve televizyon kişiliği ile tanınan bir isim oldu; tiyatro ve sinema için senaryolar yazdı.

Harfler dünyasının büyük ismi

Muhabirler Vidal'in, kuşağının son örneklerinden olduğunu belirtiyor.
ABD'deki Huffington Post gazetesindeki haberde Vidal “harfler dünyasının büyük insanı" olarak betimleniyor.

Yaptığı yorumlar için de "Amerikan yaşamının en korkulan ve saygı duyulan" isimlerinden biri olduğu söyleniyor.

Vidal'in 25 romanı içinde en çok sözü edileni 1948'de yayımlanan Türkçeye Kent ve Tuz olarak da çevrilen The City and The Pillar.

Kitap, bir erkeğin eşcinsel olduğunu fark etmesi üzerine kurgulanıyor.
Vidal, Duluth adlı romanını da kara mizah, Myra Breckinridge romanını ise transseksüel bir yergi olarak kaleme aldı.

"Herkesle karşılaştım ama kimseyi tanımıyorum"

Guardian gazetesinde Vidal'in bizzat kendisinin ABD'nin yakın tarihi olduğu söylenip kendisi için "şeytanın avukatı" anlamına gelen bir tanımlama yapılıyor.

ABD'yi dünyaya, dünyayı da ABD'lilere tanıtmayı hedefleyen Barış Gönüllüleri hareketi oluşturulması fikrini kongre üyesi J. F. Kennedy'e Vidal verdi.

Kongre'ye girme çabaları sonuçsuz kalan, sinemanın kalbi Hollywood, tiyatro ve müzikalin kalbi Broadway'de izi olan yazarın "Herkesle karşılaştım ama kimseyi tanımıyorum" dediği biliniyor.

Kent ve Tuz

1948 yılında New York Times'ta, eşcinsel edebiyatın "mutsuz rafında yerini aldığı” söylenip yerden yere vurulan Kent ve Tuz kitabı, eşcinselliğin ABD'de yasadışı olduğu o dönemde ülke genelinde protestolara neden olmuştu.

Okul arkadaşı Jimmy Trimble'a duyduğu aşktan esinlenerek kaleme aldığı kitap, çok satanlar eserler arasına girmiş, ne varki Vidal’in bir yazar olarak kariyerinin sona ermesine neden olmuştu.
Vidal, New York Times'in kendisini yazar olarak göstermemek için elinden gelen herşeyi yaptığını söylemişti.

Vidal "New York Times'ta kitabınız hakkında günlük yorum ya da yazılar çıkmazsa, o zaman bir yazar olarak var olmanız mümkün değil; Time, Newsweek ve diğer bütün gazeteler New York Times'ın peşine takılır" demişti.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriEşcinselIrakİtalyaKitapSavaşSinemaTiyatrooyun
Görüş Bildir