En Çok İçerik Sildirmek İsteyen Ülke Türkiye

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

En Çok İçerik Sildirmek İsteyen Ülke Türkiye

En Çok İçerik Sildirmek İsteyen Ülke Türkiye

2013′ün ilk 6 aylık şeffaflık raporunu Google blogunda yayınladı. Ocak 2013′ten Haziran 2013′e kadar dünya genelinde Google’dan kaldırılması istenen 24.737 adet içeriğin, 3.846′sı hükümetlerle ilgili.

Yılın ilk altı ayında Türkiye’deki yetkililer Google’dan 1673 içerik silme talebinde bulunmuş. Bu sayı, bir önceki altı aya kıyasla 10 kat civarında bir artışa işaret ediyor. Türkiye’nin içerik silme taleplerinin yaklaşık üçte ikisinin internet üzerinde ifadeyi sansürleyen 5651 sayılı internet yasasının ihlali iddiasıyla yapıldığı belirtiliyor.

Google Hukuk Direktörü Susan Infantino imzasıyla paylaşılan raporla ilgili notlarda özellikle dikkat çekilen nokta ise Türkiye’den gelen taleplerdeki ani yükseliş: ”Platformlarımızdan içeriğin kaldırılması için Türk yetkililerden 1.673 talep aldık, geçtiğimiz yılın ikinci yarısına kıyasla neredeyse 10 kat bir yükseliş var. Toplam talep sayısının yaklaşık üçte ikisi, yani 1.126 talep, 5651 Sayılı Kanun’u ihlal eden 1.345 parça içeriğin kaldırılmasını öngörüyor.”

5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun, intihara yönlendirme, çocuklara cinsel istismas, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma, Atatürk aleyhine işlenen suçlar gibi birçok konuyu kapsıyor.

Google, dünya genelinde içerik silme taleplerinin bir önceki altı aya göre yüzde 68 oranında artış kaydettiğini söylüyor. Şirket, kendilerine iletilen taleplerin üçte birinden azını uygulamaya geçirdiklerini belirtiyor.

“Bir siyasi yetkili ve seks skandallarıyla ilgili arama sonuçlarını kaldırmamız için bir mahkeme kararı elimize ulaştı. Sonuçları kaldırmadık.

“Bir hükümet kurumundan Kürt partisi ve Kürt aktivistler hakkında bir blog sayfasını ve Kürdistan haritasını profil resmi yapan bir Google+ sayfasını kaldırmamız için iki talep aldık. Hiçbirini kaldırmadık.

“Bir savcının işinin kalitesini eleştirerek hakaret ettiği iddia edilen bir blog yazısının kaldırılmasını öngören üçüncü tarafa yönelik bir mahkeme kararı aldık. Blogu kaldırmadık.

“Birçok hükümet yetkilisinin telefon numaraları, şahsi e-postaları, banka hesap bilgileri gibi detayları bulunduran blog yazılarının kaldırılması için üçüncü taraflara yönelik üç mahkeme kararı aldık. Ürün politikalarımızı ihlal ettikleri için bu yazıların çoğunluğunu kaldırdık.”

Türkiye (12.162 madde için 1673 talep)

ABD (3887 madde için 545 talep)

Brezilya (1635 madde için 321 talep)

Rusya (277 madde için 257 talep)

Hindistan (714 madde için 163 talep)

ZETE

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBrezilyaCinsellikDeepMindGoogleHindistanRusyaUyuşturucu
Görüş Bildir