Cumhurbaşkanı Gül, Göktürk-2 Törenine Neden Çağrılmadı?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Göktürk-2 Törenine Abdullah Gül Çağrılmamış

Göktürk-2 Törenine Abdullah Gül Çağrılmamış

Cumhurbaşkanı Gül'ün neden davet edilmediğine ilişkin Başbakanlık yetkilileri, töreni kendilerinin düzenlemediğini, organizasyonun ev sahibinin Başbakanlık olmadığını belirtti.

Türkiyenin ilk yerli keşif uydusu Göktürk-2 uzaya fırlatıldı. O törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel başta olmak üzere herkes vardı. Ama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e tören için davet gitmedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün neden davet edilmediğine ilişkin Başbakanlık yetkilileri, töreni kendilerinin düzenlemediğini, organizasyonun ev sahibinin Başbakanlık olmadığını belirtti. Gözler Sanayi Bakanlığı'na çevirildi ama Sanayi Bakanlığı da organizasyonu TÜBİTAK ve TAİ'NİN yaptığını belirtti.

Köşk kaynakları, devletin attığı bu önemli adımda protokoldeki isimlerin yer aldığı davete Cumhurbaşkanının çağrılmamasının rahatsızlık yarattığını ifade etti.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Gül'ü çağırmamak kasıt değilse bile ayıp

Gül'ü çağırmamak kasıt değilse bile ayıp

Türkiye ’nin ilk yerli uydusu Göktürk 2’nin fırlatılışı polisin ODTÜ öğrencilerine orantısız güç kullanıp, dersliklere bile gaz bombası atmasıyla zaten gölgelenmişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün törene katılmamasının arkasından çıkan gerçekler de “Uzaya uydu gönderiyorsun ama protokolden habersizsin” dedirtecek nitelikte.

Töreni izleyenlerin gözleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü aradı. Ancak Gül’ün sabahki programında da söz konusu törene katılım gözükmüyordu. Çok geçmeden anlaşıldı ki Gül davet edilmemiş! Haliyle başka programlar yapmış ve bazı yabancı heyetlere randevu vermiş. Gül’e her gün yüzlerce davetiye gelir. Özel kalem müdürlüğü önemlileri kendisine arz eder ve seçilen bazı etkinliklere katılır. Vatandaşlar, çocuklarının sünnet töreni için bile Gül’e davet gönderirler, katılmayacağını bile bile... Devlet kurumlarının önemli törenlerde bütün protokolü davet etmesi de gelenektir. Dolayısıyla TÜBİTAK’ın ‘nasıl olsa gelmez’ diyerek Gül’ü davet etmeme lüksü teamüllere göre yok. Hatta, Ankara ’da TÜBİTAK Başkanı’nın Gül’ü bizzat ziyaret edip, kısa bir brifing vererek törene davet etmesi gerektiği görüşü de hâkim.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraBaşbakanCemil ÇiçekGenelkurmay BaşkanıOrta Doğu Teknik ÜniversitesiRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir