Google Kendi Havaalanını Yapmak İstiyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Google Kendi Havaalanını Yapmak İstiyor

Teknoloji devi Google , sadece dijital dünyada değil fiziksel dünyada da dikkat çekici konularda öne çıkıyor. Bu konulardan biri de şirketin kendi havaalanını inşa etmek istemesi.

Silikon Vadisi olarak bilinen ve California eyaletinin San Jose bölgesindeki yerleşkelerden oluşan alanda yer alan Google, bu alana yakın ve kendine ait bir havaalanı meydana getirmek istiyor. Bünyesinde küçük iş jetlerinin yanı sıra Boeing 767-200 gibi büyük kuşları da barındıran şirket 82 milyon USD gibi Google’a pek de ciddi bir masraf oluşturmayacak maliyet karşılığında bu alanı oluşturmak istiyor. Bir terminal ve birçok hangardan oluşması düşünülen yapının oluşmasında hava taşımacılığı sektöründe bulunan bazı şirketlerle iş birliği yapılması da gündemde.

California eyaleti yönetimi bu tür konularda şirketlere kolaylık sağlama taraftarı ancak projeye dair hemen her şeyin yönetimi sunulması ve bölgeye bir kazancı olup olmayacağının da araştırılması gerekiyor.

Tamindir

Haberin Tamamı İçin:

Google, Kendi Havalimanına Sahip Olacak

‘Devletlerin yerini artık şirketlerin aldı’ benzeri cümleler 21. yüzyılın en büyük klişeleri arasında ön sıralarda yer alıyor. Hükümetler yeni dönemin devleri olan teknoloji şirketleri ile iyi ilişkiler kurmak için birbirleriyle yarışırken, Google, Apple, Facebook ve Microsoft gibi şirketlerin yöneticileri sık sık devlet başkanlarıyla görüşüyor, samimi ilişkiler yürütüyorlar. Hatta bazen kendilerini hazır olda bekleyen devlet başkanlarının karşısına çıkarken kravat takma gereği bile hissetmiyorlar.

Google, geliştirdiği teknolojiler ve sahip olduğu ekonomik güç ile bahsettiğimiz teknoloji devleri arasında en ön sırada yer alıyor. 1998 yılında kurulan ve uzun zamandır dünya için bir arama motorundan çok daha fazlasını ifade eden Google ihtişamını özel bir havaalanı ile taçlandırmak üzere. Silikon Vadisi halkının kullandığı San Josa Havalimanı’nın bir bölümü 50 yıllığına Google’a kiralanacak ve böylece şirket çalışanları kendi özel havalimanlarını kullanarak uçuşları gerçekleştirebilecekler.

San Jose Havalimanı’nın batı bölümünü 50 yıllığına kiralayacak olan Google, bu anlaşma için 82 milyon dolar ödeyecek. 22 bin metre kare alana yayılan özel havalimanı Google’ın 8 özel jetine ev sahipliği yapacak.

Google’ın filosunda kurucular Larry Page ve Sergey Brin’in dışında Eric Schimidt gibi üst düzey yöneticilerin emrine amade bekleyen jetlerin dışında Boeing 767-200 gibi 255 yolcu kapasitesine sahip uçaklar bulunuyor.

TechCrunch‘ta yer bulan habere göre Signature isimli şirket tarafından hayata geçirilecek havaalanında toplam 36 kişi çalışacak. Ancak diğer ilgili işlerle birlikte çalışan sayısının 370′i bulması bekleniyor.

İş adamlarının kendi özel jetlerine sahip olmasına alışığız. Ancak bir teknoloji şirketine ait havaalanı ile ilk defa karşılaşıyoruz. Bakalım Google’ın bu prestijli adımını hangi Silikon Vadisi şirketi takip edecek.

Bahadır Atasoy / Sosyalmedya.co

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleDeepMindFacebookGoogleMicrosoft
Görüş Bildir