Google Navigasyon Uygulaması Waze'i Satın Alabilir

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Google Navigasyon Uygulaması Waze'i Satın Alabilir

Kitle kaynaklı uygulamalar ve servisler son dönemlerde yükselişe geçti. Bu tarz servislerde, uygulamanın yaratıcısı yalnızca platforma hayat veriyor. İçini doldurmak ise kullanıcılara kalıyor. Waze bunun en iyi örneklerinden bir tanesi. Bir GSP navigasyon uygulaması olan Waze’i diğerlerinden farklı kılan şey ise tüm bilgilerin gerçek zamanlı olarak diğer sürücüler tarafından üretilmesi. Bu uygulama ile en doğru navigasyon servisini diğer sürücüler sayesinde alıyorsunuz.

Google’ın bu tarz projeleri sevdiğini biliyoruz, zaten hemen elini cebine atıp satın almak istemesinden de belli. İsrailli Ha’aretz gazetesinin haberine göre, Google Waze satın alması için 1,3 milyar dolar teklifte bulundu. Anlaşma henüz sonuçlanmadı ancak söylenene göre Waze teklifi son derece cazip buldu. Google firmaya, en az üç yıl daha İsrail’de kalmayı ve tüm süreçleri eskisi gibi kendi başlarına yönetmeyi teklif etti. Yani Google Waze’i alıp değiştirmeyecek, gelişimini izleyecek ve gerekli olduğunda müdahalede bulunacak.

Google’ın teklifine göre, CEO Noam Bardin Waze’i yönetmeye devam edecek ve ayrı bir firma olarak kalmaya devam edecekler. Google bünyesine katılmayacaklar.

Ücretsiz bir iPhone uygulaması olan Waze birkaç ay önce açılmasına rağmen son derece popüler oldu ve Facebook ile Google’ın dikkatini çekti.

Henüz ne Google ne de Waze tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak firmanın adı daha önce Apple ile de anılmıştı. Görünen o ki birisi Waze’i satın alacak ancak kim olduğunu yakında öğreneceğiz.

Stuff

Haberin Tamamı İçin:

Google Waze'i 1,3 Milyar Dolara Satın Almak Üzere

Bir süredir dev firmaların peşinden koştuğu Waze satın almasında iddialara göre Google ipi göğüslemek üzere. Her ne kadar henüz resmen açıklanmamış olsa da, İsrail’in en popüler online yayınlardan olan Globe’un duyurduğu haberi ardından AllThingsD’i de kendi kaynaklarından aldığı bilgiler ile doğruladığı gelişmeye göre Google, Waze’i tam 1,3 milyar dolar karşılığında satın almak üzere.

Sizlere daha önce tanıtmış olduğumuz Waze ücretsiz, gerçek zamanlı ve sosyal bir trafik durumu/navigasyon uygulaması. iOS ve Android yüklü cihazlarda kullanılabilen uygulama navigasyon özelliğini Foursquare ve Facebook entegrasyonu ile daha sosyal ve daha kullanışlı hale getiriyor.

Ve görünüşe göre bundan çok kısa bir süre sonra Google’un olacak…

Sizlere daha önce detaylı bir şekilde tanıtmış olduğumuz Waze ile ilgilenen tek firma Google değil. Waze Facebook ve Apple’ın da ilgisini çekmiş hatta bir süre önce Facebook’un satın almaya yakın olduğu konuşulmuştu.

Facebook’un 1 milyar dolarlık teklifinin mutlu sona ulaşmamasının nedeni Waze’in rakamı düşük bulması değil, Facebook’un firmayı İsrail’den ABD’ye taşımak istemesiydi. Waze ise çalışanlarını İsrail’de tutmak konusunda ısrarcı davranınca anlaşma sağlanamadı.

Söylenenlere göre Google ile yapılan görüşmelerde aynı konu tekrar gündeme gelmiş ve Google, bu konuya Facebook’tan daha olumlu bakmış. Google’ın önümüzdeki günlerde resmen açıklaması beklenen satın almanın ardından Waze ofisini en az 3 yıl daha İsrail’de tutmaya devam edecek. Bu arada Waze’in hali hazırda ABD’de ofisi bulunuyor fakat bu ofis merkez ofis olarak değil, daha çok stratejik iş ortakları ile irtibat için kullanıyor.

2009 yılında kurulan Waze bugüne kadar toplam 67 milyon dolar yatırım almıştı. 45 milyon kullanıcıya ulaşmayı başarmış olan Waze, İsrail’in en önemli internet girişimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Webrazzi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAndroidAppleCEODeepMindFacebookGoogleİsrailiOS
Görüş Bildir