Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Gönüllerdeki Bölünmeye İzin Vermemeliyiz'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gönüllerdeki Bölünmeye İzin Vermemeliyiz

Gönüllerdeki Bölünmeye İzin Vermemeliyiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "Memlekette 5 milyon Türk-Kürt evliliği var. Esas gönüllerdeki bölünme sıkıntılıdır. Buna meydan vermemeliyiz" dedi.

İSTANBUL

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Bahçeşehir Üniversitesi'nde düzenlenen ''Siyaset Okulu 9'' sertifika programında yaptığı konuşmada, siyaset algısının her geçen gün düzeliyor olması ve gençlerin siyaset bilimine daha çok ilgi göstermesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Çelik, geçmişte devletin ırkçı bir temel üzerinde şekillendirilmeye çalışıldığını anlatarak, şöyle devam etti: ''Takrir-i Sükun kanunuyla ötekileştirme başladı. Türkiye'de köylüler, Aleviler, Kürtler, dindar insanlar, gayrimüslimler ötekileştirildi. 1946'da çok partili siyasi hayata geçince, köylünün oyu kıymetlenince, köylü öteki olmaktan çıktı. Bu memlekette Aleviler var, biz onları yok saymışız. Şimdi sen Aleviyi görmezden gelince onlar yok mu oluyor? Sonra 'Kürt ve Kürtçe diye bir şey yoktur' demişiz. Bir insanın yüzüne karşı 'Sen yoksun' dediğiniz zaman, o varlığını göstermek için ayrıca bir gayret gösterir. 'Kürtçe yoktur' diye bir şey yok. Eğer öz bir şey ararsanız dünyada dil bulamazsınız. Duru Türkçe'ye evet ama kuru Türkçe'ye sonuna kadar hayır. İnsanlara 'yoksunuz' dediğiniz zaman onları aşağılamış olursunuz.''

Aynı dili konuşanların değil, aynı duyguyu paylaşanların anlaşabileceğini vurgulayan Çelik, ''Bu ülkede bir toprak bölünmesi olacağına inanmıyorum. Hiçbir Hakkarili, Iğdırlı, Muşlu, Vanlı, Antalya'ya pasaportla gitmek istemez. Hiçbir Diyarbakırlı, gümrükten geçerek İstanbul'a gelmek istemez. Bu memlekette 5 milyon Türk-Kürt evliliği var. Esas gönüllerdeki bölünme sıkıntılıdır. Buna meydan vermememiz gerekiyor'' şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAntalyaHüseyin Çelikİstanbul
Görüş Bildir