Gökçek'in Alkol Yasağına İptal

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gökçek'in Alkol Yasağına İptal

Gökçek'in Alkol Yasağına İptal

Ankara 9. İdare Mahkemesi, AKP’nin 5. dönem Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Melih Gökçek’in Ankara park ve piknik alanlarında uyguladığı alkol yasağını, “Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu hüküm altına alındığı, yasağın yasal dayanağının bulunmadığı, keyfi olduğu” gerekçeleriyle iptal etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’daki park, bahçe ve piknik alanlarında her türlü alkollü içecek içilmesinin yasaklanması ve bu yasağı uymayanlara müdahale edilmesi kararını almıştı.

‘Gökçek yasaklayamaz’

Ankara Barosu kararın, “piknik alanlarında veya başka yerlerde açıkta içki içilmesinin yasaklanarak engellenmesi yönünde belediyelerin organlarına herhangi bir görev ve yetki verilmediği, alkollü içki yasağı uygulamasının kamu yararının sağlanması ve hizmet gerekleri ilkeleri doğrultusunda tesis edilmiş bir işlem olmadığı” gerekçesiyle iptal edilmesini istemiş, ancak belediye yönetimi iptal istemini reddetmişti.

‘Yasak yok’ savunması çürütüldü

Baro, konuyu mahkemeye taşıdı. Belediye mahkeme karşısında, piknik alanlarında alkollü içki yasağının bulunmadığını savundu. Ama Ankara 9. İdare Mahkemesi, belediyenin bu savunmasını inandırıcı bulmayarak, kararında “Belediye sınırlarında bulunan kamuya açık park ve bahçeler ile rekreasyon alanlarında ve belediyece işletilen tesislerde alkollü içki içilmesinin yasaklandığına dair basın yayın organlarında haberler çıktığı” ifadelerini kullandı.

‘Yasak, keyfi ve ölçüsüz’

Mahkeme park ve bahçelerde uygulanan alkol yasağını “Anayasanın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin demokraktik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu hüküm altına alındığı, hiç kimsenin veya organın kaynağını anayasadan almayan bir yetkiyi kullanamayacağı, yasa uyarınca 18 yaşından küçüklere alkol satılmasının yasaklandığı, yaş sınırlaması yapılmadan uygulanan yasağın anayasaya aykırı olduğu, yasağın yasal dayanağının bulunmadığı, keyfi olduğu, ölçülü olmadığı” gerekçesiyle iptal etti.

Sinan Tartanoğlu/Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraMelih Gökçek
Görüş Bildir