Gördüğünüzde "Buna Niye Bu Kadar Para Veriyoruz?" Aydınlanmasını Yaşayacağınız Anlamsızca Pahalı Olan 15 Şey

96PAYLAŞIM

Yakında nefes alıp vermek de parayla olursa şaşırmayız. 😅

1. Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı beyaz peynir...

Bu sene fiyatları bir anda fırlayan beyaz peynir, çalınma riskine karşı süpermarket raflarında alarmlı kilitle satışa sunulmuştu. Müşteriler ürünün parasını ödedikten sonra kasada kilidini açtırıyordu.

2. Her iki üç senede bir değişen okul üniformaları...

Her okulun kendine ait bir kıyafetinin olmasının haklı gerekçeleri olabilir ancak bu kıyafetlerin her sene değiştirilmesi anlamsız değil mi? Ayrıca şu da var ki, dümdüz bir üstün üzerine okulun adının yazılı olduğu arma konularak normal fiyatının 5 - 6 katı fiyatlara satılıyor.

3. Üniversiteye giriş, devlette bir yere atanma, dil seviyesinin ölçülmesi ve çok daha fazlası için girilen ÖSYM sınavları...

ÖSYM sınavları birçok şey için belirleyici olsa da girilmesi gereken sınavların ücretleri cep yakıyor. Sınav ücretlerinin pahalılığı her sene mutlaka haberlere konu oluyor.

4. Dizi film izlerken keyifle yemelik cipsler...

Birkaç sene öncesinin cips fiyatlarını hatırlıyorsanız bugün raflarda yer alan cips fiyatları sizi biraz yıpratabilir. Çoğu zaman fiyatlarına bakmadan direkt sepete attığımız cipsler artık 2 - 3 kat daha pahalı ve gramajları da daha az.

5. Boş vakitleri değerlendirmek için alınan hobi malzemeleri...

İnsanlar vakitlerini boş geçirdikleri için eleştirilebiliyor ancak vakitlerini kaliteli bir şekilde geçirebilmek için satın alacakları hobi malzemeleri oldukça pahalı.

6. Bir soyguncudan galaksi savaşçısına kadar ne isterseniz onu olmanızı sağlayan video oyunları...

Heyecanla beklediğiniz video oyunlarının tümünü satın almak için ayrı bir bütçeye sahip olmanız gerekiyor. Bir dost tavsiyesi, oyunların dolar bazındaki fiyatlarına bakmamanı öneririz.

7. Telefonu bir iletişim aracı haline getiren mobil tarifeler...

Mesajlaşma, arama ve internette gezinme için bir mobil tarife seçmeniz gerekmekte. Ancak en ucuz ve en özelliksiz mobil tarifeler bile 25 - 30 TL'den az değil. Aylık 10.000 SMS paketi dönemini yaşayan bir nesil için şu anki fiyatların pahalı gelmesi çok normal.

8. Düğün hazırlığı için yaptırılan gelin saçı ve damat tıraşı...

64.media.tumblr.com

Normal zamanda çok ucuza yaptırabileceğiniz bir saç modelini gelin veya damat olarak yaptırmak istediğinizde birkaç kat fazla ücret ödemeniz gerekiyor. Evlilik sürecinde her şey o kadar pahalı ki...

9. Kafanızı dinlemek için bir yerlere kaçmanızı sağlayacak pasaportun harç ve cüzdan bedelleri...

Yurt dışına çıkıp ülkeleri gezmek yeterince pahalı değilmiş gibi pasaport harç ve cüzdan bedelleri de aldı başını gidiyor. 2020 yılında 4 yıl ve üzeri alınan pasaportlar için toplam 1.155 TL ödeme yapılması gerekiyor.

10. Şikayet etsek de kullanmak zorunda kaldığımız otoyol ve köprü ücretleri...

Köprünün bir ucundan diğer ucuna ulaşana kadar 'Biz buna neden bu kadar para veriyoruz ya?' söylenişleri durmaksızın devam eder... Arabaların uçma özelliği çıkana kadar bir yere hızlıca varmamız gerektiğinde otoyol ve köprüleri kullanmak zorunda kalacağız gibi görünüyor.

11. Bebek'te üç beş tur atmak için araç kiralamak...

Araba fiyatları iyice yükselince insanlar araç kiralama hizmetine yöneldi ancak artık araç kiralama da pahalıya mal oluyor. Kişiler yerine araç kiralama firmalarını tercih ettiğinizde fiyatlar iki katına kadar çıksa da çok daha güvenli bir tercih olduğu kesin.

12. İçiniz yandığında lıkır lıkır içtiğiniz damacana ve pet şişede satılan sular...

Kimileri için doğada bulabilceğiniz bir şeyin damacanaya doldurularak 10 - 15 TL'ye satılması biraz üzücü olabilir. Bu arada 25 kuruşa pet şişede su satıldığı dönemleri hatırlayan var mı? Özlendi...

13. Zor günlerin dostu kadın hijyen ürünleri...

Regl dönemi yeterince zorlu değilmiş gibi kadın hijyen ürünlerinin fiyatları bu dönemi çok daha fazla zorlaştırıyor. Bilindik markaların ürünleri pahalı geldiğinde onun yerine biraz daha ucuz olanları tercih ettiğinizde ise tahriş sorunları yaşanabiliyor.

14. İç ferahlatan tropikal meyveler...

Ejderha meyvesi, ananas, kivi, hindistan cevizi, avokado ve aklınıza gelebilecek tüm tropikal meyvelerin hangisini günlük hayatınızda sıklıkla tüketebiliyorsunuz? Veya şöyle soralım, hayatınız boyunca bu meyvelerden hangilerini yeme fırsatınız oldu?

15. Hızlı bir şekilde varış noktasına ulaşmayı sağlayan uçak biletleri...

Kovid-19'un etkileri ülkemizde görülmeye başladığından beri hem otobüs hem de uçak biletlerinin fiyatları uçtu. Bu gidişle uzun bir süre boyunca uçan biz değil de fiyatlar olacak gibi...

Sizin 'Neden buna bu kadar para veriyoruz?' diye düşündüğünüz şeyler var mı? Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir; 👇

Kilosu 90 TL'ye Dayanan Beyaz Peynir İçin Süpermarketlerin Alarm Takması Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
Kilosu 90 TL'ye Dayanan Beyaz Peynir İçin Süpermarketlerin Alarm Takması Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
"Ulan İnsanlarda Ne Paralar Var!" Dedirten Dünyanın En Pahalı 11 Aktivitesi - onedio.com
"Ulan İnsanlarda Ne Paralar Var!" Dedirten Dünyanın En Pahalı 11 Aktivitesi - onedio.com
Dünyanın En Pahalı Çikolatasının Hangisi Bilebilecek misin? - onedio.com
Dünyanın En Pahalı Çikolatasının Hangisi Bilebilecek misin? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huysuzpanda

Bebek mamsları + bebek bezleri + kullan at alt açma örtüleri😭😭

fatihbaran90

20 ton Margarine, nişasta, kemik unu ve iade peynirleri eklerseniz 45 ton peynir elde eder ve kilosunu 10 ila 20 lira arasinda satabilirsiniz

hilal992002

listeyi çok eksik buldum. zira soluduğumuz hava dışında her şeye eve ocağa incir ağacı diktirecek cinsten ödeme yapıyoruz.

soyledim-gitti

Özet geçeyim. Her şey pahalanmadı. Bizim milletçe alım gücümüz azaldı. Azalmaya da devam ediyor... Almanyada temizlik işçiliğinden emekli olmuş amca, 1000 euro emekli maaşıyla Türkiye'de pahalılıktan şikayet etmeden yaşıyabiliyor.

Gizli Kullanıcı

Beyaz peynir bugün aldım kilosu 20 liraydı markası Ergüven, yıllardır alırım mis gibi peynir. Ayrıca kilosu 10 liraya bile var. Sürekli Migros'a Carrefour'a giderseniz tabi ki pahalı alırsınız. Ayrıca su da pahalı değil bence.

devilwasanangel

Su pahalı değil mi? Öğrenciyim ben. Bugün damacana sipariş ederken 3 kez düşünmek zorunda kaldım, siteleri gezdim daha ucuz var mı diye. Saçmalama lütfen. 1 liradan aşağı pette su yok ki eskiden 50 kuruşa alıyorduk. Beyaz peynir yemeyeli de 3 ayı geçti, en son kampanyadan almıştım. Sus lütfen.

erendost

20 liraya aldığın peynirin beyazlığını süt vermiyor olabilir yalnız dikkat et

galatacimbm1905

Aynen arkadaşlar abartmayın. Suyu pet şişede içmek zorunda değilsiniz. Dayayın ağzınızı binaların su borularına oradan kana kana içersiniz. Peynir deseniz neresi pahalı? Lüks marketlerde dolaşmak yerine karşı komşunuzdan kahvaltıdan arta kalan peynir tabağını isteyip onu emcükleyin. Yani siz de her şey lüks olsun istiyorsunuz. Biraz normal(!) yaşayın canım.

Görüş Bildir