Google'ın Akıllı Arama Özelliği Knowledge Graph Artık Türkçe

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Google'ın Akıllı Arama Özelliği Knowledge Graph Artık Türkçe

Google‘ın arama sayfasında ansiklopedik bilgi entegrasyonu sağlayan Knowledge Graph özelliği artık Türkçe olarak da hizmet verecek. Arama motoru devinin geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğu ve bilgiye ulaşma kolaylığı sağlayan bu özellik, Google başkan yardımcılarından Amit Singhal’in Google I/O konferansındaki ifadelerine göre dört yeni dil seçeneğine daha kavuştu.

Arama motorunun gelecekte kazanacağı yeni yetenekler hakkında bazı ipuçlarını katılımcılarla paylaşan Singhal, arama sonuçlarını analiz ederek kullanıcının ihtiyaç duyabileceği ekstra bilgileri sunabilme yeteneğine sahip Knowledge Graph özelliğinin bundan böyle Lehçe, Türkçe, Basitleştirilmiş Çince ve Geleneksel Çince dillerinde de hizmet vereceğini açıkladı.

İlk olarak İngilizce dil seçeneğiyle sunulan Knowledge Graph, halihazırda Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Japonca, Portekizce, Rusça ve Korece’yi destekliyordu. Yeni eklenenlerle birlikte özelliğin kullanılabildiği dil sayısı 12′ye çıkmış oldu.

Türkçe desteğiyle birlikte arama sonuçlarınızda Knowledge Graph etkisini daha verimli bir şekilde hissedebileceksiniz. Örneğin; ünlü bir kişiyi aradığınızda söz konusu kişiyle ilgili bağlantılar ve biyografik bilgiler Türkçe olarak karşımıza çıkacak. Singhal’in açıklamasına göre Knowledge Graph üzerindeki öğe sayısı 570 milyonu aştı.

Knowledge Graph’in kullanım alanını daha da genişletme hedefindeki Google, henüz deneme sürecini tamamlayabilmiş değil. Ancak Singhal’in de konuşmasında belirttiği gibi kullanıcıların bir sonraki sorusunu anlayabilme kabiliyeti mükemmelleştirildiği takdirde Knowledge Graph, Google’ın geleceğini oluşturacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DeepMindGoogle
Görüş Bildir