Google, Reader ile Birlikte 7 Servisini Daha Kapatıyor

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Google, Reader ile Birlikte 7 Servisini Daha Kapatıyor

Google bir zamanlar en çok kullanılan servislerinden biri olan Google Reader‘ın kapanacağını resmi blogundan yaptığı açıklamayla duyurdu. Yayınlanan blog yazısında bu durum ikinci bir bahar temizliği olarak açıklanırken, 2005 yılında açılan Google Reader’ın 1 Temmuz 2013′te emekliye ayrılacağı söyleniyor.

Google’ın çeşitli tarihlerde kapatacağı ve satmaya devam etmeyeceği servisler ise şu şekilde; Apps Script, CalDav API, Google Building Maker, Google Cloud Connect, Google Reader, Google Voice App for Blackberry, Search API for Shopping ve Snapseed Desktop. Eğer bu listedeki API’lerden birini bir servisinizde kullanıyorsanız alternatiflere geçmeniz gerekiyor.

Listede çok değerli servisler var ancak kuşkusuz aralarında kullanıcı yoğunluğu en yoğun olanı Google Reader’dı.

Blogların gerilemesi ve micro blog servisleri ki başında Twitter geliyor, hayatımıza girmesiyle Reader’ın kullanımı giderek azalmıştı. Ancak servisin sessizce bir köşede duruyor olması rahatlatıcıydı. Twitter’da konuyla ilgili kullanıcıların tepkisine baktığınızda da bunu görmek mümkün. Kullanıcılar #savereader hashtagi altında örgütlenmeye başlamışlar fakat bu çabanın Google’ın kararını ne kadar etkileyeceği şüpheli.

Google Reader’ın kapatılması kimilerine göre Feedburner ve RSS‘in de sonunu ifade ediyor olsa da o kadar kötümser olmanın gerekmediğini düşünüyorum. Google Reader’ın bir çok alternatifi var ve belki de aralarında daha sonra geliştirilmesinin avantajıyla daha kullanışlı olanları da var. En büyük sorun, bilgisayarlarımızda veya tabletlerimizde kullanılan RSS uygulamalarının Google Reader’ı taban olarak kullanması.

Örnek verecek olursak; iPhone, iPad ve Mac’lerde kullanılan belki de en popüler RSS okuyucusu olan Reeder‘a Google Reader hesabınızla giriş yapıyorsunuz ve okundu bilgisi aslında Google Reader üzerinde kaydediliyordu. Uygulamanın Google Reader’dan sonra hangi servise geçeceği veya kendi yapısının oluşurması gerekecek.

Google özellikle 2005 – 2010 arasında yayınladığı irili ufaklı çok sayıda servisle hayatımızda önemli bir yere sahip oldu. Aslında ilerletemediği servisleri, ki bunların büyük bölümünü ücretsiz sunuyordu, kapatması da iş olarak bakıldığında son derece normal. Yine de bu tip servis kapatılmaları son kullanıcı gözünde olduğu kadar Google’ın her zaman sahip olmaya çalıştığı geliştirici çevresi için de olumsuz bir durum oluşturuyor. Bugün Google’ın alt servislerine güvenerek yazdığınız kodun iki ay sonra çalışmama ihtimali oldukça bir geliştirici için ürkütücü olsa gerek.

Bakalım Google Reader’ın pazarda yaratacağı boşluktan yeni bir girişim faydalanabilecek mi?

Webrazzi

Haberin Tamamı İçin:

Google Reader Kapanıyor

Bilindiği üzere Google çok fazla talep görmeyen veya kullanılmayan servislerini internet ortamında barındırmak yerine kapatmayı tercih eden firmaların başında geliyor. Google şimdiye kadar kapatmış olduğu birçok servisi gibi kullanıcıların RSS üzerinden farklı siteleri takip etmelerine olanak tanıyan hizmeti Reader 'ı da önümüzdeki aylarda kapatmayı planlıyor.

Yaklaşık sekiz yıldır kullanıcılara hizmet veren Google'ın RSS takip etme servisi Google Reader 'ın radikal bir kararla kapatılacağının duyurulması birçok kullanıcıyı şaşırttı. Ücretsiz ve kullanışlı bir RSS takip servisi olmasından dolayı birçok kullanıcının severek kullandığı Reader'ın neden Google'ın hışmına maruz kaldığı gerçekten merak konusu.

Sadece kullanıcılar için değil aynı zamanda birçok web servisi için de haber kaynağı görevi taşıyan Google Reader 'ın kapanmasıyla birlikte arkasından birçok web servisinin de kapanacağını söylemek çok yanlış olmayacaktır.

Google'ın RSS servisini emekliye ayıracağı tarihse olarak netleştirildi. Bu tarihten sonra Google Reader hizmetinden yararlanmak isteyen kullanıcılar maalesef bu hizmeti kullanamayacaklar.

Eğer sizde bir Google Reader kullanıcısıysanız en kısa zaman içerisinde kullanmakta olduğunuz RSS listelerini dışarı aktararak yedeklemenizi öneririz.

Tamindir

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleBlackberryDeepMindGoogleTercihTwitterweb
Görüş Bildir