Google Glass'ı Satmak ve Ödünç Vermek Yasak!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Google Glass'ını Satanlara Ceza

Google Glass'ın bu hafta geliştiriciler için hazırlanan Google Glass Explorer sürümünün gönderilmeye başlandığını sizlere aktarmıştık. 1500 dolardan satışa sunulan ve uygulama geliştiricilerin cihaza erkenden ulaşarak uygulama planlarını gerçekleştirmeleri için hazırlanan bu sürümü alanlar şimdiden çalışmalara başladılar ancak eline geçer geçmez Google Glass'ını satmayı amaçlayan Philadelphia'lı bir geliştirici olduğu farkedildi.

eBay üzerinden cihazını satmayı amaçlayan bu geliştiricinin açık arttırmada 95.300 dolara kadar teklif aldığı ve bu sırada Google'ın cihaza dair hazırladığı kullanım sözleşmesinde geçen şu maddeleri gördüğü ortaya çıktı.

"Cihazınızı bir başkasına satamaz, ödünç veremez ve transfer edemezsiniz. Eğer bu işlemleri Google'ın onayı olmadan gerçekleştirirseniz, Google cihazınızı kapatma hakkına sahiptir ve ne siz ne de cihazı yetkisiz alan kişi herhangi bir para iadesi, ürün desteği ya da garanti bekleyemez."

Maddeleri görür görmez hem kendisinin hem de alıcının bir sorun yaşamaması için açık arttırmayı durduran "Ed" adındaki geliştiricinin konu hakkındaki görüşleri ise şu şekilde:

"Bunun hiç bir anlamı yok, ürün için 1500 dolar ödüyorum ve bu benim malımdır. Neden yeniden satamıyorum?"

Burada özellikle belirtmek gerek ki Google ürünü satarken ve dağıtırken böyle kısıtlamaların yer alacağından bahsetmemişti ve eminim ki tüm cihazı alanlar bu duruma biraz şüphe ile yaklaşıyorlardır.

Tamindir

Haberin Tamamı İçin:

Google Glass Satmak ve Ödünç Vermek Yasak!

Google bu hafta içerisinde ilk Glass’ları kaşifler olarak tanımlanan ve daha önce başvurular üzerinden belirlenen ilk gruba yollamaya başladı. Ancak Glass deneyimini yaşayacak olan kaşifler cihazlarının yanında uzun bir yapılacaklar/yapılmayacaklar listesi ile karşı karşıya kaldılar.

Google’ın Glass kutularına iliştirdiği kullanım sözleşmesinde cihaz sahiplerine neler yapamayacaklarına dair uzun bir liste sunuluyor. Sözleşmeye göre kaşifler Glass’larını satamayacak, kiralayamayacak veya ödünç veremeyecekler. Başka kişilerin kullanımına açılan Glass’lar ise Google tarafından tespit edilmeleri durumunda deactive edilecek. Bunun yanında Glass’ın hediye olarak verilmesinde Google açısından bir sakınca görülmüyor.

Google bu katı kuralları ile Glass’ın karaborsaya düşmesini önlemeyi amaçlıyor. Zira henüz ticari olarak satılmasına epey süre olan efsanevi cihazın eBay’de açık artırmaya konması Google yönetiminin isteyeceği en son şey olabilir. Geçtiğimiz günlerde sonradan sahte olduğu anlaşılan bir eBay açık artırmasında Glass’ın fiyatı kısa sürede 16 bin dolara kadar çıkmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Google, Glass’ın teknik özelliklerini duyurdu. 5 megapiksellik kameraya sahip olan cihaz ile kullanıcılar 720p’lik videolar çekebilecekler. 12 GB depo alanına sahip olacak olan Glass’ın Google’ın bulut servisleri ile 16 GB’a kadar yükseltebileceksiniz. Bunun yanında Android işletim sistemli telefonlar için geliştiren MyGlass uygulaması akıllı gözlüğe GPS ve SMS desteği kazandıracak.

Google daha önce de Glass için 1500 dolar fiyat belirlendiğini açıklamıştı.

Sosyalmedya.co

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AndroidDeepMindGoogletransfer
Görüş Bildir