Görüş Bildir

Gökyüzündeki Işıklar Görenlerde Merak Uyandırdı! Elon Musk Starlink Uydusu Nedir?

Anasayfa > Güncel

Türkiye'de bir çok bölgede akşam saatlerinde gökyüzünde sıralı ışıkların görülmesi vatandaşları oldukça meraklandırdı. Özellikle İstanbul'dan çok fazla vatandaş gökyüzünde ki enteresan ışıkları çekip sosyal medya hesaplarından paylaştı. Işıkların oldukça merak edilmesi üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dün gece saat 22.05 civarında görülen gökyüzündeki parlamaların, Starlink Leo Uyduları Güneş Panelleri'nden kaynaklandığını ifade etti. Peki, Starlink Uyduları nedir? İşte Türkiye’de görülen Elon Musk Starlink Uyduları’na dair detaylar..

Gökyüzündeki Işıklar Merak Uyandırdı

Gökyüzündeki Işıklar Merak Uyandırdı

Türkiye'nin birçok ilinde dün gece 22.00 sularında bir dizi ışıklı cisimlerin gökyüzünden geçtiği görüldü. Vatandaşlar paniğe kapılırken, telefonlarıyla geçişi görüntüledi.

Daha sonra cisimlerin SpaceX CEO'su Elon Musk'ın bir projesi olan Starlink uyduları olduğu ortaya çıktı. SpaceX’in 22 Nisan’da uzaya gönderdiği Starlink uyduları, Türkiye semalarından geçerken görüldü. Findstarlik.com'daki verilere göre yerel saat 22.00'da görüldüğü kayıtlara geçti.

Bakan Varank'tan Açıklama

Bakan Varank'tan Açıklama

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dün saat 22.05 civarında görülen gökyüzündeki parlamaların Starlink Leo Uyduları Güneş Panellerinden kaynaklandığını bildirdi.

Bakan Varank, Twitter hesabından, dün gece saat 22.05 civarında gökyüzünde görülen parlamalara ilişkin görüntü paylaştı.

Paylaşımında, parlamaların Starlink Leo Uyduları'nın geçişinden kaynaklandığını ifade eden Varank, söz konusu olayın Antalya Bakırlıtepe TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Tüm Gökyüzü Kamerası ile bulutlu havaya rağmen kuzey-batı ufkunda görüntülendiğini kaydetti.

TUG'dan yapılan açıklamada ise 'Starlink Uydu Ağı' projesi kapsamında, yer çevresinde LEO yörüngelere iletişim uyduları yerleştirildiği belirtildi.

Söz konusu uyduların güneş panellerinden kaynaklanan parlamaların zaman zaman yer yüzeyinden de izlenebildiğine dikkati çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'Böyle bir parlama, dün gece yerel saatle 22.05 civarında TUG'da bulunan Tüm Gökyüzü Kamerası ile görüntülenmiştir. TUG Bakırlıtepe yerleşkesi 2 bin 500 metre rakıma sahip, atmosfer koşulları oldukça iyi olan, dünyanın sayılı gözlemevi yerleşkelerindendir. Resim alındığında, gökyüzünde yaygın bulutlar olmasına rağmen Starlink uydularının yüksek parlaklığı nedeniyle görüntülenebilmiştir. Resimde kuzey-batı ufkunda görülen parlama Starlink uydularından kaynaklı parlamadır.'

Starlink Uydusu Nedir?

Starlink Uydusu Nedir?

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlıyor.

2019 yılında başlayan uydu gönderme işlemi her seferinde 60 uydudan oluşuyor. Şu ana kadar 10 binden fazla uydu dünya yörüngesine gönderilirken bu sayının 42 bine çıkarılması planlanıyor.

Starlink'in toplam maliyetinin 10 milyar dolar olmasının beklendiği açıklandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?