Google ve Apple, Kodak'a Yumuldu

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Google ve Apple, Kodak'a Yumuldu

Google ve Apple, Kodak'a Yumuldu

Kamera endüstrisinin devlerinden Kodak , 2011 yılında iflasın eşiğine geldiği için elindeki tüm patentleri satışa çıkarmış fakat satılan patentlerden elde edilen gelir de iflasını önleyememişti.

Bunun üzerine , elinde kalan diğer patentleri de satışa çıkardı ve bu sayede kalan borçlarını ödemeyi hedefliyor. Bu konuda oldukça şanslı olduğunu söyleyebiliriz çünkü iki dev yatırımcı grup, patentleri satın almak için birbirine girmiş durumda.

Bu iki yatırımcının biri Apple, diğeri de Google . Bu kadar büyük iki firmanın açık artırma yöntemiyle satılan patentleri almak istemesi, Kodak'ın yaklaşık 2.6 milyar dolarlık bir gelir elde edeceğini düşünmesine yol açmış ama kazın ayağı hiç de öyle görünmüyor .

Çünkü verilen teklifler, 150 milyon dolar ile 250 milyon dolar arasında rakamlara işaret ediyor. İlerleyen günlerde bu rakamın yükselmesi bekleniyor.

Peki bu patentler firmaların ne işine yarayacak? Google tarafından baktığımızda Kodak'tan alınacak patentler sayesinde firmanın Android platformunda eli oldukça güçlenmiş olacak. Zira şu anda Android tabanlı telefonlar üretilirken, patentler yüzünden Apple ve diğer firmalar tarafından baskıya maruz kalıyorlar ve yüksek meblağlar ödemek durumundalar.

Apple açısından baktığımızda ise patentleri ele geçirerek telefon üreticilerinden daha fazla para koparmak niyetinde oldukları söylenebilir. Zaten firma istediği sürece bu açık artırmada Google'ı rahatlıkla geride bırakabilecek durumda ve muhtemelen bu patentlerin Apple'a gideceğini söyleyebiliriz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AndroidAppleDeepMindGoogle
Görüş Bildir